קנאקים – טכניקות מניפולציות עמוד שדרה מעולם האוסטאפתיה

הקלה בכאב בעזרת "קנאקים" - טכניקות מניפולציות עמוד שדרה מעולם האוסטאפתיה

מהי מניפולציות עמוד שדרה או בשפה העממית קנאקים?

 

קנאקים בשמם בעממי או מניפולציות עמוד שדרה ופריפריה היא סוג של טיפול ידני המשמש לטיפול בהפרעות שלד-שריר שלקוח מעולמות האוסטאופתיה והכירופרקטיקה.
שימוש של מניפולציות עמוד שדרה בתוך טיפול מגע הינן ותיקות כמו טיפול המגע בעצמו.
במהלך המאה האחרונה פותחו כמויות עצומות של טכניקות ששותפו בין שני מקצועות; אוסטאופתיה וכירופרקטיקה. כמות גדולה זו נותנת את האפשרות לבצע התאמה אישית לכל מטופל ולזרז את תהליך ההחלמה בצורה נעימה ובטוחה.

מניפולציות עמוד השדרה והפריפריה משמשות כדי להפחית את הכאב ולשפר את התנועה בגוף, בצוואר, בגב התחתון ובאזורים אחרים של הגוף. מניפולציית OMT הינה טכניקת מהעולמות הללו שמשלבת שימוש בטכניקות מעשיות, כגון הנעת מפרקים ומניפולציה של רקמות רכות, כדי להפחית את הכאב ולשפר את התפקוד.

שמי יוסי אברהם וחלק מתפיסת העולם שלי בתור מטפל ברפואה משלימה היא שעל מנת להגיע לריפוי צריך שילוב של מספר גורמים וטכניקות. היתרון של שילוב טכניקות שונות ובתוכם מניפולציות עמוד שדרה והפריפריה הינו זירוז תהליך הריפוי ולעיתים הטכניקות הם הכנה או סיומת מעולה לטיפול במגע או טיפולי רפואה משלימה נוספים. בכתבה זו אפרט אודות שיטת הטיפול ויתרונותיה.

טיפול בטוח ויעיל לבעיות שלד שריר

בשפה העממית נשמע את הביטויים "קליקים" או "קנאקים" שיתקשרו לנו למקצועות כירופרקטיקה או אוסטיאופתיה . אולי ביטויים אלו יכולים להרתיע אך בטיפול זה אין המטרה לבצע שינויים במבנה עמוד השדרה, עצמות לא יוצאות מהמקום והמטרה היא להקל על הלחץ בין המפרקים ע"י מניפולציה של הרקמות הרכות.
הטכניקה לא כואבת כלל ומתבצעת בתנועות עדינות עם ביצוע דחף קל ומהיר שגורם לשינוע נוזלים באזור המפרק והקלה למערכת השלד-שריר, דחף זה לעיתים יוצר רעש של קליק/קנאקים ולעיתים לא, הרעש שנוצר זה פיצוץ בועיות אוויר שנוצרות מהדחף בנוזלים בין המפרקים, מה שחשוב ורלוונטי עבורנו זו התגובה שנוצרת היא שחרור של השרירים והקלה בטווח התנועה.

מניפולציה של O.M.T (osteon manual therapy training ) היא טיפול בטוח ויעיל לכאבי צוואר וגב תחתון ולבעיות שונות שלקוח מעולמות האוסטאופתיה והכירופרקטיקה, המטרות של טכניקות O.M.T הם שימוש נרחב במניפולציות עמוד שדרה ופריפריה על מנת להגדיל את ארגז הכלים של המטפלים ברפואה משלימה .בשפה המקצועית נקרא לטיפול מניפולציות ומובליזציות עמוד שדרה מהעולם האוסטאופתי או Osteopathic Joint Articulation & Mobilization

מובילזציות – הנעות מפרקים בצורה קצת שונה

 

המוביליזציות הן הנעות מפרקים עדינות ללא תנועת הדחיפה והוצאת ה"קליק" או הקנאקים מהמפרקים. במובליזציה נבצע הנעת מפרקים ונחפש תנועה במפרק שמרגישה נעימה ללא שום כאב כלל ודווקא שם נבצע עבודה מנואלית שתעזור לשחרר את המפרקים, תשנע נוזלים במפרקים, תשחרר שרירים, תגדיל טווחי תנועה ותקל על כאב. מובליזציות מאוד אפקטיביות ומתאימות לקהל הרחב כולל הגיל השלישי.

המניפולציה של עמוד השדרה יכולה לעזור להפחית מתח, לשפר את טווח התנועה ולשפר את היציבה. קנאקים גם יכולים לעזור להפחית דלקת, לשפר את זרימת הדם, ולהפחית מתח. על ידי שילוב של מניפולציה של OMT עם עיסוי רפואי ודיקור סיני המטופלים יכולים לחוות יתרונות נוספים ולשפר את הבריאות הכללית.

קנאקים- שילוב מניפולציות עמוד שדרה ביחד עם טיפולי רפואה משלימה 

 

ניתן לשלב מניפולציית O.M.T, קנאקים, עם עיסוי רפואי ודיקור סיני ליתרונות נוספים. עיסוי רפואי יכול לעזור להפחית את מתח השרירים ע"י התמקדות בלחיצה על המוקדים בשריר שנתפסו ואף ללוש אותם, לשפר את זרימת הדם ולהפחית את הלחץ וכיווצי השרירים.
דיקור סיני יכול לעזור להפחית את הכאב דרך מערכת העצבים לזרז תהליכי ריפוי טבעיים ולשפר את זרימת הדם. שילוב של טיפולים אלה יכול לעזור להפחית כאבי צוואר וגב תחתון וביחד להיות שילוב מנצח.

מה ההבדל בין אוסטאופתיה לכירופרקטיקה?

 

שתי השיטות מתייחסות אל הגוף כמכלול . גם כירופרקטיקה וגם האוסטאופתיה ומשתמשות במניפולציות עמוד שדרה אך באוסטאופתיה ישנם טכניקות נוספות שכוללות גם מגע עדין ואף מרפרף. כתבה זו תתייחס אל תנועות הנעות המפרקים עם דחף קל, מניפולציות. ובנוסף, תנועות הנעות מפרקים ללא דחף, מוביליזציות.

קנאקים- מי קהל היעד של טיפול מניפולציות עמוד השדרה?

 

ניתן להשתמש במניפולציה של OMT לטיפול במגוון בעיות שריר-שלד, כולל כאבי מפרקים, התכווצויות שרירים ופציעות ברקמות רכות. הוא שימושי במיוחד בטיפול בכאבים הקשורים לעמוד השדרה, הכתפיים והירכיים. מניפולציה של OMT יכולה לשמש גם לשיפור היציבה, שיווי המשקל וטווח התנועה.

כאשר מניפולציה OMT אינה מתאימה, ייתכן שיהיה צורך באפשרויות טיפול אחרות,. קנאקים בהחלט לא מתאימים לכולם. שיטות טיפול אחרות יכולים לכלול עיסוי רפואי, דיקור סיני, טכניקות טיפוליות נוספות.

 אין להשתמש במניפולציה של OMT על חולים עם מצבים רפואיים מסוימים, כגון סרטן, גיל מבוגר או חשש לאוסטאופורוזיס או שברים. בנוסף, אין להשתמש במניפולציה של OMT על נשים בהריון או על אלה עם פצעים פתוחים. 

כל טיפול יתחיל מתשאול רפואי מלא ויתייחס לכל בעיה נוספת באופן פרטני על מנת להבין סיבות נוספות מדוע לא נטפל בשיטה זו ונשתמש בשיטות רפואה משלימה אחרות.

הכשרת OMT של טכניקות אוסטאופתיה וכירופרקטיקה

 

אני מוסמך ומבוטח בטכניקות אוסטאופתיות O.M.T LEVEL 1 ואת הכשרתי בטכניקות אוסטאופתיות שכוללות מניפולציות עמוד שדרה קיבלתי מצוות אוסטאופתים בעל שם ומוניטין עולמי שנקרא OMT osteon manual therapy training.


צוות ההכשרה הוא קבוצה מיומנת ובעלת ידע רב של אוסטאופתים מומחים מלונדון ומרצים מוסמכים עם ניסיון עשיר בטכניקות אוסטאופתיות. כל המרצים רשומים בגופים המנהלים שלהם, כולל המועצה האוסטאופתית הכללית (GoSC) והמועצה הכללית לכירופרקטיקה (GCC).

ג'ימי מייקל, בשיתוף עם ג'יילס גייר, יצר מרכז הדרכה שעורך הכשרות בכל העולם ובין היתר גם בישראל. הלימודים בישראל מתקיימים בשיתוף עם בית הספר למקצועות הטיפול בבעלות שימי בק כדי שמטפלים יוכלו ללמוד מיומנויות חדשות ולהנות מהעשייה.


ג’ימי ומייקל הוציאו מספר ספרים, הספר הראשון עסק בדיקור יבש, השני על מוביליזציות אוסטאופתיות והשלישי והרביעי על מניפולציות בעמוד השדרה והפריפריה (קנאקים).

צוות ההוראה של O.M.T

 

ג'יילס גייר
מעל 15 שנים של ניסיון ועבודה בתחום הבריאות והכושר, הכשרתו התחילה בתחום האימון והכושר ומשם ללימודי 5 שנים ללימודי אוסטאופתיה בקולג' לאוסטאופתיה. ג'יילס גייר בעל מוניטין רב, ונחשב לאחד המרצים הבכירים בעולם למניפולציית HVLA והעניק הכשיר מטפלים בלמעלה מ 45 מדינות ובין היתר סיפק שירותים למועדני פאר באנגליה כגון: מנצ'סטר סיטי, ארסנל, ליברפול ועוד.

ג'יילס סיים בהצטיינות אוסטאופתיה סטרוקטורלית והחלטות קליניות. בעבודתו ג'יילס משלב טכניקות מתוך התרפיה המנואלית ותרגילים משקמים.
מטופליו כוללים קהל מגוון. אנשים אשר עוסקים בעבודה פיזית, עבודה משרדית ועד ספורטאים בינלאומיים.

ג'יימי מייקל
ג'ימי מלמד בתחום הבריאות והכושר כבר 15 שנים. הוא אוסטאופת רשום ומוכר בעל תואר במדעי הספורט. הוא גם סיים את לימודיו בקולג של לונדון במסלול ספורט תרפיה ומבצע הכשרות ביחד עם ג'יילס.

תחומי ההכשרה שלי בתחום זה כוללים:

 

"OMT Osteopathic Joint Articulation"; Covering neuro-chemical mechanisms, neurogenic and general pain mechanisms, myofascial pain diagnosis and treatment. The participant additionally performed clinical examinations to a satisfactory standard including red flags and contraindications. Additionally, the practical element was completed to areas including, TMJ,
Cervical, Thoracic, Lumbar, SI and upper and lower extremities. The spine, scientific research and safe practice surrounding manipulation, including red flags, contraindications to treatment using manipulation, diagnosis and treatment using manipulative technique. The participant additionally performed the following manipulation techniques to a satisfactory standard, CTJ, Thoracic, Rib, Lumbar, Sacroiliac Joint and Pelvis

שאלות תשובות – טכניקות אוסטאופתיות וכירופרקטיקה

 

לא, לפעמים השריר ישתחרר והפעולה תוגדר כהצלחה גם ללא הצליל כי עדיין תתבצע פעילות של שינוע נוזלים והרגעה של מערכת העצבים.

כדאי לפנות לכירופרקט, אוסטאופת, מטפל מוסמךבשיטת Osteopathic Joint Articulation & Mobilization -OMT 

הטיפול לוקח מספר דקות אך ישולב במסגרת הטיפולים בקלינקה שלי בטיפול דיקור סיני שלוקח 20-45 דקות או טיפול משולב כולל טכניקות מגע ועיסוי רפואי של 60 דקות.

לכל טיפול יכולה להיות תגובה טבעית של הגוף הכוללת כאב בימים שלאחר מכן. מומלץ לקרוא על ריאקציה לטיפולים בכתבה הבאה.

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • ביטול של פחות מ 36 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום של 50 אחוז מעלות הטיפול עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא ינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: