רפלקסולוגיה -מדריך פרקטי ומידע על הטיפול בקליניקה בתל אביב!

רפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטת טיפול שפותחה במאה העשרים על ידי ד"ר ויליאם פיצג'ראלד שהיה רופא אף אוזן וגרון. לפי השיטה כל אברי הגוף משתקפים בכף הרגל ובאמצעות התבוננות, מישוש ועיסוי אפשר לאבחן ולטפל בליקויים שונים במערכות הגוף השונות. בכך להקל, להרגיע ולרפא מצבים של כאבים ובעיות נוספות.

אבל רגע לפני שאתם רצים אל מיטת הרפלקסולוג, חשוב לבחור רפלקסולוג מוסמך שלמד בתוכניות לימוד מסודרות ושצבר ניסיון רב בטיפולי רפלקסולוגיה.

שמי יוסי אברהם ואני בוגר מכללת רידמן, אקדמית בק, מכללת שלוס ועוד. אני מאמין בראייה הוליסטית שלמה. ראייה הרואה את המכלול של כל הגוף ונותנת מענה לבעיות נוספות ולא רק לבעיה שבגללה הגעתם אל הקליניקה שלי.

בטיפולים בקליניקה אני משלב שיטות טיפול מהרפואה הסינית ומהעולם המערבי. חשוב לי להתעדכן כל הזמן בחידושים מהעולמות השונים. אני מאמין ששילוב של שתי השיטות יביא לאבחון מדויק של הבעיה ויאיץ את תוצאות ההחלמה.

אינספור מטופלים שהחלימו בעקבות טיפולי רפלקסולוגיה שעברו בקליניקה שלי מעידים שמטיפול לטיפול חל שיפור משמעותי. 

אני תמיד משתדל  לספק להם אווירה נעימה, טיפול נעים ומסור. אני משתדל להשתמש ביכולת שלי להרגיע, להקשיב ולתת את המענה הטוב ביותר לכל בעיה.

בואו להכיר מהי הרפלקסולוגיה

רפלקסולוגיה היא שיטה ברפואה המשלימה. השיטה מבוססת על ההנחה שלכל איבר בגוף האדם קיים אזור מקביל בכף הרגל. 

נבצע תנועות לחיצה ייעודיות על האזור המקביל. באמצעות מישוש ועיסוי נטפל בליקויים ובחוסר איזון במערכות השונות של הגוף.

בגוף שלנו יש אנרגיה אשר זורמת ונעה באופן חופשי בגופינו. כאשר נוצרת סתימה או תקיעה בזרימת האנרגיה ובזרימת הדם, נוצר חוסר איזון בגוף אשר מביע למחלות, לכאבים ולבעיות רפואיות שונות.

הרפלקסולוגיה זהו טיפול הוליסטי ולא פולשני שמטרתו היא למצב ולחזק את יכולת הטיפול הטמונה בגוף. לעיתים אף לרפא את הבעיה ללא אמצעות גורם זר חיצוני כמו למשל, ניתוח או תרופה.

טיפול רפלקסולוגיה מביא לתגובה אנרגטית ועצבית, תגובה המעודדת את תהליך הרפוי הטבעי של הגוף. הלחיצות והמגע בכף הרגליים מעודדים המרצה של דם וחמצן לאזור.  החמצן והדם מפנים את הפסולת מהגוף. 

עם תנועות אלו נשחרר תקיעות, נאזן בין המערכות השונות ונשפר את ההרגשה. התנועות מפחיתות את הכאבים, ולא אחת אף מעלימים אותם לגמרי.

הרפלקסולוגיה תתייחס לכל מערכות הגוף והנפש כיחידה אחת וכך היא מצליחה לטפל בשורש של כל בעיה וכל מצב.

רפלקסולוגיה – מהעבר אל ההווה

קיימות עדויות מוקדמות לטיפולי בכפות הרגליים. כבר בעת העתיקה במצרים, בסין והודו נמצאו עדויות של אנשים אשר מטפלים בכפות הרגליים בצורה דומה מאוד לטיפול הרפלקסולוגיה של ימינו.

אך הטכניקה הטיפולית דרך כפות הרגליים המקובלת כיום בעולם המערבי וגם בישראל הינה רפלקסולוגיה. היא נוסדה על ידי ד"ר ויליאם ג'יימס פיצג'רלד בתחילת המאה העשרים.

ד"ר פיצג'רלד, ביחד עם פיזיותרפיסטית, גילו שכאשר הם מעסים את כפות רגליהם של המטופלים, הם גורמים להירדמות מקומית של אזורים שונים בגוף ולתחושת נימול. הם החלו לחקור את התופעה בהתאם למצבים הפתולוגיים שמהם סבלו המטופלים, ציירו את מפת כף הרגל וייסדו את הטכניקות שבהם אנחנו משתמשים עד היום בהצלחה.

טיפולי רפלקסולוגיה – מה אומר המדע?

בשנים האחרונות טיפולי הרפלקסולוגיה זכו להכרה בקהילה המדעית הודות למספר מחקרים שנערכו בתחום. אומנם לא נערכו הרבה מחקרים, אך מהמעט שנעשו אנו לומדים על יתרונות הטיפול ועל העובדה כי טיפולי רפלקסולוגיה משפיעים על איכות החיים ועל שורה של מצבים בריאותיים.

בשנת 2016 נערך מחקר שבו בחנו החוקרים את ההשפעה של הטיפול הרפלקסולוגי על איכות החיים של נשים בגיל המעבר ועל תופעת גלי החום שממנה סובלות נשים רבות בגיל הזה.

במחקר השתתפו מאה ועשרים נשים שחולקו לשתי קבוצות. הקבוצה הראשונה קיבלה טיפולים רפלקסולוגים והקבוצה השנייה קיבלה טיפול פלציבו ושימשה כקבוצת ביקורת.

תוצאות המחקר מלמדות כי הנשים שקיבלו טיפול רפלקסולוגי חוו שיפור משמעותי בעוצמת גלי החום ובאיכות השינה בהשוואה לקבוצה שלא קיבלה טיפולים רפלקסולוגים. עוד דיווחו הנשים בקבוצה הראשונה כי חל שיפור משמעותי גם בחשק המיני.

מחקר מוקדם יותר שנערך בשנת 2009 מלמד כי טיפולים רפלקסולוגים משפרים את זרימת הדם ומורידים את רמת הסטרס והתשישות.

רפלקסולוגיה לתסמונת קדם וסתית

מחקר אחר שנערך בלוס אנג'לס בדק שלושים וחמש נשים שסבלו מתסמונת קדם וסתית. חלק מהנשים קיבלו טיפולי רפלקסולוגיה וחלק מהן קיבלו טיפולי סרק בנקודות שאינן חלק מנקודות הרפלקסולוגיה המוכרות.

במהלך המחקר התבקשו הנשים לנהל יומן אישי שבו הן היו צריכות לדווח על הסימפטומים שהופיעו אצלן לפני הופעת הווסת. הקבוצה שקיבלה טיפולי רפלקסולוגיה תקינים דיווחה על הפחתה בסימפטומים לעומת הקבוצה שקיבלה טיפולי סרק. 

ההקלה בסימפטומים, כך דיווחו הנחקרות שעברו טיפולי רפלקסולוגיה נמשכה כחודשיים לאחר הטיפול. עוד דיווחו הנשים שקיבלו טיפול תקין כי במהלך הטיפול הן חשו רגועות. מספר נשים אף נרדמו לחצי שעה וכולן דיווחו כי בימים שלאחר הטיפול הן חשו חיוניות ואנרגטיות יותר מתמיד.

רפלקסולוגיה – האם הכול כתוב בכפות הרגליים?

הרפלקסולוגים משתמשים במפה שבה גוף האדם משתקף בכפות הרגליים. המפה מציגה את הקשר שבין האיברים והמערכות בגוף האדם לבין נקודות השיקוף בכפות הרגליים.

לפי המפה, האיברים הנמצאים בצד השמאלי של הגוף משתקפים ברגל השמאלית והאיברים הנמצאים בצד ימין של הגוף משתקפים ברגל הימנית. במוח ההשתקפות היא הפוכה, הרגל השמאלית מגיבה לצדו הימני של המוח ואילו הרגל הימנית מגיבה לצדו השמאלי של המוח.

יחסי הגומלין בין מערכות הגוף לכף הרגל יוצרים מערכת ישירה בין כף הרגל לגוף האדם. כל שינוי במבנה התקין של כף הרגל עשוי להעיד על בעיה או מחלה ספציפית.

אבחון רפלקסולוגי 

 

נשים לב לעיבוי עור, יובש, בליטה, נפיחות, שינוי בצבע או טמפרטורה שונה מצביעים על חוסר איזון באיבר שאותו מייצגת הנקודה בכף הרגל.

 • הלוקס ולגוס – עצם בולטת, עשוי להצביע על רגישות צווארית.

 • נסתכל האם קיים אודם באזור התחתון של הבוהן עשוי להעיד על גרון אדום, וגבשושיות זעירות מתחת לבוהן יכולות להעיד על גודש.

 • אודם בין אצבעות הרגלים עלול להעיד על בלוטות לימפה נפוחות.

 • כף רגל נפוחה ואדומה מהרגיל מעידה על לחץ דם גבוה.

 • נימי דם בכף הרגל בכמות גדולה עלולים להעיד על בעיות קרדיולוגיות.

 • חריצים על הוושט הנמצאת במרכז כף הרגל ועל קנה הנשימה המצוי בין הבוהן הראשונה לבין והאצבע השנייה מאותתים על אסתמה.

 • נשים לב לנפיחות וכאב מתחת לשורש הזרת עלולים להעיד על דלקות אוזניים.

 • נבחין נקודות לבנות על כף הרגל בנקודה הקשורה ללבלב הנמצאת במרכז הרגל מעידה על ירידה באינסולין.

 • נפיחות או אודם בקשת שמול העקב עלולה להעיד על דלקת בשלפוחית השתן.

 • נבחין חריצים קטנים בנקודות המציינות את הכבד והטחול מעידים לא אחת על אלרגיות.

 • נשים לב לבוהן מייצגת את הראש, ולכן כאשר המטופל מתלונן על כאבי ראש, המטפל יבדוק את מצב הבוהן.

מפת רפלקסולוגיה

מה קורה בטיפול רפלקסולוגיה?

בתחילת הטיפול יקיים המטפל שיחת היכרות, יקשיב לתלונות המטופל. המטפל יבדוק את הגורמים שהניעו אותו לטיפול ויוודא שאין מניעה לביצוע הטיפול. 

לאחר מכן המטופל יחלוץ את הנעליים, ישכב על מיטת הטיפולים, על הגב כאשר הראש שלו מונח על כרית נוחה ומתחת לרגל מונחת כרית כדי להגביה את הרגלים ולהפחית את הלחץ על הגב.

מומלץ להגיע לטיפול לאחר מקלחת, חיטוי וניקוי הרגליים. לאחר מכן המטפל ישתמש בשמן קוקוס היפו אלרגני או בשמנים ארומטיים. בשלב הבא המטפל יבדוק באמצעות מישוש והנעה של הרגל היכן יש חסימות והפרעות בתפקוד הגופני של המטופל.

בטיפול  נלחץ, נעסה ונמתח קלות את כפות הרגליים. נבצע פעולות הגורמות לתגובה אנרגטית ועצבית של הגוף ומעוררות תהליכי ריפוי טבעיים. עוצמת המגע נעה בין עוצמה עדינה לעוצמה חזקה בהתאם לאבחון הרפלקסולוגי.

המגע ברפלקסולוגיה מתקיים ברובו בכף הרגל ורק לעתים הוא יעלה לאזור השוק. בשום מקרה, המגע לא יעלה גבוה יותר מאשר מעל הברך. הטיפול מתקיים בלבוש מלא, אך כמובן ללא גרביים ונעלים.

הטיפול הרפלקסולוגי אינו טיפול פולשני. מהמטופל לא נדרשת כל פעולה אקטיבית והוא חש תחושה של רוגע ושלווה.

לאילו מצבים בריאותיים טיפולי רפלקסולוגיה יעילים?

מערכת אורתופדית – כאבי גב, פריצת דיסק, אישיאס, צוואר תפוס, כאבי ברכיים, בעיות במפרקים, שרירים תפוסים ועוד.

טיפולי רפלקסולוגיה עשויים לסייע  למגוון בעיות. לבעיות רגשיות וכרוניות, לטיפול במיגרנות, בכאבי ראש, בעייפות כרונית, בחולשה, בחוסר ריכוז בעומס ולחץ נפשי ועוד.

הטיפול יעיל בבעיות במערכת העיכול, עצירות, תסמונת המעי הרגיז, טחורים, אבנים בכיס המרה ועוד.

מערכת הורמונאלית – לטיפול בבלוטת התריס, לטיפול בסוכרת, לבעיות של גיל המעבר, לתסמונת קדם וסתית ועוד.

לאוכלוסיית גיל הזהב אשר סובלת מבעיות גפיים ובעיקר בכפות הרגלים. הטיפול בגיל הזהב עשוי להביא להקלה משמעותית בכאבים.

לנשים בהיריוןהסובלות מתחושה של כובד, של עייפות וחולשה, מנפיחות ברגליים, מכאבי גב ועוד. באמצעות הטיפול אפשר להקל על כאבי השלד ולסייע בריכוך של אזורים שונים בגוף כהכנה ללידה.

למי זה מתאים?

טיפול ברפלקסולוגיה מתאים כמעט לכל אחד ובכל גיל. הוא מתאים לתינוקות הסובלים מכאבי גזים או מכאבים של צמיחת שיניים, הוא מתאים לנשים בהיריון, כל עוד לא קיים איסור רפואי, הוא מתאים לאנשים מבוגרים, לקשישים ומהווה פתרון אידיאלי למצבים של פציעות, חבלות או פגיעות אורתופדיות.

רפלקסולוגיה - שאלות ותשובות!

טיפול סטנדרטי נמשך כארבעים וחמש דקות בממוצע. למי שקשה לשאת מגע ארוך, הטיפול יהיה קצר יותר, כחצי שעה בלבד. אצלי בקליניקה הטיפול יהיה משולב בטכניקות נוספות וייערך כ 60 דקות.

הטיפול אינו אמור לכאוב וגם לא לגרום לאי נעימות. אך אזורי שיקוף שכואבים בגוף, עשויים להיות רגישים בכף הרגל. אם אתם, לדוגמה, סובלים מכאבי גב תחתון, ייתכן שכאשר הרפלקסולוג יעסה את אזור השיקוף של הגב התחתון בכף הרגל לעיתים תחושו מעט אי נוחות.

הקלה בכאבים עשויה להגיע כבר לאחר הטיפול השני, אך היא תהיה זמנית. לאחר מספר טיפולים, בין חמישה לעשרה תלוי בחומרת הכאב, ההקלה כבר תהיה רצופה. יש מצבים שבהם תחזוקה קבועה של טיפול אחת לשבועיים או פעם בחודש.

בעיסוי כף הרגל המטרה היא להזרים דם ואנרגיה לכפות הרגליים ולטפל בבעיות בכף הרגל. ברפלקסולוגיה המטרה היא לטפל באיבר או במערכת בגוף באמצעות גירוי של נקודות בכף הרגל.

 

לסיכום

הרפלקסולוגיה מסייעת לשיכוך כאבים אורתופדיים, לשיפור בזרימת דם, להקלה במיגרנה ועוד הרבה יותר! 

ניתן לשלב בקליניקה שלי ביחד עם טיפול הרפלקסולגיה גם עיסוי רפואי, דיקור סיני, שיאצו ועוד.

בקליניקה שלי כל מטופל נהנה מתוכנית טיפול אישית המותאמת למצבו הגופני ולבריאותו.

 רוצים לשמוע פרטים נוספים על רפלקסולוגיה ושיטות טיפול נוספות, צרו קשר, שיחת ייעוץ חינם!


מקורות

 
יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: