דורבן בכף הרגל- המדריך המלא והמקיף לפתרון הבעיה! 

דורבן בעקב - טיפול ברפואה משלימה

קמתם בבוקר אחרי לילה של מנוחה וכבר במהלך הצעדים הראשונים אתם מרגישים דקירה או כאבים, אם הכאב מתגבר בביצוע פעילות ממושכת או פעילות ספורטיבית כמו הליכה ממושכת או ריצה, אם הכאב מונע מכם ביצוע של פעולות פשוטות ויום יומיות ומגביל את התפקוד שלכם בעבודה או בבית, ייתכן ואתם סובלים מדורבן בכף הרגל. 

פתולוגיית דורבן בכף הרגל או בשמו המקצועי אשר יופיע באבחנה הרפואית יקרא "Heel spur" או "Plantar fasciitis". בספרות זוהי דלקת הנגרמת בחלק התחתון של העקב ברצועה רחבה וארוכה המחברת בין העקב לכריות של האצבעות ונקראת בשפה המקצועית "חיתולית הכפית".

 כאשר מופעל על הרצועה עומס חוזר ונשנה, עלולה להיווצר דלקת באזור החיבור שבין הרצועה לעקב.  

בצילום רנטגן לעיתים אף יראו בליטה גרמית היוצאת מעצם העקב קדימה לכיוון האצבעות, בליטה המזכירה במראה קוץ של דורבן, ומכאן שמה של המחלה – דורבן בעקב.  

שמי יוסי אברהם ואני מטפל ברפואה משלימה ומדרסן, לאחר שראיתי איך מדרסים בהתאמה אישית עזרו לי לבעיית הדורבן שממנה סבלתי, החלטתי להעביר את הידע הלאה וללמוד לבנות מדרסים עבור מטופליי.

במשך השנים טיפלתי בהצלחה באינספור מטופלים שסבלו מכאבי דורבן, רכשתי ידע וניסיון רב שנים בתחום.  אשמח לתת מענה במעטפת מלאה הכוללת טיפולים, טיפים ותרגילים ובנוסף בניית מדרסים.

הגיע הזמן להתמודד עם הכאב – דברו איתי עוד היום!

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

 במאמר זה אסביר מהו דורבן בעקב, ממה הוא נגרם, מהם התסמינים המאפיינים, מהם הסיבוכים, איך מאבחנים ואיך מטפלים.   

דורבן בעקב- מספר שמות וכינוי אחד 

 

פלנטר פצאיטיס

אז מה זה מה זה plantar fasciitis? המילה Plantar מתייחסת לזיז והמילה fasci-itis מתחלקת לשתיים: IITISׁ מסמלת דלקת  והמילה FASCIAׁ מתייחס לרצועה, משמע דלקת בכף הרגל. 

 רצועת הפאשיה שמתחברת לעצמות בחלק הקדמי של הרגל בקצה אחד ובקצה השני אל הקצה הפלנטרי, הזיז.  תפקידי רצועה זו היא לתמוך בקשת כף הרגל, משמשת כקפיץ. משמרת אנרגיה בהליכה! דמיינו לכם את החשיבות שלה בהליכה שלנו!

דורבן בכף הרגל
  דורבן בכף הרגל
 

 HEEL SPUR

 דורבן בעקב, "Heel spur"הוא הצטברות של משקעי סידן שגורמים להתגרמות של העצם באזור הקדמי של עצם העקב. משקעי הסידן גורמים להיווצרות זיז גרמי קטן באזור החלק הקדמי של עצם העקב לכיוון הקשת האורכית של הרגל, ברצועה החתולית.   

תפקיד הרצועה החתולית היא לספוג את הלחץ שאנחנו יוצרים על כף הרגל. מתיחה של הרצועה כתוצאה מחבלה או נפילה או ממאמץ מתמשך עלולה לגרום להיווצרות של קרעים מיקרוסקופיים ברצועה. בתהליך הריפוי של הקרעים נוצרת דלקת באזורי החיבור לבין העצם, ובתגובה לגירוי הדלקתי לעיתים אף צומח באזור זיז גרמי, או בלעז-אוסטאופיט-בליטה קטנה, הנראה כדורבן. יש להדגיש כי לא הבליטה היא זו שגורמת לכאבים, אלא הדלקת.  

מהם הגורמים לכאבי דורבן בכף הרגל? 

הסיבה השכיחה לכאבי דורבן בכף הרגל היא דלקת הנגרמת בחלק התחתון של העקב. לא תמיד הדורבן כואב במהלך התפתחות הדלקת ולעתים אף ייתכן שהדורבן כבר קיים תקופה ארוכה ואתם אינכם חשים בתסמינים ובכאבים, אך טריגר כלשהו כמו הליכה מרובה, ריצה ממושכת, פציעה קלה באזור, נפילה על העקב בתוספת חולשה של מערכת החיסון עלולה להביא לדלקת ולכאבים. 

בפן הגופ-נפש שיטות שונות יתארו את הדורבן כקושי בחיינו שקשור להתקרקעות ושליחת שורשים.

גיל – אנשים בני גיל ארבעים עד שישים הם בעלי סיכון גבוה להופעת הדורבן. בגיל זה עקב תהליכי שחיקה טבעיים של הגוף, עובי שכבות השומן התת עורי יורד ונגרמת הפחתה בגמישות הפאשיה ודילול של כריות השומן המגנות על העקב.

גורמי סיכון שכיחים לדורבן -בצעו  שינוי מתי שאפשר

 
 • עמידה ממושכת – אנשים שעומדים שעות ארוכות כמו מורים, מלצרים או אנשים שהולכים או קופצים פרקי זמן ארוכים במיוחד על משטחים קשים כמו רקדנים, שחקני כדורסל, רצים מקצועיים ועוד הם בעלי סיכויים גבוהים לסבול מהתופעה. 
 • מבנה שלד ויציבה לקויה – דמיינו לכם יציבה נכונה אשר קו ישר עובר בצורה אנכית ומסמל מרכז מסה בריא ונכון, במצב כזה הכול יהיה תקין אך במידה וישנם שרירים חלשים בחלק מסוים בגוף יותר מהנורמה, פעילות ספורטיבית לא נכונה שמשנה את מרכז המסה, היציבה יכולה להשתנות והלחץ יגיע עד למטה בקו ישיר לכף הרגל בצורה לא בריאה – עד היווצרות דלקת בכף הרגל.
 •  משקל עודף – אנשים בעלי משקל עודף חשופים להופעת הדורבן. המשקל העודף גורם ללחץ על הכפית החתולית, במיוחד כאשר מדובר בהשמנה חדה ופתאומית, מומלץ לשמור על משקל תקין. 
 • מבנה כף ברגל – אנשים הסובלים מכפות רגליים שטוחות או בעלות קשתות מוגבהות. קשת גבוהה או רגל שטוחה יוצרים בעיות בספיגת הזעזועים בזמן הריצה שגורמים לרקמות הקולגן בכרית כף הרגל להיות מתוחות מדי, גורם המביא ליצירת קרעים. 
 • נעליים לא מתאימות – נעילה של נעליים ישנות ולא נוחות או נעליים שאינם מותאמות לפעילות שהם מבצעים עלולה להאיץ את הופעת הדורבן.
 • פציעות ודלקות חוזרות בעקב ודלקת מפרקים. 
 • התנהלות גופנית לא מאוזנת כמו סחיבת משאות כבדים, עבודה פיזית מאומצת. 
 • תזונה – תזונה לקויה, מחסור בוויטמינים וחומרי יסוד של הגוף ושתייה לא מספקת עלולים לגרום לפגיעה ברקמות האלסטיות.  
  התקצרות או התכווצות של שרירי התאומים.  
 • עודף פעילות גופנית – עודף פעילות גופנית המעמיסה על כפות הרגליים, חוסר גמישות של הרצועות והגידים, בעיקר בכף הרגל ובשוק. 

מהם התסמינים של דורבן בעקב?

הסימפטום העיקרי של הדורבן הוא כאבים באזור כף הרגל, במיוחד לאחר קימה ממנוחה ארוכה או משנת הלילה, בעיקר בצעדים הראשונים אחרי שקמים מהמיטה. 

יש מטופלים אשר מתארים את הכאב ככאב עמום ויש מטופלים המתארים את הכאב ככאב חד כמו אחרי דקירה ויש המתארים את הכאב כתחושת צריבה. לעתים הכאב נחלש אחרי מספר דקות של תנועה ופעילות, אך הוא יכול לחזור ולתקוף בצורה מחזורית במהלך היום. 

נפיחויות ואדמומיות באזור העקב המלוות לעתים בתחושת חום, הנוקשות ובנפיחות נוזלית. 
מחזוריות בהופעת הכאבים – אצל חלק ממטופלים הכאב עלול להיחלש במהלך היום, אך הם יכולים לשוב בצורה מחזורית במשך היום עם או בלי קשר לפעילות ספציפית. 
התפשטות הכאבים. לעתים לאחר תקופה ממושכת תסמיני הכאב עלולים להתפשט מהעקב אל אזורים נוספים בכף הרגל כמו אל העקב, אל גיד האכילס ואל הקשת האורכית של כף הרגל. 
תחושת זרמים או נמלול בעקב או ברחבי כף הרגל.   

האבחון חשוב על מנת להגיע לפתרון דורבן

בשלב הראשון אתשאל את המטופל:

 וארצה להבין כמה זמן הוא סובל מהכאב, מה הוא עשה עד היום כדי לטפל בתופעה, האם הוא היה אצל אורתופד ונבדקו כפות הרגליים כדי לשלול מגוון רחב של בעיות שנובעות מכאבים בכפות הרגליים,  האם הוא קיבל טיפולים במסגרת הרפואה המשלימה, האם הוא הפסיק אותם ולמה והאם הוא השתמש במדרסים בעבר. 

בשלב הבא, אבצע אבחונים שונים כגון :

 • אבחון הליכה.
 • בדיקת פילוג לחצים באמצעות עלייה על משטח אבחון כפות הרגליים. 
 • אבחון תנועה של המפרקים.
 • בדיקה ידנית ומישוש ידני של כפות הרגליים לאבחון בעיות, תוך כדי עמידה.
 • אבחון יציבה ובדיקה ממוחשבת הכוללת צילום כף הרגל מזוויות שונות.

מטרת פילוג הלחצים היא לבדוק האם יש אזור מסוים בכף הרגל שעליו מופעלים לחצים גדולים יותר, לחצים הגורמים לדלקת ולהופעת הדורבן.  בבדיקה אני אבדוק באופן יסודי את כל אזור כף הרגל, את האצבעות, את כריות כף הרגל, את גשר כף הרגל ואסתכל על הקשת במטרה לאבחן האם יש קריסה המעידה על קשת גבוהה בעקב או על פלטפוס וכדי להבין אם יש סימנים לדורבן.  

דורבן טיפול

הסוד לפתרון לכאבי דורבן טמון בשילוב מספר אמצעים בבת אחת:

 •  התהליך כולל התאמת מדרסים לדורבן, בבניה אישית. מדרסים לדורבן יעזור לרצועה הדלקתית המכווצת אשר אחראית על ההליכה בהורדת הדלקת וייתן לרגל כוח לרצועה לשמש כקפיץ שוב להליכה תקינה. 
 • שילוב טיפולים מתחום הרפואה המשלימה בטיפול אחד :
 1.  דיקור סיני
 2. שיאצו
 3.  דיקור יבש
 4.  עיסוי רפואי 
 • הטיפולים יתבצעו באזור של הרקמות הרכות באזור הכואב ובאזורים אחרים בגוף שמשפיעים באופן ישיר על העקב. באמצעות טכניקות הלקוחות מעולם הרפואה הסינית כמו דיקור סיני, שיאצו ועוד המטפל מזרים דם אל האזור הכואב ואזורים נוספים, מאזן את האזור הפגוע ומפחית את הדלקות והכאבים. 
 • מתיחות אקטיביות בזמן הטיפול ובבית, ביצוע תרגילי חיזוק לשרירי הגפיים התחתונות ובמיוחד על שרירי כף הרגל . 
 • טיפולי הרפואה המשלימה ישולבו עם מכשור רפואה משלימה במהלך הטיפול כגון  אולטרסאונד טיפולי, מכשיר טנס ועוד.
אלקטרודות למכשיר טנס עם מחבר קליק
מכשיר טנס להקלה בכאבי דורבן

המלצות מטופלים אחרי טיפול לדורבן והתאמת מדרסים 

 
לסרטונים נוספים והמלצות מוזמנים להקליק על המלצות בתפריט הראשי

דורבן ברגל תרופות סבתא

 • מנוחה לרגליים עשויה להוריד את העומס מכף הרגל ולהקל על הכאבים זהו טיפול זמין וחשוב לטיפול בדורבן שבכף הרגל.  
 • הנחה של שקית קרח על העקב מספר פעמים ביום למשך עשרים דקות עשויה להקל על הכאב. 
 • הפחתת פעילות גופנית, בעיקר את ההליכה הממושכת, את הריצה או את הריקוד. 
 •  תרגילי מתיחה של שרירי כף הרגל, שרירי התאומים וכף הסוליה ושל גיד האכילס יעילים  מאוד והם חלק בלתי נפרד בטיפול בדלקת.  
 • הנעלה טובה -חשוב לנעול נעליים איכותיות בעלות תמיכה בעקב, רצוי נעלי ספורט בתקופה האקוטית. שימו לב שנעל שחוקה או נעל לא מתאימה עלולה לגרום לכאבים ולהפריע למהלך הטיפול.
 • הימנעו מנעלי עקב -לא מומלץ לנעול נעלי עקב (נשים) מאחר והן עלולות לגרום לקיצור השריר ובהמשך לדלקת בעקב. 
 • אמבטיה לכפות הרגליים– עשו לכפות הרגליים אמבטיה כל ערב. מלאו גיגית במים פושרים, טפטפו עשר טיפות של שמן לבנדר והכניסו את כפות הרגליים למשך רבע שעה עד עשרים דקות. 
 • עיסוי עצמי– ייבשו את הרגליים לאחר האמבטיה ובצעו עיסויים עדינים לרקמה בכף הרגל. אפשר להיעזר במברשת בעלת סיבים רכים.   

טיפול עצמי בדורבן

 • לכו יחפים – בשלבים מתקדמים יותר הליכה יחפה על הרצפה על השטיח או על כל משטח אחר מפעילה לחץ על עצמות כף הרגל, לחץ הגורם להן להתחזק. כאשר אנו הולכים עם נעליים, הסוליות סופגות את הלחץ ואת רוב הזעזועים וכף הרגל אינה מתחזקת ואפילו נחלשת. 
 • לכו על חוף הים – הליכה על החול הרך תאתגר את שרירי כף הרגל, תחזק אותם ותייצב את כף הרגל. 
   לכו על עקבים, לא על נעלי עקב, אלא על העקבים של הרגליים, במקביל לכו גם על הבהונות. הליכה בצורות אחרות מההליכה הרגילה תפעיל עומס ולחץ על אזורים שונים בכף הרגל והעומס יתחלק בין כל האזורים. 
 • עסו את כף הרגל – אחרי שהתעוררתם – לפני הנחת כף הרגל על הרצפה עם כדור, ובנוסף קחו שמן זית או כל שמן אחר, אפשר אפילו קרם גוף רגיל, ועסו באמצעותם את כף הרגל במהלך היום. חזרו על הפעולה לפחות פעמיים בשבוע.  
 • אל תנעלו שמעטס – השקיעו בעצמכם, נעלו נעליים עם סוליה טובה המותאמת לכף הרגל ותומכת בה.  
 • רכשו מדרסים בהתאמה אישית – חלק משמעותי בפתרון ומניעת הבעיה!

תרגילים לדורבן 

בצעו את התרגילים לדורבן ואת המתיחות שלפניכם באופן יומיומי ושימו לב לא להגזים בכמות ובעוצמת המתיחות. תרגילים לדורבן הינם משמעותיים מאוד לתהליך ההחלמה מדורבן.

תוך כמה זמן הדורבן יעבור אם אתמיד בטיפולים?

החלמה מדורבן היא מאוד אינדיבידואלית. לפעמים יש "הוקוס פוקוס" והכאב נעלם בין חמישה לעשרה טיפולים, אך לעיתים זה יהיה תהליך של מספר חודשים של עליות ומורדות עד להתייצבות או הקלה מוחלטת בכאב, נרצה לראות הקלה משמעותית בד"כ תוך 6 טיפולים ביחד עם מדרסים.
 

האם הדורבן יחזור?

 ההחלמה מדלקת בדורבן היא אינדיבידואלית וכך גם המצב לגבי חזרת הדורבן- לרוב ברגע שתהיה יציבה נכונה ותמיכה ע"י מדרסים, תרגילים בבית, מתיחות ושמירה על אורח חיים בריא הדלקת תהיה רחוקה מאיתנו וגם הכאבים. 

 

דורבן בכף הרגל- שאלות תשובות!

 אם תתעלמו מהכאבים ולא תטפלו בהם עלולה להתפתח דלקת כרונית בעקב, דלקת שתגרום לשינוי צורת ההליכה שלכם במטרה להקל על הכאבים וכתוצאה מכך להוביל לבעיות ברגליים, בברכיים ובגב.

הדורבן, הבליטה בעקב, היא אינה הגורם לכאב, אלא הדלקת שנוצרה בעקבות הדורבן. אם תטפל בדלקת ותקפיד על טיפול מניעתי תוכל להמשיך לרוץ.

כן. בשלב שבו אתם סובל מכאבי דורבן רצוי להימנע ממאמץ ומפעילות ספורטיבית.

המונח דורבן מתייחס לשניהם אבל לא מחייב שתהיה התגרמות וזיז בכף הרגל. 

כן, בהחלט. האולטרסאונד משולב במהלך הטיפולים, מכשיר האולטרסאונד הטיפולי הינו מכשיר שמשתמשים בו מזה שנים רבות בפיזיותרפיה ובמחלקות שיקום. זהו מכשיר לטיפול ברקמות ושרירים שנפגעו בגופינו ע"י גלי קול שמופקים מגביש שרוטט במהירות עצומה בראש המכשיר, גלים אלו עוברים דרך הג'ל שמונח על האזור הפגוע. הגלים מעודדים את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף ופועלים לשיקום ברמת התא, ע"י עידוד ייצור אנרגיה בבית החרושת שייצר אנרגיה בתא שנקרא מיטוכנדריה.

מקורות

 

 

Factors associated with chronic plantar heel pain: a systematic review – PubMed (nih.gov)

 

 דורבן בכף הרגל היא תופעה נפוצה וההערכות הן שאחד מכל עשרה אנשים בערך סובל או יסבול מדורבן בעקב או מכאבים אחרים בעקב לפחות פעם אחת בחייו. אך הבשורה הטובה היא שאני יכול לעזור לכם! 
צרו קשר, שיחת ייעוץ חינם! 

125 ביקורות מאומתות לבית העסק בתחתית העמוד

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: