כתף קפואה : תסמינים ושחרור כתף קפואה- כל המידע בכתבה אחת!

כתף קפואה כתבה

כתף קפואה זוהי אבחנה נפוצה בקליניקות של מטפלי רפואה ופיזיותרפיסטים, השיקום לפתולוגיה זו הינו שיקום ארוך ולא פשוט. האם יש לך קושי כבר מספר שבועות לעשות פעולות פשוטות עם הכתף? הינך מקבל טיפולי רפואה משלימה ואתה עדיין חווה כאב? יכול להיות ואתה סובל מכתף קפואה.

שמי יוסי אברהם ויש לי ניסיון טיפולי של למעלה מ 12 שנים בטיפול בכתף קפואה ובבעיות אורתופדיות נוספות. בכתבה זו נבין את התסמינים ודרכי הטיפול העדכניות ובנוסף נקבל טיפים פרקטיים. ניתן לזרז את תהליך השיקום בלפחות 50 אחוזים ברגע שמתייחסים נכון לבעיה. קריאה מועילה!

מה אומרים המחקרים בנושא כתף קפואה?

 כדי להבין מהי הגישה המדעית כיום בכל הקשור לכתף קפואה אספק ציטוט מדויק של סקירה מדעית מקיפה של אתר PUB MED  בנושא FROZEN SHOULDER: 

" בין כל המצבים הכואבים הנפוצים של הכתף, כתף קפואה נותרה אחד המצבים השנויים ביותר במחלוקת ולא מובנים. זהו מצב הקשור לעתים קרובות עם סוכרת ותפקוד לקוי של בלוטת התריס, ואשר תמיד צריך להיחקר בחולים עם כתף נוקשה ראשונית. למרות שמשך "ההיערכות הקלינית-פתולוגית המסורתית" של כתף קפואה אינו קבוע ומשתנה עם ההתערבות, הסיווג בהחלט מסייע למטפל בתכנון הטיפול בכתף קפואה בשלבים שונים. רוב החולים מגיבים היטב לשילוב של טיפול שמרני וכתוצאה מכך פתרון הדרגתי של הסימפטומים תוך 12-18 חודשים

מקרים עמידים שאינם מגיבים לטיפול שמרני במשך 6-9 חודשים יכולים להיות מוצעים לטיפול כירורגי כשחרור קופסה ארתרוסקופית או מניפולציה תחת הרדמה. למרות ששתי האפשרויות הפולשניות אינן עדיפות קלינית על פני אחרת, מניפולציה עלולה לגרום לסיבוכים לא מוצדקים כמו שברים של עצם הזרוע או קרע בשרוול המסובב. "

כתף קפואה
כתף קפואה

גורמים לכתף קפואה- האם ישנם גורמי סיכון?

תסמונת זו, המכונה גם קפסוליטיס, פוגעת בעיקר בנשים יותר מגברים. השכיחות גבוהה יותר בקרב אנשים סביב גיל 40. למרות שהסיבה המדויקת נותרה לא ברורה, מאמינים שהיא כרוכה בתהליך דלקתי. 

התהליך הדלקתי מופעל לעתים קרובות על ידי הזנחה ושימוש יתר, חוסר ניידות ממושכת בכתף בעקבות פציעה, ניתוח או מחלה. 

מצב זה משפיע על טווח התנועה של הכתף, המתבטא בדרך כלל בצד אחד של הגוף. מצב שמוביל לעיבוי והידוק של קפסולת המפרק עקב שינויים דלקתיים, ובסופו של דבר לצמצם את מרווח המפרק. 

האם יש מצבים רפואיים בסיסיים שיכולים להוביל להגבלות במפרק הכתף?

האטיולוגיה, המכונה גם קפסוליטיס, נותרה חידתית במידה מסוימת, אם כי יש חשד שתהליך דלקתי משחק תפקיד משמעותי בהתפתחותו., לרוב עקב שימוש יתר.

למרות שהטריגר המדויק אינו מזוהה באופן סופי, חוסר תנועה ממושך עקב פציעה, ניתוח או מצבים רפואיים בסיסיים קשורים לעתים קרובות בהופעתה.

הפתולוגיה עדיין לא מובנת במלואה. עם זאת, זוהו כמה גורמי סיכון סבירים:

 •  סוכרת (עם שכיחות של עד 20%)
 •  הפרעה בבלוטת התריס
 •  פציעה בכתף
 •  מחלת דופיטרן
 •  מחלת פרקינסון
 • סרטן
 •  תסמונת כאב אזורי מורכב – פיברומיאלגיה.
 • יש יאמרו שמשבר נפשי או טראומה מטלטלת יכולה להיות גורם.

כתף קפואה תסמינים

אנשים הסובלים מכתף קפואה, המכונה גם קפסוליטיס דביק, חווים מגוון של תסמינים המתקדמים בשלבים שונים של התסמונת. בתחילה, אנשים יתקלו בכאב סביב מפרק הכתף, כאשר שכיחות גבוהה יותר נראתה בנשים ובאלה בסביבות גיל 40. 

באופן כללי, מטופלים מפגינים בדרך כלל הגבלה משמעותית בטווח התנועה האקטיבי והפסיבי, במיוחד בסיבוב חיצוני ובתנועת חטיפה. 

השלב הראשון, המכונה שלב הכאב או שלב ההקפאה, מאופיין בהופעת כאב. ככל שהמצב מתקדם לשלב ההקפאה, מגבלות הן בטווחי התנועה האקטיביים והן הפסיביים הופכות בולטות. מגבלה זו בתנועה, יחד עם כאב מתמשך ונוקשות, משפיעה באופן משמעותי על פעילויות יומיומיות כמו התלבשות, נהיגה ואפילו משימות פשוטות כמו חיתוך מזון. 

מה משך ההחלמה?

השקום יכול להיות ארוך, ונמשך בין שנה ל-3 שנים בממוצע, כאשר התסמינים מתפתחים לאורך מהלך המחלה. ככל שהמצב מתקדם, ההתעבות וההידוק של קפסולת המפרק סביב ראש עצם הזרוע מחמירים, מה שמוביל להגבלות נוספות בתנועתיות המפרק ואי נוחות מוגברת עבור האדם המושפע מכתף קפואה . 

אבחנה רפואית לכתף קפואה

שנעבור אצל רופא המשפחה נקבל הפנייה לאורטופד שיבצע בדיקה גופנית ואף לעיתים יפנה לבדיקות רלוונטיות כגון  MRI .

MRI עשוי להראות עיבוי של הרצועה coracohumeral ואת קפסולת המפרק glenohumeral. ארתרוגרפיית MRI עשויה להראות הפחתת נפח של חלל המפרק.

מספר חוקרים דיווחו על עיבוי של הרצועה coracohumeral להיות מאפיין סונוגרפי בחולים עם AC. ממצא אולטרסאונד נפוץ נוסף הוא נוכחות של הצטברות נוזלים סביב הראש הארוך של גיד שריר הזרוע.

אבחנה מבדלת לבעיית כתף קפואה – לא להתבלבל

כתף קפואה, במיוחד בשלב מוקדם (הקפאה) עשוי להיות אתגר אבחוני מכיוון שהוא עשוי לחקות פתולוגיה תת-אקרומיאלית וגיד השרוול המסובב. מצגות שהוזכרו לעיל עלולות לגרום לעיכוב באבחון AC בשלבים המוקדמים. לגבי פגיעה בכתף ופתולוגיה של השרוול המסובב, מטופלים מדווחים בעיקר על כאבים עם טווח תנועה פסיבי פחות בולט. עם זאת, מספר היבטים מסייעים להבחין בין כתף קפואה לבין הפרעות כתף אחרות כגון קרעים חלקיים או מלאים, דלקות ועוד ולפיכך כדאי להיבדק. באשר לגורמים שאינם AC,  יש לנקוט משנה זהירות במקרה של היסטוריה של מחלות ממאירות.

מצבים נפוצים שעשויים לחקות FROZEN SHOULDER מוקדמת:

 • פתולוגיה תת-אקרומיאלית וגיד השרוול המסובב
 • סובלוקסציה לאחר שבץ כתף
 • כאב מופנה (עמוד שדרה צווארי או ממאירות, למשל, גידול Pancoast)

מאוחר יותר במהלך התקדמות הפתולוגיה, כאשר הגבלה חמורה של התנועה דומיננטית, האבחנה הופכת ברורה יותר. עם זאת, יש לשקול גם דלקת מפרקים גלנוהומרלית, אשר ניתן לשלול על ידי תנועת כתף חופשית לאחר הזרקת לידוקאין למפרק glenohumeral.

גיל ההתחלה מספק רמזים נוספים לאבחון AC. כתף קפואה אינה סבירה בחולים מתחת לגיל 40, וחולים מעל גיל 70 נוטים יותר לפתח קרעים בשרוול המסובב או דלקת מפרקים ניוונית glenohumeral במקום AC.

שחרור כתף קפואה | טיפול בכתף קפואה

 1. לשלב סוגי טיפולים :בעת תכנון תכנית שיקום לתסמונת הכתף קפואה, יש חשיבות מכרעת לשקול שילוב של שיטות טיפול כדי להקל על הכאב ולהחזיר את הניידות במפרק הכתף. 
 2.  טיפול בעיסוי רפואי משולב דיקור מערבי וסיני לטיפול בדלקות והזרמת הדם, שהוכיחה יעילות בעשור האחרון. 
 3. טיפולי חשמל ביתיים ע"י מכשיר טנס : מכשירי טנס זכו להכרה ויכולים לסייע באופן משמעותי לאנשים הסובלים מהפתולוגיה על ידי הפחתת כאב וקידום ריפוי. 
מכשיר טנס לכתף קפואה
מכשיר טנס לכתף קפואה

 

 1. תרגילים בבית : אבן היסוד של כל תוכנית שיקום היא סדרה של תרגילים שמטרתם למתוח ולחזק את שרירי הכתף לשיפור הגמישות ושיקום התפקוד. 
 2. פיזיותרפיה :בעוד שתהליך ההחלמה  עשוי להיות ארוך ומאתגר, שילוב טיפולי פיזיותרפיה יכול להאיץ את תהליך הריפוי ולהקל על רמות הכאב, ובסופו של דבר לשפר את איכות החיים הכוללת של אנשים עם מצב זה.
מסאז רפואי תל אביב
טיפול לכתף קפואה

יעילות הדיקור בטיפול בכתף קפואה

דיקור סיני הופיע כטיפול מבטיח לשיכוך כאבים ושיקום ניידות אצל אנשים הסובלים מבעיה זו. מצב זה, המאופיין בדלקת ובתנועה מוגבלת במפרק הכתף, עלול להיות מתיש במיוחד. יעילותו של הדיקור בטיפול בכתף קפואה מיוחסת ליכולתו לעורר שחרור של חומרים נוגדי כאב בגוף, כמו אנדורפינים וסרוטונין. חומרים אלו לא רק מקלים על כאב אלא גם משפרים את זרימת הדם באזור הכתפיים, ומקלים על שיקום תפקוד הכתף. יתרה מכך, טיפול בדיקור סיני מתיישב היטב עם עקרונות הרפואה הסינית, המדגישים את תנועת האנרגיה להפחתת כאב, דלקת והגברה טווחי תנועה באזורים הפגועים. 

כיצד מסייע עיסוי רפואי לקידום ההחלמה מכתף קפואה?

בנוסף, טיפול טריגר פוינטס של לחיצה על נקודות רגישות וטיפול בעיסוי רפואי נמצאו יעילים מאוד בגירוי נקודות רפלקס, קידום זרימת דם, הפחתת דלקת והגמשת מפרק הכתף הקפוא, ובכך מסייעים בניהול התסמונת. מחקר ועדויות קליניות תומכות ביעילות הדיקור בטיפול בבעיות כתף שונות, לרבות הפחתת כאבים, טיפול בדלקת ושיפור נוקשות השרירים והמפרקים, ובסופו של דבר תורמים להתאוששות מוגברת ולקיצור תקופות שיקום

תרגילים מותאמים אישית למצב הכתף ומגבלות התנועה של האדם מומלץ גם למנוע ולהקל על נוקשות בכתף, משלימים את היתרונות של טיפול בדיקור. הגישה המקיפה שמציע הדיקור, בשילוב עם תרגילים מותאמים אישית וטיפולים משלימים אחרים, מציגה אסטרטגיה הוליסטית ויעילה לטיפול בכתף קפואה וקידום החלמה. 

כיצד תרגילי פיזיותרפיה עוזרים לשפר את הניידות בחולי כתף קפואה?

תרגילי פיזיותרפיה ממלאים תפקיד מכריע בהגברת הניידות והקלה על כאבים בחולים. כתף קפואה, הידועה גם בשם Adhesive Capsulitis, היא מצב המאופיין בנוקשות, כאב וטווח תנועה מוגבל במפרק הכתף. אבן היסוד של הטיפול בכתף קפואה כוללת תרגילים שמטרתם מתיחה וחיזוק שרירי הכתף לשיפור הגמישות והתנועה לכל הכיוונים.

 תרגילים אלו עוזרים להגדיל בהדרגה את טווח התנועה בכתף הפגועה, תוך הפחתת נוקשות ואי נוחות לאורך זמן. בעוד שתהליך ההחלמה עשוי להיות ארוך ומאתגר, טיפולי פיזיותרפיה, כולל תרגילים ממוקדים, יכולים לזרז את תהליך הריפוי ולהפחית את עוצמת הכאב שחווים מטופלים. על ידי עיסוק בתרגילי פיזיותרפיה ספציפיים המותאמים למצבם, המטופלים יכולים לחזור לתפקוד במפרק הכתף ולשפר את איכות חייהם הכוללת.

כתף קפואה תרגילים

כתף קפואה היא מצב בו הכתף נוקשה, כואבת ומוגבלת בתנועה לכל כיוון. תרגילים למתיחה ולחיזוק של הכתף הם אבן הפינה של תכנית הטיפול בכתף קפואה. הנה מספר תרגילים שיכולים לעזור לך לשפר את טווח התנועה של הכתף:
 
מתיחת המטוטלת:
התחילו תמיד בתרגיל זה.
הישענו על שולחן או מעקה כאשר אתם מעט כפופים.
הרפו את הכתפיים והזרועות.
התחילו להניע את הזרוע ביד עם הכתף הקפואה, במעגלים קטנים, מבלי להרימה.
שימו לב, שהמעגלים יהיו בערך בקוטר של כף רגל.
בצעו 10 סיבובים כאלה לכל כיוון, פעם ביום.
כאשר מצב התסמינים בכתף מתחיל להשתפר, הגדילו את קוטר המעגל בהדרגה.
בשלב מאוחר יותר, הגבירו את מתיחת הכתף ע"י החזקת חפץ ששוקל בין 1 ל-3 קילוגרמים.
מתיחה באמצעות מגבת:
החזיקו מגבת באורך מטר בשתי הידיים מאחורי גבכם.
נסו להחזיק את המגבת מאוזנת ככל הניתן.
השתמשו ביד ובזרוע הבריאה למשוך את המגבת כלפי מעלה ובכך למתוח את הכתף הקפואה שביד השנייה.
בצעו תרגילים אלה בין 10 ל-20 פעמים ביום.
“הליכה” של אצבעות הידיים על הקיר:
עמדו מול קיר, כך שאתם יכולים לגעת בו ביד מעט כפופה.
הצמידו את כף היד עם הכתף הקפואה לקיר, בגובה המותניים.
“לכו” עם האצבעות.
 מתיחת בתי השחי:
10 עד 20 חזרות תוך כדי ישיבה והנחה של הידיים ואז כיפוף כדי לחשוף את בית השחי ולמתוח את הידיים.

תרגילי ארטיקולציה לכתף

כדי לשחרר את מפרק הכתף ולהגדיל את טווח התנועה נשתמש בארטיקולציה, את הסדנה היקרה והטובה הזו למדתי כחלק מקורס חובה בלימודי מניפולציות עמוד שדרה ואני שמח על כך. אקצר לכם את הסדנה למשפטים בודדים:
בצעו הנעת מפרק הכתף או כל מפרק אחר אשר אתם חווים בו חוסר נוחות, כלל חשוב ובל יעבור: הנעת המפרק אמורה להיות עם 0 כאב ו רמה של 0 חוסר נוחות, שעמום בריא מה שנקרא. לאחר 30 שניות הנעה לכל כיוון הגדילו את טווח התנועה ובדקו אם יש כאב, במידה ויש חזרו לטווח הקטן יותר והמשיכו פעם נוספת. לאט לאט הכאב יפחת וטווח התנועה יעלה !
 

שאלות ותשובות

הכאב יכול להשתנות בעוצמתו ובהתקדמותו ככל שהמצב מתקדם בשלביו השונים. בתחילה, בשלב הכאב, אנשים חווים בעיקר אי נוחות באזור הכתפיים. הכאב עשוי להתעצם בהדרגה ככל שהמצב מתקדם. כאב זה יכול להשפיע באופן משמעותי על פעילויות יומיומיות, כגון הלבשה, נהיגה, או אפילו תנועות בסיסיות כמו הגעה או הרמת חפצים . ככל שמצב הכתף מתקדם, הכאב עשוי להיות מתמשך ומתיש יותר, ומשפיע על איכות החיים של האדם. 

אם אתה פונה למטפל פרטי, בדוק עם הסוכן שלך או חברת הביטוח הפרטית שלך האם מגיע לך החזר על טיפולי רפואה משלימה.

לסיכום

מומלץ לשלב טיפולי רפואה משלימה בנוסף לתרגול הביתי אשר מקבלים בפיזיותרפיה, העיסוי הרפואי והדיקור הסיני יעזרו לזרז את תהליך ההחלמה ולהגדיל את טווח התנועה. כדי להקל על הכאב ניתן גם להשתמש במכשיר טנס לכתף קפואה כאבים בלילה. אין סיבה לתת לתהליך ההחלמה להיות כפול ואין סיבה להיות עם מוגבלות יותר זמן משניתן! 

צרו קשר ואשמח לעזור!

 

מקורות

הנחיות קליניות בטיפול בכתף קפואה: עדכון! – PubMed (nih.gov)

כתף קפואה – StatPearls – מדף ספרים NCBI (nih.gov)

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: הזוהר 11 קומה 2 דירה 5 ( משמאל במעלית, שלט יוסי אברהם על הדלת), תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 11, תל אביב

שימו לב, כתובת חדשה במרחק 2 דקות הליכה מהקליניקה הקודמת! הקליניקה החדשה ממוקמת ברחוב הזוהר 11 קומה 2 דירה 5 (משמאל למעלית, שלט יוסי אברהם על הדלת

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, חשוב מאוד: נא לשים פתק על הרכב "דירה 5" .

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: