היום שאחרי טיפול ברפואה משלימה: ריאקציה, ניקוי רעלים וכל מה שצריך לדעת

היום שאחרי טיפול ברפואה משלימה ריאקציה, ניקוי רעלים וכל מה שצריך לדעת

אז החלטתם לטפל בבעיה או לתחזק את הגוף שלכם עם טיפול עיסוי רפואי או כל טיפול הקשור לרפואה משלימה. ישנם אנשים אשר יבחרו בטיפול דיקור סיני או שיאצו בגלל חשש מכאבים לאחר עיסוי שעברו, כאבים שזכורים להם מהעבר והופיעו לאחר כמה שעות לאחר הטיפול. האמת היא שכל טיפול יכול לגרום לריאקציה(תגובה נעימה או לא נעימה) של הגוף וזה דבר טבעי.

כאבים לאחר טיפול ברפואה משלימה: תיאום ציפיות

פעמים רבות ברגע שיש תיאום ציפיות והסבר של המטפל לגבי ריאקציה לאחר טיפול כל החששות מתפוגגים ומפלס החרדה יורד או לא קיים מלכתחילה. הכאבים בשרירים יכולים להמשיך עד ימים בודדים וזה נורמלי לחלוטין.

הכאב טבעי לאחר הטיפול ובמהלכו כי יצרנו תנועה חדשה בגוף במהלך הטיפול והגוף מסתגל, לחצנו על השרירים על מנת לפרק את חומצות החלב שגורמים להם לנוקשות ויכול להיות ונרגיש כאב בימים הקרובים בזמן שהחומצות מתפזרות.

ברגע שאנחנו לא קיבלנו את המידע הזה מהמטפל הקודם שטיפל בנו ואנו חווים כאב או תופעות לוואי אחרות לאחר הטיפול יכולים לעלות חששות, אך ברגע שאנו מבינים שזהו תהליך טבעי של ניקוי רעלים של הגוף ויש לנוח מעט ולשתות הרבה מים כדי שחומצות החלב יצאו מהשתן אז פשוט אין חשש.

אלו תופעות יכולות להופיע בתור ריאקציה לטיפול?

ניתן דוגמאות לחלק מהתופעות להמחשה:

 • כאבי שרירים
 • החמרת סימפטומים קיימים
 • עייפות
 • כאבי ראש
 • בחילה
 • בכי
 • מצבי רוח משתנים
 • עצבנות
 • הזעה
 • מרץ
 • שינה חזקה
 • שמחה מוגברת

דיקור סיני תופעות לוואי 

 

במהלך טיפול דיקור סיני ולאחריו עלולות להופיע מספר תופעות לוואי כגון: 

כאב – לעיתים בעת החדרת המחט או הסרתה, לעיתים באזור שהונחה המחט בימים שלאחר הטיפול.

המטומה/שטפי דם– סימן כחול או כהה שעלול להופיע בימים שלאחר הטיפול אך הוא יעבור ואין לחשוש ממנו. 

תופעות לוואי של דיקור סיני נוספות עלולות להופיע במהלך הטיפול עצמו וכוללות בחילה, נפילת לחץ דם, חיוורון, עילפון – לרוב אצל אנשים שמגיעים חלשים אם זה פיזית או נפשית.

תפקידו של המטפל במידה וריאקציה כזו קורית היא להרים את רגליו של המטופל ולתת לו לנוח ולאחר מכן משהו מתוק ולהרגיע אותו, זו לא תופעה נפוצה כלל אך שהיא מגיעה אל לנו לחשוש – זה לא דבר מסוכן. 

ריאקציה אחרי דיקור סיני

 

בימים לאחר הטיפול יכולות להתעורר בנו תחושות טבעיות – ריאקציה אחרי טיפול – כגון כאבי שרירים, חולשה, עייפות ועוד.

 זוהי ריאקציה טבעית והדרך של הגוף לדבר ולרפא את עצמו כך שאין לחשוש.

למה כואב לי אם קיבלתי טיפול? מה הסיבות?

 

הגוף שלנו מדבר דרך כאב את תהליך הריפוי ואת מצבו 

הרקמות מתחדשות ומקבלות זרימת דם ונוזלי לימפה באזורים פגועים זרימה חלשה, פסולת מתפנה מהגוף, תגובה זו נקראת " HEALING CRISIS" ( משבר ריפוי).

תגובה זו יכולה להיות חריפה יותר אצל אנשים עם תפקוד גופני לקוי כגון מעשנים, צרכני אלכוהול וקפה בכמויות גדולות, אנשים שנמצאים בסביבת מגורים עם זיהום אוויר גבוה. שלוחצים על השרירים ומערכת העצבים והם חוזרים לפעול. ומי שהשריר או העצבים לא היו בתפקוד מקסימלי יכול לחוש ריאקציה אף יותר – אנשים שעובדים הרבה בישיבה, לא בתזוזה רבה, עובדים עם הידיים או עם המחשב. אנשים עם מתיחות יתר של הגידים והשרירים והטיפול בעצם מעודד תנועה חדשה והגוף מדבר זאת בדמות תגובה טבעית, ריאקציה.

שינויים בהרגלים בימים לאחר הטיפול 

 האם התאמנו בחדר כושר ונתפס לנו משהו? משהו בפעילות הספורטיבית שלנו? שינויים במינוני התרופות? תרופה חדשה? שינה לא טובה? סטרס? כל זאת ועוד יכול לגרום לכאב ושינויים גופניים ויש לקחת זאת בחשבון.

הגענו כבר עם כאב וטיפול אחד לא מספיק 

 לפעמים הכאב שחווינו פשוט מתגבר כי התחלנו לטפל מאוחר מידי והמלחמה בו מצריכה תהליך, אנו בעצם חווים התדרדרות מלכתחילה וצריך להמשיך לטפל כי הטיפול הבודד לא מספיק.

לעיתים אנו נייחס את הכאבים שאנו חווים בימים לאחר הטיפול לטיפול עצמו אך אל לנו לשכוח שהגענו לטיפול בגלל כאב ויכול להיות והמצב שאנו הגענו אתו מצריך טיפולים נוספים ואף בדיקה רפואית וזה לא בדיוק מה ששיערנו . הטיפול הבודד לא מספיק ויש פה עניין של תהליך ולא הוקוס פוקוס .מערכת העצבים והשרירים מדברים והכאב אומר שהגוף מגיב לטיפול ומתחיל תהליך ריפוי. לפעמים אנו מגיעים אל הקליניקה עם כאב אקוטי שתוקף אותנו בימים האחרונים או כאב כרוני שמלווה אותנו תקופה או תוקף לסירוגין ומה שקורה במהלך הטיפול העמוק והיסודי זה תשומת לב שלנו אל הגוף שלנו ואיתות מהמוח שיש משהו שצריך להשתחרר. הרבה פעמים תופיע ריאקציה שזו בעצם תגובה טבעית למשך 24-48 שעות לאחר הטיפול ובמקרים קיצוניים יותר אפילו 4 או 5 ימים.

הגוף מאותת מה עוד זקוק לטיפול

שימו לב, לעיתים בגוף שלנו יהיו מספר אזורים בעייתיים ותפוסים אך המוח שאחראי על מנגנון הכאב לא ירצה לשלוח כאב לכל המקומות בבת אחת כי זה פשוט יהיה לנו יותר מידי. מה שקורה הוא שאחרי טיפול המוח מבין שטיפלנו ועשינו שינוי אורח החיים.

המוח מבין שטיפלנו בנקודה אחת מתוך מספר נקודות ואז הוא מפנה את הכאב לנקודת הכאב הבאה שקודם לא שלח לה כאב כדי שנתייחס אל האזור הבא שדורש טיפול.

פתאום מופיע כאב חדש ולא מוכר ואנו נבהלים, אך לאחר מספר טיפולים קטן העניינים מתאזנים ואין צורך להיבהל!

היבט פסיכולוגי 

 אנחנו חווים חרדה בעקבות הכאב וזה רק מחמיר את התופעות, כדאי לזכור שזו ריאקציה ולעשות פעולות מרגיעות. הרבה פעמים יש הקשר של גופנפש, הטיפול מעלה אצלנו תחושות עמוקות שגורמות לדברים לצוף לפני השטח והכאב מגיע ביחד אתו וזו תופעה חולפת שאין לחשוש ממנה.

חשוב לציין : במידה ויש צורך עקב כאבים חמורים במיוחד כגון חוסר תפקוד מוחלט, הקרנות חזקות לגפיים, אי שליטה בסוגרים/עצירות או התלבטות כלשהי בגלל הרגשה של תחושה יוצאת דופן במיוחד מומלץ תמיד להיוועץ עם רופא מוסמך. כל הנכתב בעמוד זה אינו בא לתת או להחליף יעוץ רפואי כלשהו או לתת התוויות רפואיות או הנחיות.

הייתי בעבר בטיפולים שונים ולא קיבלתי ריאקציה. למה דווקא עכשיו?

גם אם היינו בעבר בטיפולי ספא או רפואה משלימה פרטניים, אי אפשר לדעת מתי נחווה ריאקציה בדמות כאב או תופעות. ריאקציה יכולה להגיע גם מטיפול מאוד עדין וגם מטיפול עמוק ויסודי. במקרים רבים לרוב הריאקציה תגיע בטיפולים משמעותיים יותר שיש משהו גופני שרוצה למצוא את המקום שלו החוצה, או שהגוף שלנו מדבר ומספר שיש תהליך שקורה בתוכו. ריאקציה זה תהליך טבעי ואין צורך להיבהל. הרבה פעמים היא תגיע בפעמים הראשונות אצל מטפל חדש או אחרי הפסקה ארוכה בטיפולים והתדירות תפחת ככל שנטפל יותר והתדירות תהיה גבוהה יותר.

האם יש צורך בהמשך טיפול?

אם יש צורך לאחר 72 שעות, ועדיין יש כאבים אז פשוט לא להתבייש לדבר איתי ולקבוע טיפול נוסף או סדרת טיפולים להמשך תהליך ההחלמה, כמו בחדר כושר שאנו עובדים על השרירים זהו תהליך, כך גם בעבודה על כאבי שרירים זהו עניין של התמדה והקפדה על תדירות הטיפולים.

במצבים אקוטיים לרוב מספר הטיפולים כדי להגיע להקלה יהיה בין 1-3 ובמצבים שמתגלים כמורכבים יותר או מלכתחילה ידוע לנו מצב כרוני מספר הטיפולים יהיה מעל 6.

מה כדאי לעשות על מנת להתמודד?

 1. לשתות המון מים כדי לנקות את חומצות החלב בשרירים. אפשר לשלב מים עם לימון ולהימנע משתיית קפה, אלכוהול ומאכלים לא בריאים.
 2.  לא להתאמץ ולתת לגוף לנוח,
 3. מומלץ להניע את המפרקים ואף לצאת להליכה.
 4. במידה וישנם כאבים לחזור לפעילות ספורטיבית באופן הדרגתי.
 5. לכל מי שקשה לו להמתין יום או יומיים עם הספורט כדאי לא להתאמץ מעל הרגיל באימון.
 6. מתיחות והנעות מפרקים ואף עיסוי עצמי.
 7. שיחה עם המטפל לגבי הכאב או המשך תהליך.

מקורות

 

Massage Therapy for Health: What the Science Says | NCCIH (nih.gov)

Acupuncture Side Effects & Adverse Reactions (List) – Mental Health Daily

כל הנכתב בעמוד זה אינו מחליף אף ייעוץ רפואי. לפני שימוש במידע חשוב להיוועץ עם רופא מוסמך .

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: