כוסות רוח – טיפול משולב כוסות רוח – בואו ותכירו!

כוסות רוח

כוסות רוח הן חלק מהרפואה הסינית המסורתית כבר אלפי שנים. הרפואה הסינית עושה שימוש בכוסות הרוח למגוון טיפולים במצבים של חולי וכאבים כמו כאבים מקומיים באזור הגב והשכמות, בכתפיים בעורף, בדלקות, בבעיות אסטמה וקשיי נשימה, בשיפור זרימת הדם, בחיזוק מערכת החיסון והגוף ועוד.

כוסות רוח זהו טיפול מוכר ועתיק שפרץ אל המערב אחרי תחרויות ספורט בינלאומיות ואולימפיאדות שבהם תועדו הספורטאים כשהם עולים על המגרש עם סימנים אדומים על הגוף. בעקבותיהם, אנשים רבים מכל חלקי תבל החלו להיחשף לטיפול באמצעות כוסות רוח והם זכו לפופולאריות אדירה גם במדינות המערב.

שמי יוסי אברהם ואני מתייחס לגוף האדם בצורה הוליסטית ומשלב טכניקות טיפול של המערב והמזרח. ההנחה היא שכאשר המטופל מגיע עם כאבים יש תקיעות אנרגטית והטיפול באמצעות כוסות הרוח שואב את האנרגיה התקועה לפני השטח והחוצה ומפנה מקום לאנרגיה חדשה, בנוסף ברגע שיש רקמה מכווצת שלוחצת על השרירים כוסות הרוח ,בעזרת הוואקום, יעזרו לשחרר אותה.

 בכתבה זו אשפוך אור על הטיפול ויתרונותיו.

 

כוסות רוח – בואו להכיר את הטיפול העתיק שמרפא ומחזק!

בעולם הגדול מכירים את הטיפול כוסות הרוח כחלק מהרפואה הסינית, אך לאורך ההיסטוריה אנו פוגשים את הטיפול בכוסות הרוח במקומות נוספים ולא רק במזרח. כוסות הרוח הופיעו בתרבויות עתיקות במצריים, ברוסיה, באפריקה ועוד. 

גם הנביא מוחמד מזכיר את הטיפול בכוסות הרוח וגם הרמב"ם. הרמב"ם שחי במאה השתיים עשרה והיה הרופא האישי של מלך מצרים מזכיר את הטיפול בכוסות הרוח בספרו: "פרקי משה ברפואה". בספר כותב הרמב"ם: "הכאב הראומטי המתחדש מרוח ירפא באופן מיוחד שכמעט אין רפואה טובה לו מזה בקרן המציצה, כוסות הרוח, שיתלה על מקום הכאב. ואתה תחשוב בזה כמין הרפואה שהיא כמין כשפים …."

העקרונות של הטיפול בכוסות הרוח דומים לעקרונות הטיפול בדיקור הסיני כשמטרת הטיפול היא הגברה של זרמת הדם ואנרגיית הצ'י אל המקומות שבהם היא נתקעה ונותרו בהם נוזלים תקועים כמעין דם קרוש.

החידוש של הזרמת הדם בעקבות הטיפול מחדש ומחייה את אנרגיית המקום ומעניק לדם ולכוחות הריפוי הטבעיים של הגוף את היכולת לעבוד, לחזור לפעילות תקינה ולהחלים.

כוסות רוח זו טכניקה שבה מניחים כלי אשר יוצר ואקום באזור שבו הוא מונח ואשר גורם למשיכת דם מכלי הדם הקטנים, הנימיים, הנמצאים מתחת לעור במקום שעליו מונחת הכוס. הדם אשר מתרכז מתחת לעור יוצר שטף דם פנימי, פעולה אשר גורמת לשיפור זרימת האנרגיה והדם באזור ולסילוק של חומצה לקטית לכיוון הלימפה ושחרור הידבקויות פאשיאליות.

כוסות רוח

כוסות רוח לריפוי טבעי

 

ההרס שיוצרות כוסות הרוח מאלץ את ההתחדשות ומעורר את הגוף לריפוי טבעי. אצל אדם בריא, ככל שההרס רחב יותר, כך הריפוי יעיל ומהיר יותר. הטיפול בכוסות הרוח אינו מכאיב והוא יוצר תחושת הקלה כמעט באופן מידי. אומנם סימני הטיפול נראים לעתים אלימים ומפחידים, אך הם רק נראים, כעבור מספר ימים הסימנים שיצר שטף הדם ייעלמו והמטופל יחלים.

הטיפול מקל על מתח השרירים, משפר את זרימת הדם, מסייע לגוף להסיר חומרים יעילים ומקדם תיקון תאים, לעתים הוא ייצור רקמת חיבור חדשה וכלי דם חדשים ברקמה.

בכוסות הרוח אפשר להשתמש כטיפול בפני עצמו או לשלב את הטיפול כחיזוק לצד דיקור סיני וכלים נוספים של הרפואה הסינית.

כוסות הרוח הן כוסות שעברו חיטוי. אפשר להשתמש בכוסות מזכוכית עבה, בכוסות מפלסטיק, מסיליקון או מבמבוק, כל מטפל בהתאם לשיטות שלו ובכל מקרה לגופו.

כוסות רוח משחררות את הרקמה המתוחה מתחת לעור 

 

תפיסתי לגבי הכוסות היא שהם מאוד מועילות במספר רב של מישורים והחשוב מבניהם הוא המישור הפאשיאלי. בין העור לשריר יש רקמה מאוד חשובה ורלוונטית במיוחד כשהגוף כואב, לרקמה הזו קוראים פאשיה. כוסות הרוח יוצרות ואקום חזק וטוב אשר מפריד את הרקמה הפאשיאלית מהשריר במקרה שהיא נדבקת אליו, מצב זה מאוד נפוץ אצל מטופלים שמגיעים לקליניקה ומתלוננים על כאבי שרירים. לפעמים רקמה זו לוחצת על השריר כמו חולצה צמודה ויש צורך לשחרר אותה. השחרור הפשיאלי מאוד חשוב על מנת שלשרירים יגיע דם וחמצן שיפרק את החומצות הלקטיות שגורמות לשריר להיות נוקשה וכואב.

כוסות רוח – מה אומר המחקר?

בעשור האחרון התקיימו שני מחקרים חשובים שחקרו את השפעת הטיפול בכוסות הרוח על הגוף ועל הנפש.

המחקר הראשון נערך בשנת 2012 ופורסם בכתב העת החשוב: Plos One. במחקר בחנו חוקרים אוסטרליים לא פחות ממאה שלושים וחמישה מקרים שבם טופלו המטופלים בכוסות רוח.

המחקר השני נערך בשנת 2015 ופורסם בכתב העת היוקרתי Traditional and Complementary Medicine.

שני המחקרים הראו כי כוסות רוח מסייעות לטיפול בבעיות הבאות: בקשחת חוליות – מחלה ניוונית ומגבלות בתנועה באזור הצוואר, בעקמת, בכאבי שרירים ובכאבים כרוניים.

על הטיפול

לפני תחילת הטיפול יעסה המטפל את האזור בשמן כדי להכין את הגוף לטיפול. תנועת העיסוי על גבי העור מעודדת את נקבוביות העור להתחיל להיפתח ואת האנרגיה לנוע ברמת רקמת העור והשרירים.

הטיפול מתבצע באמצעות הנחת כוסות על אזורי הדיקור או מיקומי הכאב שבהם רוצים לטפל, למשך חמש דקות ועד לרבע שעה.

הצמדת הכוס אל העור מתבצעת לאחר שהמטפל השתמש במכשיר ששואב את האוויר מן הכוס. הוואקום שנוצר במקום "שואב" אל תוך הכוס את העור תחתיו, פוגע בכלי הדם הקטנים ויוצר יניקה פנימית לכיוון פנים הכוס ושטף דם המעיד על הפגיעה בנימי הדם המצויים ברקמת העור ומתחתיה. שטף הדם נשאר מספר שעות עד ימים לאחר הטיפול ובולט בסימנים האופייניים.

המטפל יכול לכוון את עוצמת הוואקום בהתאם לדרגת הטיפול הדרושה בהתאם לאבחון שהוא ערך למטופל עוד לפני התחלת הטיפול ובהתאמה למידת הרגישות של המטופל.

הטיפול אינו כואב, והנחת הכוס מורגשת כמתיחה או כיניקה של העור. בסיום הטיפול יישארו על העור של המטופל סימנים עגולים בצבע אדום אשר ייעלמו מעצמם כעבור מספר ימים.

מהן תופעות הלוואי של כוסות הרוח?

 תופעות לוואי בטיפול בכוסות רוח הן נדירות ובעצם אחרי הטיפול אין הרבה תופעות הלוואי, רוב תופעות הלוואי עלולות להתרחש במהלך הטיפול.

,במהלך הטיפול המטופל עלול לסבול מסחרחורות, להרגיש בחילה או לסבול מהזעה מוגברת והמטפל נמצא לטפל מיידית במצב באותו רגע לספק תמיכה מלאה ופתרון לתופעות.

כוסות רוח

 

טכניקות שימוש שונות בכוסות רוח

 

יצירת הוואקום ואפקט היניקה על המקום הכואב יוצר שטף דם אשר מביא לתנועה חזקה של אנרגיית הצ'י ודם אל האזור ובכך מסייע להקלה בכאבים, לריפוי דלקות, לשחרור תקיעות וחסימות ולהחלמה מלאה.

ישנם מספר טכניקות לביצוע הטיפול בכוסות רוח. בטכניקה האחת אפשר להשאיר את כוסות הרוח נייחות למשך עד כרבע שעה ובטכניקה אחרת אפשר להזיז אותן לאורך המרידיאניים הרלוונטיים בהתאם למצבו של המטופל. בגרסה המודרנית אפשר להשתמש במשאבת גומי במקום חומר בערה בתוך הכוס.

 

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול בכוסות רוח אינו מתאים לנשים בהיריון, לחולי סוכרת ולמטופלים שנוטלים תרופות מדללות דם.

לא מומלץ ליישם את הטיפול על ילדים מתחת לגיל ארבע וכאשר מטפלים בילדים יותר גדולים על הטיפול להיות קצר מאוד.

לפני הטיפול צריך המטופל לדווח למטפל על התרופות שאותן הוא נוטל. לעתים חלק מהתרופות משפיעות על העור ועל המטפל לקחת זאת בחשבון.

מטופלים הסובלים מבעיות לב צריכים להתייעץ עם הרופא המטפל לפני הטיפול.

 

איך להתנהג אחרי הטיפול?

לאחר הטיפול בכוסות רוח מומלץ שלא לחשוף את אזור הטיפול לרוח, להשתדל לא להתרחץ כמה שעות אחרי הטיפול ולא לנסות לעשות תנועות חדשות או תנועות שהיה קשה לבצע אותן לפני הטיפול. רצוי לתת לגוף לעכל את הטיפול ורק אחרי מספר ימים לנסות תנועות חדשות.

אם נשארו סימנים עגולים במקום שבו הונחו כוסות הרוח, הם יעברו מעצמם בתוך מספר ימים. כדי לתמוך בהיעלמותם רצוי לשתות המון מים ולהימנע משתייה של קפה, אלכוהול ומזון כבד ושומני בימים הראשונים שלאחר הטיפול.

אחרי הטיפול מומלץ שאזורי הגוף שבהם נעשה הטיפול בכוסות רוח יהיו מכוסים ולא ייחשפו לרוח כדי לא לאפשר לקור לחום לחדור אל הגוף

 

יתרונות הטיפול

 • הטיפול ממריץ את זרימת הדם במקום הפגוע ומפחית כאבים בצורה דרסטית במהירות, בתוך דקות ספורות.
 • הטיפול מגרה את מערכת החיסון לריפוי האזור ויוצר תחלופה בזרימת הדם והחמצן.
 • הטיפול מאפשר לגוף להוציא רעלים ונוזלים לימפתיים.
 • הטיפול משחרר אזורים מכאבים מיותרים ומעיקים. בעקבות הטיפול משתחררות נקודות “טריגר פוינט”. בנקודות אלה נוצרים קשרים בסיבי השריר והרקמה הפגועה, ולכן זרימת דם בהן לקויה, מה שגורם לכאב.
 • הטיפול מעניק למטופל תחושת התחזקות וחיוניות.

באילו כאבים מטפלים בכוסות רוח:

בכאבים אורתופדים ונוירולוגיםבפריצות דיסק, בכאבי צוואר, בתפיסת שרירים אקוטית וכרונית, בדלקות וקרעים בגידים וברצועות, בכאבי מפרקים, בכאבים ראומטיים, בדלקות פרקים.

בבעיות במערכת העיכול – כאבי בטן, עצירויות, גזים, נפיחות, תסמונות המעי הרגיש ועוד.

בבעיות במערכת הנשימה – מניעה וטיפול בהתקררויות, אסטמה, מצבי שיעול, לחץ בחזה, תקיעות של ליחה.

במצבי עייפות, חוסר אנרגיה, תשישות.

בכאבי וסת ותסמונת קדם וסתית.

האם חייב לשלב הקזת דם בטיפול?

 
 לא חייב כלל. כשיש רצון מצד המטופל, השילוב של כוסות רוח והקזת דם נחשב לטיפול יעיל וחזק במיוחד בכאבים אורתופדיים כמו כאבי גב, כאבי שכמות, כתפיים ומפרקים שונים והוא מביא לתוצאות חזקות ומהירות.

כוסות הרוח, כאמור, משפרות את זרימת הדם ואם אנו מאפשרים לדם לצאת מתוך העור לחלל הכוס, בצורה מבוקרת כמובן, אנו מביאים להקלה משמעותית ביותר בכאבים.

 

מקורות

נערכו מחקרים בנושא יעילות כוסות הרוח בטיפול בבעיות שרירים וגם בבעיות שלד שריר ויציבה. לקריאה נוספת מוזמנים לקרוא את המחקרים הבאים: 

 1.  Cupping Therapy – PubMed (nih.gov) 
 2.  Preliminary study of efficacy of cup suction in the correction of typical pectus excavatum – PubMed (nih.gov)

כוסות רוח – שאלות ותשובות!

 

בכאבים אקוטיים מספיק שלושה טיפולים בממוצע שיפתרו את הבעיה או שיביאו להקלה משמעותית, אך במקרים כרוניים יש צורך בסדרת טיפולים.

כל הליך ריפוי הוא איניבידואלי ומשך ההחלמה שונה, כדאי להתייעץ עם המטפל. בקליניקה נצפה לשיפור ברמת הכאב בין טיפול 1-3 במצבים אקוטיים ו 6 טיפולים בבעיות כרוניות מסובכות יותר מסיבה פשוטה שתהליך ההחלמה מצריך תהליך.  ותמיד מומלץ לעשות סדרת טיפולים כדי לפתור וגם לתחזק.

במידה ולא שריינתם לכם מקום כבר אחרי המפגש הראשון ולאחר 72 שעות עדיין יש כאבים אז פשוט לא להתבייש לדבר איתי ולקבוע טיפול נוסף או סדרת טיפולים להמשך תהליך ההחלמה, כמו בחדר כושר שאנו עובדים על השרירים זהו תהליך, כך גם בעבודה על כאבי שרירים זהו עניין של התמדה והקפדה על תדירות הטיפולים.

כן, הטיפול משאיר “סימן כחול”, המטומא, שחולפת מעצמה תוך מספר ימים.

בין שבוע לעשרה ימים, אך במקרים מסוימים זה יכול לקחת עוד מספר ימים.

הטיפול אינו כואב, אך לעתים הוא כרוך באי נוחות קלה.

הטיפול אצל ילדים הוא טיפול קצר וככל שהילד צעיר יותר, זמן ההמתנה קצר יותר. את הכוסות יש להניח בעוצמה נמוכה עד בינונית ולהסביר לילד את מהות הטיפול כדי למנוע ממנו טראומה.

 מומלץ להימנע מטיפול בנשים בהיריון מפני שטיפול במקומות מסוימים עלול לגרום לצירי לידה מוקדמים.

כן. על הצוואר באזור העורק הראשי, על הגרון ומעל עצם החזה לא נוהגים להניח כוסות רוח.

סובלים ממחלות ובעיות רפואיות, רוצים להאיץ את הטיפול הטבעי של הגוף?
צרו קשר, שיחת ייעוץ ללא התחייבות!

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: