שין ספלינט: התאמת מדרסים לשין ספלינט ודרכי טיפול נוספות

איך לרוץ נכון?

לפני שנדבר על מדרסים לשין ספלינט, חשוב להבין במה מדובר. שין ספלינט הוא מושג המתייחס לדלקת וכאב הקיים ברקמות ובשרירים לאורך עצם השוק, באזור עצם הנקראת TIBIA, בעברית נקרא לעצם זו עצם השוק או השוקה. שין ספלינט הוא סוג של תסמונת שיכולה להשפיע על השרירים, העצם והגידים בגפיים התחתונות. הידועה גם כתסמונת הלחץ המדיאלי הטיביאלי. 

שימו לב שכאבי שוק קלים מתאפיינים בכאב רק עם פעילות, בעוד שמקרים חמורים עשויים אפילו לגרום לכאב במנוחה. לפעמים הכאב מתחיל בפעילות גופנית, חולף וחוזר כעבור מספר דקות. אם אתם קוראים בהנהון, אני ממליץ לכם לקרוא עד הסוף כי יש לכם את היכולת לבצע פעולות רבות כדי לשפר את מצבכם!

שמי יוסי אברהם ואני הבעלים של קליניקה לטיפולי רפואה משלימה ובניית מדרסים בתל אביב בכתבה הבאה אנסה להסביר במילים פשוטות מה גורם לכאב, ממה כדאי להימנע, איך מטפלים בתסמונת, מה ההבדל בין שין ספילנט לשברי מאמץ ומה חשיבות מדרסים לשין ספלינט לפתרון הבעיה?

מי עלול לסבול משין ספלינט?

תסמונת שין ספלינט היא פציעת שימוש יתר הנגרמת מפעילות גופנית מאומצת. הפציעה יכולה להשפיע על ספורטאים בכל הגילאים אך ניתנת לטיפול  לרוב בטיפול בתהליך של מספר חודשים בודדים. סוג זה של פציעות ספורט נפוץ בקרב ספורטאים, ומהווה כאחת מכל שש פציעות בקרב רצים בממוצע. 

שין ספלינט היא פציעה ידועה באורתופדיה ונפוצה בקרב ספורטאים, בעיקר רצים, אך יכולה להופיע גם אצל אנשים אשר מבצעים פעילות אירובית שמערבת חבטה של הרגל בקרקע כגון: טניס, כדורגל, ריקודים ואף הליכה מרובה. מדרסים לספורטאים הוא כלי מניעתי חשוב.

אבחנה

 כואב לך באזור העצם מתחת לברך במהלך הריצה או בתחילתה? הכאבים מציקים ולא עוברים? יכול להיות ואתה סובל משין ספלינט!  פציעות וכאבים מורגשים לרוב לאורך השוק הקדמי ומגיעים בדרגות חומרה וכאבים שונות – כאב קל ומתון מורגש על ידי רצים בעת אימון או ריצה, ובמקרים חמורים יותר יורגש כאב גם במנוחה. הסיבה לכאבים היא שהרגל התחתונה נושאת עומס רב, יחד עם זאת ישנם גורמים רבים שעלולים לגרום לכאב ולכן מומלץ לקבל אבחנה מסודרת אצל אורתופד ובו בזמן כבר להתחיל טיפולי רפואה משלימה. התהליך המומלץ ע"י האורתופד יכלול גם מדרסים לשין ספלינט. 

ככלל אצבע, במקרה של shin splints,  רצוי להפחית את רמת העומס או אפילו להפסיק את הפעילות הגופנית שגרמה לכאב על מנת לאפשר לגוף לרפא את עצמו.

מה קורה באזור הפגוע ולמה כואב?

ראשית, נבין את המנגנונים הגורמים לכאב. פציעת שין ספילנט משתייכת לקבוצת פציעות הנגרמות מחזרתיות יתר ועומסים הדומות לשברי מאמץ. הפגיעה נגרמת ממיקרוטראומה חוזרת הגורמת לנזק לרקמות ומתבטאת כתהליך ניווני בתאים (פנימי וחוץ תאי), בדומה לפציעה שחלקכם מכירים הנקראת שבר מאמץ. כדי להמחיש ולהסביר זאת, אפשר לומר כי לא ניתן לרקמות זמן להחלמה והרקמות בגוף נמצאות בתהליך מתמיד של פציעה והתאוששות (עקב העומסים המופעלים עליהן), וכי היכולת הטבעית להתאושש משתבשת כאשר מגיעים לחוסר איזון בין מידת העומס וחוזק הרקמות אשר נחשפות לעומסים הגדלים, אז מתרחשת פציעה. מדובר בנזק מצטבר לרקמה, ותסמינים המתבטאים ככאב שעשויים להופיע לאורך זמן. 

מה ההבדל בין שין ספלינט לשברי מאמץ?

שין ספלינט היא פציעה הקשורה לשרירים ולרקמות הקשורות לנקודות החיבור אל העצם, בעוד ששבר מאמץ הוא פציעה הקשורה לעצם עצמה. בשני המקרים, כאב יורגש ליד עצם השוק (טיביה), הממוקמת מתחת לברך ומתמשכת עד הקרסול, שין ספלינט שלא מטופל בזמן או כראוי יכול להוביל לשברי מאמץ. 

דוגמאות לשברי מאמץ יופיעו אצל רצים וחיילים קרביים אשר מפעילים מאמצים רבים על גופם כולל נשיאת משקל, אצל אנשים שיש להם צורך במדרסים בעקבות קריסה של כף הרגל ובעיות במבנה כף הרגל, בעיה של שרירים חלשים אשר יעבירו יותר ספיגת אנרגיה אל העצמות במקום אל השרירים עצמם, הבדל באורך הרגליים שיגרום לעומסים על עצם הטיביה, תזונה לקויה עם חוסר בויטמין D, נשים אשר סובלות ממחזור לא סדיר בעלות סיכון גבוה יותר לשברי מאמץ.

מקומות נפוצים שהם יופיעו שברי מאמץ הם: עצם השוק, עצם הירך, כריות כף הרגל, עצם העקב. על מנת לבצע את ההבחנה המדויקת מומלץ לגשת אל אורתופד ומשם להמשך טיפול אשר יביא לפתרון תוך מספר חודשים בודדים. 

מה הסיבות לשין ספילנט?

שין ספלינט יכול להתרחש מסיבות פנימיות הקשורות ישירות אלינו פיזית ולבעיות בגופינו של שלד-שריר או שאינן קשורות אלינו וקשורות להנעלה, סביבה חיצונית ומשטר אימונים:

איזה גורמים פנימיים שקשורים לגופינו יכולים לגרום לבעיה?

 • פרונציה מוגברת, הטיה פנימה, של כף הרגל עלולות להעמיס על שרירים ברגליים בשם הטיביאליס האחורי/סולאוס. 
 • הבדל באורך הרגליים.
 • האנטומיה של הגוף התחתון והעצמות עשויה להוביל להגברת פרונציה, הטיה פנימה, של כף הרגל. 
 • סיבוב פנימי של ירך מולד O-leg או זווית מוגברת (X-leg), גורם לפיצוי על ידי הפרונציה המוגברת שנוצרת בצד אחד. 
 • חולשת שרירים תתרום להופעת שין ספילנט.
 • תכנית אימונים לא סדירה שתגרום לתוצאות שליליות, יגרם חוסר איזון גופני כאשר נחזק שרירים מסוימים בצורה משמעותית יותר משרירים אחרים בגוף, ובכך ייווצרו עומסים.
 • עלייה במשקל.

איזה גורמים חיצוניים שקשורים לגופינו יכולים לגרום לבעיה?

שימוש בנעליים לא מתאימות או ישנות (שימוש של נעלי ספורט יהיה 500-800 קילומטר).

 • נעליים שאינן מספקות מספיק תמיכה לכף הרגל. 
 • אי שימוש במדרסים למרות צורך במדרסים.
 • טכניקת ריצה לקויה. 
 • ריצה על משטחים אשר אינם אחידים.
 •  משטחים רכים מדי, כמו ריצה על חול ים, יכולים להעלות את הסיכון. 
 • תוכנית אימונים לא מאוזנת ועומס מוגבר (ולא פרוגרסיבי).

מדרסים לשין ספלינט ודרכי טיפול נוספות

 1. מנוחה והמרת הפעילות הגופנית לרכיבה על אופניים, שחיה או פעילות שלא תאמץ את עצמות השוקה. 
 2. הפחתת התגובה הדלקתית על ידי טיפול בכאב, במקביל טיפולי רפואה משלימה משולבים כגון: עיסוי רפואי, דיקור סיני, דיקור מערבי. בטיפולים תשולב הדבקה של טייפינג קינזיולוגי, שימוש במכשיר טנס לשיקום והקלה בכאב ועוד.
 3. רכישת מדרסים לשין ספליט בהתאמה אישית המקלים על כאבי שוק/שברי מאמץ.
 4. תרגילי פיזיותרפיה לחיזוק, בהתאמה למצב. 
 5. מתיחות יום יומיות, מתיחות לפני ואחרי אימון
 6. התנהלות ספורטיבית נכונה הכוללת בין היתר חזרה לאימון בעת המלצה של איש מקצוע בלבד ובצורה הדרגתית ותשומת לב לנושא כאבי השרירים לאחר אימון גופני.
 7. קירור השטח עם שקיות קרח. ניתן לבצע זאת ארבע עד שש פעמים ביום למשך חמש עשרה דקות בכל פעם. בשלבים הראשונים, טיפול בקרח יועיל. כאשר הדלקת שוככת, ניתן לחמם את האזור כדי להגביר את זרימת הדם, מה שיקל על התאוששות הרקמות מהר יותר. תיקון הנזק לרקמות ברקמות הרכות ובשרירים ליד עצם השוק. עיסוי עצמי לשרירי השוק יקל על מתח ויקל על התאוששות מהירה.
 8.  נעליים תואמות המתאימות לכף הרגל הכוללות מדרסים לשין ספלינט ולסגנון הריצה ברגע שחוזרים לפעילות.
 9. הרמת הרגל במשטח גבוה יותר כאשר הגוף במצב ניטרלי. 
 10. תזונה נכונה הכוללת צריכת חלבון, הגדלת צריכת ויטמין די וסידן, בהתאמה לבדיקות דם.    
 11. 7-9 שעות שינה בכל לילה. 

התאמת מדרסים בתל אביב

אז אם אתה מחפש מדרסים לשין ספלינט בתל אביב אשמח לעזור בהענקת מעטפת מלאה הכוללת טיפולי רפואה משלימה והן בניית מדרסים , מטרת המדרסים מבית חברת אקטיב8 שאני בונה ללקוחותיי היא לתקן את מנח כף הרגל ולהפחית את העומס על השרירים ולהביא את הברכיים, האגן והמפרקים השונים למצב האופטימלי. 

 

השרירים נפגעים מכיוון שאינם יכולים לעמוד בעומסים הקשורים בהליכה או בריצה. אנו מעריכים את מידת הפרונציה באמצעות הערכות תפקודיות ומכשור ייעודי המוקדש לריצה יציבה והליכה. המדרסים לשין ספלינט מתוכננים מתוך מחשבה על תיקון זוויתי וריפוי המיקרו טראומה שנגרמה לשרירים.

 המדרסים לשין ספלינט יתרמו  בפתרון פתולוגיות שונות ואף יעזרו להקלה על כאבי גב או כפות רגליים כואבות. המדרסים בהתאמה אישית מגיעים מחומרים בדרגות קשיחות שונות, כמובן על פי האבחנה המדויקת.  נתחשב במבנה הגוף, משקל, אופי הפעילות הספורטיבית ועוד. הדבר נעשה על מנת למנוע את קריסת כף הרגל פנימה ושיפור היציבה. 

המדרסים המיועדים לתסמונת זו חייבים להיות בעלי מבנה קשיח יחסית אך בו בזמן גמיש על מנת לתקן את היציבה ואת מנח כף הרגל, מדרסים אמורים לספק תמיכה אך לא לשנות או לפגום בגמישות כף הרגל. לא נרצה להשתמש במדרסים רכים מידי או ספוגיים מידי ובנוסף לא נרצה להשתמש במדרסים קשים מידיי, מדרסים רכים או קשים מידיי ושאינם גמישים מנציחים את המחלה ואין להם השפעה על התיקון. 

למידע נוסף על המדרסים שאני בונה הינכם מוזמנים להיכנס לעמוד מדרסים בהתאמה אישית.

סרטון הסבר על שין ספלינט

 
 ד"ר עמאר סמיח מסביר על שין ספלינט
 

מה אומרים המחקרים על שין ספלינט? 

 

מאמר של אתר 2022  PubMed מעיד על מחקר שבוצע על קבוצת מחקר של 32 איש מעיד על ההצלחה של הטיפול המנואלי בשין ספלינט

Treatment of medial tibial stress syndrome according to the fascial distortion model: a prospective case control study – PubMed (nih.gov)

מאמר של אתר 2022  PubMed מעיד על מחקר שבוצע על חמישים רצים מעיד על הצלחה בהקלה על כאבים עם מדרסים 

[Design and effect of sports shoe insoles for the runner] – PubMed (nih.gov)

סקירה של 11 מחקרים מאששת שגורמי הסיכון המהותיים של שין ספלינט הם בעיקר הטיית אגן גבוהה יותר במישור הקדמי, סיבוב פנימי של של הירך, ירידה נביקולרית ופרונציה של כף הרגל כמו כן, מדרסים התומכים בקשת כף הרגל מסוגלים להאריך את זמן המגע, לנרמל את חלוקת הלחץ בכף הרגל בדומה לטיפול בגלי הלם.

Medial Tibial Stress Syndrome in Novice and Recreational Runners: A Systematic Review – PubMed (nih.gov)

מדרסים לשין ספלינט – סיכום

שין ספלינט היא פציעה טורדנית שללא טיפול ראוי יכולה להחמיר אף לשברי מאמץ ויש לטפל בה, ושיקומה אורך מספר חודשים. יש לבצע מספר פעולות כגון: מנוחה ,טיפולי רפואה משלימה, רכישת מדרסים לשין ספלינט, ביצוע מתיחות, ביצוע תרגילי פיזיו של חיזוק ואיזון .

התמדה והליווי המקצועי הינו הכלי החשוב ביותר. שמי יוסי אברהם ואשמח לעזור לכם ! צרו איתי קשר לקבלת מעטפת מלאה בנושא! שיחת ייעוץ ללא עלות או התחייבות!

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: