סוגי כאב ראש לפי מיקום : כאבי ראש ומיגרנות לא חייבים לסבול!

כאבי ראש ומיגרנות - אתם לא חייבים לסבול! 

אל הקליניקה שלי מגיעים מטופלים רבים שמתלוננים על כאבי ראש במיקומים שונים, חלקם מגיעים בשל כאב ראש לוחץ, חלק מתלוננים על כאב ראש פועם, חלק מדווחים על כאב ראש קדמי, על כאב ראש בצד שמאל, לפעמים בצד ימין ועוד. 
המכנה המשותף לכולם הוא שכולם סובלים מאותה הבעיה, מכאבי ראש! 
ישנם מספר סוגי כאב ראש לפי מיקום, הם עלולים להופיע בכל יום, בכל שעה, בלי התראה להימשך שעות ואפילו ימים והם משבשים את יכולת התפקוד ואת איכות החיים. 

הבשורה הטובה היא שלרפואה הסינית וטיפולי הרפואה המשלימה יש פתרונות יעילים לטיפול בכאבי ראש ומיגרנות. הם עזרו כבר לאינספור אנשים ברחבי העולם, הם יכולים לעזור גם לכם. 

שמי יוסי אברהם ואני מטפל מוסמך ברפואה המשלימה. אם אתם סובלים מכאבי ראש וממיגרנה, אני מציע מספר טיפולים שעשויים לעזור לכם. 
צרו קשר, הצלחתי לעזור למטופלים רבים שהגיעו אל הקליניקה שלי, אעשה את מירב המאמצים להצליח לעזור גם לכם!  

עד כמה הטיפול מועיל ?

עבור המטופלים שסובלים ממיגרנות וכאבי ראש בתדירות נמוכה, סטטיסטיקת ההצלחה הינה גבוהה.  במצב שאינו כרוני נקבל תוצאות מהירות, לעיתים מהטיפול הראשון או השני. 

רוב המטופלים שיגיעו לקבל טיפול עבור המיגרנות הכרוניות שלהם יחוו הקלה משמעותית בכמות ההתקפים ברמה החודשית, כמובן במידה ויעברו תהליך משמעותי וישמרו על רצף טיפולי. 

האם יש בשורה אופטימית למי שכבר ניסו הכל ולא הצליחו? מטופלים שלא יחוו הקלה, אף שחוו טיפולים בתדירות גבוהה, יכולים להיעזר באמצעים חדשניים שקיימים כיום. 

ניתן להיעזר באמצעים כגון: זריקות חודשיות לחסימת העצב GON -Greater Occipital Nerve.

 במקרים יוצאי דופן שבה תדירות ההתקפים גדולה, טיפולי רפואה משלימה תומכים ביחד עם האמצעים המתקדמים כיום יגבירו את הסיכויים להורדה משמעותית בהתקפים ולנהל שגרת חיים תקינה ובריאה. 

הגיע הזמן להתמודד עם הכאב – דברו איתי עוד היום!

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

בואו להכיר את הסוגים השונים של כאבי ראש 

החלוקה היא לשני סוגים, כאבי הראש המשניים וכאבי הראש הראשוניים

כאבי ראש משניים  המתלווים למחלות או למצבים רפואיים מסוימים כמו זיהום, גידול בראש, לחץ תוך גולגולתי, בעיות בכלי דם, דימום ועוד. כאבים אלו הם פחות שכיחים והם מחייבים בירור רפואי. 

כאבי ראש ראשוניים נחלקים לשלושה סוגים:

 1. כאבי ראש תעוקתיים
 2. כאבי ראש טריגמינליים – אוטונומיים
 3. מיגרנות

בקבוצה זו נכללים, בין השאר, כאבי ראש על רקע מתחים, כאבי ראש על רקע הורמונלי, מיגרנה, כאב ראש מקבצי, עקב צוואר תפוס,  על רקע חסימה בצוואר ועוד. 

סוגי כאב ראש לפי מיקום 

 

כאב ראש תעוקתי או מתחי 

הוא אחד מכאבי הראש השכיחים ביותר. הוא יכול להופיע בשתי הרקות או באזור המצח, הוא מופיע בדרך כלל בעוצמה בינונית, אך עלול להתפתח ולהתעצם במהלך היום והוא אינו מלווה בתסמינים נוספים. הטריגר לכאבי ראש מהסוג הזה הם סטרס, חרדה, דיכאון, אכילה לא מסודרת וחוסר שינה ועוד. 

כאב ראש אחורי

סוג נוסף של כאב ראש מתחי ויופיע בחלקו האחורי של הראש ולפעמים בחלקו הקדמי, מאפייניו יהיו לחץ ותחושה של משיכה, ללא בחילות או הקאות, אינו יוחמר בפעילות ספורטיבית, הכאב קל עד בינוני אך יכול להחמיר.

כאב ראש מקבצי

כאב המתאפיין בהתקפים חזקים מאוד בצד אחד של הראש, באזור ארובת העין והרקה והוא מלווה בתסמינים אוטונומיים כמו צניחת עפעף, דמעות, גודש באף והתכווצות אישונים. כל התקף נמשך בממוצע בין רבע שעה ועד לשלוש שעות. כאב ראש מקבצי מופיע בשעות קבועות, גם בלילה. הוא מגיע במקבצים ומכאן שמו. לעתים הוא יופיע שלוש עד ארבע פעמים ביום, בעיקר בעונות המעבר, במשך כמה שבועות ואחר כך תיתכן הפוגה של חודשים ואולי אף שנים. 

כאב ראש הורמונלי 

מופיע בעיקר אצל נשים. ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון ממלאים תפקידי מפתח בוויסות המחזור החודשי וההיריון ויכולים להשפיע גם על הכימיקלים במוח הקשורים לכאבי ראש. רמת אסטרוגן יציבה עשויה לשפר את כאבי הראש ורמת אסטרוגן ירודה עלולה להחמיר את הכאבים. 

כאבי ראש צוואר תפוס נחשבים לכאבים הנפוצים ביותר

בעידן שבו אנחנו מבלים שעות רבות ביממה מול המחשב, שרירי הגב המכווצים ומתח השרירים גורמים לכאבי ראש. כאבי הראש מופיעים בתדירות גבוהה בשני צדי הראש, בחלקו האחורי של הראש, מעל העיניים ובמקרים רבים יחוש המטופל גם כאב חזק ומתח בכתפיים ובעורף. סיבות נוספות למתח השרירי הם שכיבה לא נכונה בלילה, מתחים רגשיים, לחץ נפשי עייפות או פעולה גופנית מאומצת שלא כללה שחרור והגמשה של השרירים בסיום הפעילות.   

סינוסיטיס

זו תופעה נפוצה בעיקר בעונות המעבר על רקע התקררות או על רקע של אלרגיות. תעלות הסינוסים נחסמות בנזלת, חסימה המפעילה לחץ תוך גולגלתי מוגבר, מעין תחושה לוחצת על הראש ובעיקר באזור המצח. 

כאבי ראש - יוסי אברהם

מהם הגורמים לכאבי ראש  

ישנם מספר סוגי כאב ראש לפי מיקום – בואו נבין את הגורמים:
 
 • גורמים רגשיים כוללים מתח ומצבי לחץ, חרדה, מתח, הלם, דיכאון או התרגשות.
 • גורמים פיזיים כוללים עייפות, איכות שינה ירודה, עבודה במשמרות, יציבה לקויה, אורח חיים לא מאוזן, שינויים ניווניים, מתח בצוואר או בכתפיים ונסיעות ממושכות.
 • שינויים הורמונליים נשיים – עלייה וירידה ברמות האסטרוגן בדם גורמות לנשים רבות עם מיגרנות להתקף או לכאבי ראש.
 • גנטיקה – לאנשים רבים שחווים התקפי מיגרנה יש מיגרנות במשפחתם הקרובה. אם אחד ההורים או שניהם סובלים ממיגרנות, יש סיכוי גבוה יותר שגם ילדיהם יסבלו ממיגרנות.
 • גורמים תזונתיים – מחסור במזון, לעיתים עקב דיאטה, הפרעות אכילה, התייבשות, עודף אלכוהול, יין אדום ובירה, מזון עתיר מלח ומעובד, צריכה מוגברת של קפאין ותרופות מסוימות.
 • גורמים סביבתיים כמו אורות בהירים, רעשים חזקים, עישון או שהייה בחדר עשן, ריחות חזקים או חריגים כמו בושם, סיגריות חזקות, מדלל צבע וכו'.
 • שינויים ברמות הכימיקלים במוח, בעיקר ירידה ברמות הסרוטונין. רמות נמוכות של סרוטונין עלולות לגרום לכלי דם בחלקים ספציפיים של המוח להתכווצות, להתכווצות פתאומית. העוויתות גורמות להצרת כלי הדם ועלולות להוביל להתפתחות תסמיני הילה במקרה של מיגרנה.
 • שרירים מתוחים בחלק האחורי של הצוואר מישיבה ממושכת או יציבה לקויה.
 • לחץ על הלסת – לחץ מחריקת שיניים בלילה.

הרפואה הסינית המסורתית מאמינה שכאב ראש הוא ביטוי לחוסר איזון של הלב, המוח והכליות. חוסר איזון באחד מהאיברים הללו והפרעה בזרימת הדם והאנרגיה במרידיאנים הקשורים לאיברים אלו עלולים להוביל לכאבי ראש ומיגרנות. איבר נוסף המעורב בתהליך זה הוא הכבד, שאחראי על פיזור האנרגיה בכל הגוף. רגשות חסומים משפיעים על הכבד, ולכן זרימת האנרגיה לראש עלולה להיפגע ולגרום לכאבי ראש חזקים.

מיגרנה 

המיגרנה נחשבת לאחד מכאבי הראש הנפוצים בעולם וכנראה גם המטרידים מכולם. המיגרנה מגיעה בצורה של התקף המתחיל בפתאומיות ומתגבר בהדרגה והיא מאופיינת בכאב בצד אחד של הראש ובכאב חזק המחמיר במאמץ. היא נגרמת כתוצאה מהתרחבות או מהתכווצות כלי דם במוח ומביאה לכאבי ראש בעוצמות שונות אך לרוב נחווה כאבי ראש חזקים. 

התקף מיגרנה יכול להימשך בין מספר שעות לכמה ימים ולחלק מהאנשים יש תופעות מקדימות, הנקראות אאורה, כמו רגישות לאור, סחרחורות, בחילה או הפרעות בראייה. בזמן ההתקף רוב החולים נמצאים במצב של אי שקט וחרדה, הם סובלים מתסמינים שונים כמו שלשול או עצירות, הקאות, בחילות, הפרעה בריכוז ותחושה של כבדות בראש ובעיניים.  

מיגרנה – מהם התסמינים 

מיגרנה מופיעה ככאב ראש פועם חד צדדי הנמשך ארבע עד שבעים ושתיים שעות ומחמיר במהלך פעילות גופנית. לפעמים מיגרנות מלוות ברגישות לאור, רגישות לרעש, ואולי בבחילות והקאות. 

במיגרנה עם הילה, חולים עלולים לחוות תסמינים ראשוניים. הם רואים מול עיניהם כתמים כהים המלווים באורות מהבהבים או מהבהבים, ולעיתים הם מפתחים תסמינים נוירולוגיים כמו הפרעות תחושתיות, חולשה, הפרעות בדיבור וכו'. התסמינים מתפתחים בהדרגה ונמשכים בין חמש עשרה דקות לשעה, ולאחר מכן כאב ראש רגיל ברוב המקרים.

אבחון וטיפול בכאבי ראש

המטפל הוא יבקש לשמוע על אורח החיים של המטופל, על ההיסטוריה הרפואית שלו, על התרופות שאותן הוא נוטל, על רגישויות, אלרגיות ועוד, וינסה להפחית את עוצמת הכאבים באמצעות מספר כלים הלקוחים מעולם הרפואה הסינית ושיטות מגע שונות כגון עיסוי רפואי לכאבי ראש ושחרור נקודות כאב בגוף. מטרת הטיפול היא להקל על התסמינים, אך גם לטפל בבעיה מהשורש. 

דיקור סיני 

מטרת הדיקור הסיני הוא לאזן את המרידיאניים המעורבים בכאבי הראש כגון הכבד והכליות. במהלך הטיפול הגוף משחרר אנדורפינים המסייעים לגוף לשכך כאבים וחומרים נוגדי דלקת המנטרלים את הסיבה לכאבי ראש. הדיקור נעשה באמצעות מחטים דקות וחד פעמיות ומשך הטיפול תלוי במצבו הפיזי והבריאותי של המטופל. 

מחקרים שנערכו בתחום מלמדים שהדיקור הסיני יעיל מאוד לטיפול בכאבי ראש ובמיגרנות. המחקרים בדקו כאלפיים וארבע מאות מטופלים שסבלו מכאבי ראש וחוו שיפור ניכר לאחר הטיפול בדיקור סיני. מחקר נוסף, שנערך בגרמניה, בדק ארבעים אלף אנשים שסבלו מכאבי ראש ומצא שיפור בקרב 89.2% מהמטופלים בדיקור הסיני.  

טכניקות לטיפול בכאבי ראש

לרשותו של המטפל עומדים כלים נוספים רבים ומגוונים להקלה על הכאב כמו עיסוי רפואי, דיקור יבש/מערבי, טריגר פוינטס, נקודות לחיצה על שרירים תפוסים, שיאצו, מכשיר טנס לשחרור שרירים תפוסים, רפלקסולוגיה, מוקסה ואקופרסורה, הפנייה למתיחות לצוואר ולגוף שיתבצעו בבית.  
אקופרסורה זהו טיפול בלחיצות על מסלולי האנרגיה בגוף שמקבילות למערכת העצבים.

 לפי האקופרסורה יש נקודת לחיצה ייעודיות המועילות להפחתת כאבי ראש, כמובן וזה תלוי לעיתים בסוגי כאב ראש לפי מיקומם המדויק.

איך להעביר כאבי ראש – טיפים לנקודות לחיצה 

 • נקודת העין השלישית אשר ממוקמת בין הגבות, בנקודה שבה קו דמיוני של גשר האף עובר בתוך המצח. 
 • נקודות יינג קסיאנג הנמצאות משני צדי הנחיריים ובקו ישיר עם העיניים. 
 •  נקודות טיאן הנמצאות באמצע העורף ובין האוזניים לתחילת עמוד השדרה. 
 •  נקודות הא גו הממוקמות על גב היד, בין האגודל לאצבע. 

 העיסוי והלחיצות על הנקודות האלו יכול להתבצע בקליניקה ואתם יכולים להמשיך את הטיפול בבית ולעסות בעצמכם בתנועות מעגליות או בלחיצות קלות. 

המלצות למוצרים משלימים לכאבי ראש

ביחד עם טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור סיני ניתן להשתמש במכשיר טנס להקלה בכאבי ראש. המכשיר הוכח כיעיל במחקרים שונים להקלה בכאב!
ניתן להניח את מכשיר הטנס על השכמות והעורף להזרמת דם והקלה על מערכת העצבים. לקריאה נוספת אני ממליץ לכם לקרוא את הכתבה מכשיר טנס מומלץ: המדריך המלא למכשיר TENS! | מוצר מומלץ לכאב
 

מגרנות – בנימה אישית

לי אישית, מכשיר הטנס לכאבי ראש ומיגרנות, עזר מאוד בהתקפי מיגרנות שהיו לי בעבר. 
בזמנו, הייתי מניח את האלקטרודות של המכשיר על העורף ברגע שהרגשתי את המיגרנה מתקרבת. פעולה זו הפכה את המיגרנה לכאב ראש בלבד, לא הייתי צריך לעצום עיניים ויכולתי לתפקד באופן יחסי.
כיום בכל טיפול בקליניקה אני משתמש במכשיר בשלב כזה או אחר בטיפול בכאבי ראש או מיגרנות עקב יעילותו. 
 

מיגרנות – שאלות ותשובות

המיגרנה נחשבת כיום למחלה תורשתית פילוגנטית התלויה במספר גנים ולא בגן אחד. 

 לעתים במהלך התקף מיגרנה החולה עשוי לחוות בין סימפטומים השונים גם סחרחורת סיבובית. 

כן. במהלך ההיריון הגוף חווה שינויים הורמונאליים העלולים להחמיר את התקפי המיגרנות או להפך, להקל עליהם. 

מבחינים בין שני סוגים של מיגרנות, מיגרנה נפוצה המאופיינת בכאבי ראש ומיגרנה קלאסית שבה סובל המטופל מתסמינים נוירולוגיים. 

 רצוי להימנע ממזונות שמנים, ממזונות מטוגנים, מאוכל חריף, מבשר אדום, מאלכוהול, מקופאין ומגבינות מותכות.  

משך הטיפול במיגרנה נע בין חודש לחצי שנה בהתאם לחומרת התופעה, אך כבר במהלך הטיפולים הראשונים המטופל יחוש הקלה בתסמיני המחלה.  

יש מספר סיבוכים רפואיים העלולים להיות קשורים למיגרנה כמו שבץ איסכמי, מחלות לב וכלי דם, בעיות בתחום הבריאות הנפשית כמו דיכאון והתקפי חרדה, בעיות במערכת העיכול ועוד. 

אם אתם יודעים מהו הטריגר הגורם להתקף המיגרנה כמו מזון ספציפי, שינה מועטת או מרובה ועוד, נסו להימנע ממנו ולעקוב ולראות האם אכן יש ירידה בהתקפי המיגרנה. 
ובנוסף, פעילות גופנית עשויה למנוע וגם להפחית את רמת הכאב בזמן ההתקף, הקפידו על סדר יום מאוזן, על שינה מספקת ועל שתייה מרובה ואל תדלגו על ארוחות.  

לסיכום

תורת הטיפול הסינית העתיקה ביחד עם טיפולי הרפואה המשלימה השונים מציעים דרכי טיפול שיוכלו לסייע לכם בהקלה על התסמינים של מיגרנה וכאבי ראש ולעתים אף למנוע מהן לחזור ולהציק.

אז אם אתם לא רוצים להגיד כל היום: "כואב לי הראש", אם אתם רוצים להפסיק את כאבי הראש הקשים הפוגעים בתפקוד שלכם ובאיכות החיים, צרו קשר לקבלת טיפול המתאים עבורכם!
שיחת ייעוץ ללא התחייבות!

מקורות:
Acupuncture for tension-type headache, 2011, National Library of Medicine
Acupuncture for the management of chronic headache: a systematic review, 2010, University of York

125 ביקורות מאומתות בתחתית העמוד

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: