פיברומיאלגיה – טיפול מפחית כאב לפיברו ע"י הרפואה משלימה

פיברומיאלגיה – הדרך להחלמה עוברת דרך הקליניקה של יוסי אברהם!

מה זה פיברומיאלגיה?

פיברומיאלגיה היא כאב ברקמת החיבור ובשרירים ובעברית המחלה נקראת דאבת השרירים. זוהי תסמונת הגורמת לכאבים מפושטים במקומות רבים בגוף, לפגיעה קשה בתפקוד המקצועי, החברתי והמשפחתי. לאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה הכאב הוא חלק מרכזי בחיים.

שמי יוסי אברהם ואני מטפל מוסמך ברפואה משלימהבמשך השנים טיפלתי בעשרות רבות של אנשים שסובלים מפיברומיאלגיה.

 באמצעות טכניקות ושיטות הלקוחות מהרפואה הסינית, שיטות טיפול מנואליות כגון: עיסוי רפואי, שיאצו, מניפולציות עמוד שדרה הידועה בשפה העממית בתור "קנאקים", רפלקסולוגיה ועוד.

 למרות שהרבה רופאים ואף מטופלים יאמרו ש"אין מה לעשות עם פיברו" אני מחזיק בדעה שונה. חייב להעלות את המודעות הגופנית והנפשית ולהילחם ככל הניתן בצורות שונות שאבהיר בכתבה.

 הצלחתי לעזור לכמות גדולה של מטופלים להפחית את הכאבים, להרגיע את הנפש ולשפר את איכות החיים. אשמח לעזור גם לכם, מוזמנים לקרוא מידע על הפיברו ושיטות הטיפול להקלה בכתבה הבאה.

פיברומיאלגיה – נתונים שכדאי לדעת

 • בין שני אחוזים ועד לשמונה אחוזים מהאוכלוסייה סובלים מפיברומיאלגיה ותשעים אחוז מתוכם הן נשים.
 • שיעור הנשים שאובחן  עם התסמונת גדול פי שבע עד פי תשע משיעור הגברים.
 • המחלה מאובחנת ברוב המקרים בין גיל עשרים לחמישים שנה, אך היא יכולה לתקוף גם בגיל צעיר יותר.
 • אצל שבעים וחמישה אחוז מהאנשים הסובלים מפיברומיאלגיה, התסמונת אינה מאובחנת.
 • פיברומיאלגיה היא מחלה כרונית שאינה גורמת לעיוות במפרקים, היא אינה מאופיינת בסיבוכים והיא אינה מסכנת חיים. באמצעות טיפול מתאים ואורח חיים נכון אפשר להוריד את משך ההתקפים ועוצמתם ולחזור לחיים טובים ותקינים יותר.
 • הסקרים מלמדים כי בין שישים ושישה אחוזים ועד לתשעים ותשעה אחוזים מבין הלוקים במחלה, נעזרים בלפחות טיפול משלים אחד כמו דיקור סיני, טיפול בצמחי מרפא, בטכניקות מגע ועוד.
 • לרפואה המערבית אין תרופה ייעודית לטיול במחלה, ולכן הדיקור הסיני וטיפולי רפואה משלימה שונים שמטרתם להקל על הכאב ולשפר את איכות החיים הפכו להיות פופולאריים בין החולים בפיברומיאלגיה.
 • מחקרים מצאו שחמישים ואחד אחוז מהחולים סבלו בצעירותם מבעיות בבית ושישים וחמישה אחוז דיווחו שבשנה הקודמת להתפרצות המחלה הם סבלו ממתח נפשי רב.

הגורמים לפיברומיאלגיה

הרפואה המערבית לא יודעת מהו הגורם המדויק להופעת התסמונת, אך החוקרים משערים שמדובר בתוצאה של פעולה חריגה של מרכזי עיבוד הכאב במוח.

יש מספר גורמים העלולים להביא להתפרצות המחלה או להחמרתה כמו רקע גנטי, זיהומים ויראליים קשים הגורמים להתפרצות המחלה. 

אירועים טראומטיים כמו חבלות, תאונות ולחצים נפשיים העלולים גם הם להביא להתפרצות המחלה.

לפי הרפואה הסינית הצ'י היא אנרגיה חיונית אשר זורמת דרך המרידיאניים של הגוף ומספקת הזנה לכל הגוף. חסימה בזרימת הצ'י ובמרידיאניים עלולה לגרום למחלת הפיברומיאלגיה. 

כיום, ישנה הבנה שמפת מערכת העצבים חופפת במדויק למפת המרידיאנים וצ'י זוהי מילה נרדפת לחשמל שזורם במערכת העצבים. הדיקור הסיני ישחרר חשמל תקוע ויזרז תהליכי החלמה גופניים ויעבוד עם המוח.

כאשר הזרימה של הצ'י נחסמת או כאשר יש מחסור באנרגיית הצ'י, מתחילה להיווצר תקיעות של אנרגיית הצ'י ושל זרימת הדם. גורמים אלו מביאים לתסמינים המאפיינים, בין היתר, את מחלת הפיברומיאלגיה.

ישנם דעות שהעמסה על הגוף והנפש בצורה כרונית או ארועים טראומתיים יוצאי דופן יכולים לגרום למחלה. מצבים כגון מתח, חרדות, עבודה בשעות רבות, חוסר שינה, תזונה לא מאוזנת, פעילות גופנית לא מספקת ביחד עם כל אלו עלולים להביא להתפרצות המחלה.

 

אבחון

האבחנה של מחלת הפיברומיאלגיה מתבססת על התלונות של המטופל האופייניות למחלה. הרופא יבקש לשמוע על איכות השינה של המטופל , האם הוא חש עייפות במהלך היום, האם הוא סובל מבעיות זיכרון וריכוז והאם בחצי השנה האחרונה היו לו כאבי בטן ובעיות זיכרון. האבחון בקליניקה יתבצע לפי שילוב שיטות האבחון המקובלות ברפואה הסינית וגם הרפואה המערבית כגון בדיקת חוסר ועודף יין ויאנג באיברים, בדיקה פיזית ותשאול.

כדי לקבוע בוודאות שאכן מדובר במחלת הפיברומיאלגיה נדרשים מספר תנאים:

 • לעיתים תתבצע בדיקה של 18 נקודות. תגובות של כאב ורגישות מוגברת בעקבות לחיצה על אחת עשרה נקודות רגישות בגוף מתוך שמונה עשרה נקודות מוגדרות.
 • כאבים מפושטים בכל הגוף בפלג העליון והתחתון, בצד ימין ובצד שמאל, כאבים נמשכים מעל לשלושה חודשים.
 • שלילה של בעיות בבלוטת התריס ושלילת דלקות ברקמת החיבור ושימושים באבחנה מבדלת.
פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה – התסמינים

 • התסמין המרכזי של מחלת הפיברומיאלגיה הוא כאב כרוני מפושט אשר נמשך למעלה משלושה חודשים ומפושט בכל הגוף. הסובלים מהמחלה מדווחים על כאבים במערכת השרירים, על כאבים במפרקים, בשלד, כאבים בצוואר ובגב, ברגליים ובידיים.
 • המטופל אינו חש הקלה בכאבים בעת מנוחה ולעתים בשעות הלילה והבוקר הכאבים מחמירים.
 • המטופל סובל מהפרעות שינה הכוללת קשיים בהירדמות ויקיצות מרובות וכתוצאה מכך הוא חש עייפות מוגברת במהלך היום, עייפות הגורמת לחוסר חשק לעבוד, לעשות ספורט, לקיים יחסי מין ועוד.
 • כאבי ראש וסחרחורת, תחושות שריפה בעור, נימול בידיים, רגישות לאור, לרעש, לריח ולשינוי טמפרטורה.
 • תסמיני חרדה ודיכאון וקשיי ריכוז ובעיות זיכרון.
 • ברוב המקרים סובל החולה מבעיות במערכת העיכול או מתסמונת המעי הרגיז והטלת שתן לעתים תכופות.
 • בעיות עור שונות.

התסמינים יכולים להתפתח בהדרגה או להופיע באופן פתאומי והם משתנים מאחד לשני.

פיברומיאלגיה

 

 

איך מתמודדת הרפואה הסינית עם מחלת הפיברומיאלגיה

מטרת הרפואה הסינית היא לגרום בטווח הקצר להקלה בכאבים, לקצר את משך ההתקף ובטווח הארוך למנוע את ההתקפים. הטיפול הסיני מתבסס על מספר שיטות, לעתים ייעזר המטפל באמצעות שיטה אחת ולעתים הוא ישלב מספר שיטות.

דיקור סיניבדיקור הסיני משתמש המטפל במחטים חדות וחד פעמיות שאותן הוא מחדיר לאזורים שונים בגוף, לנקודות הדיקור, כדי לגרום לריפוי, להניע ולפתוח חסימות במרידיאניים. הדיקור מגרה ומשחרר אנדורפינים המוכרים כמשככי כאבים טבעיים.

בתחילה טיפולי הדיקור נעשים בתדירות של טיפול אחד עד שני טיפולים בשבוע ולאחר שיחול שיפור במצב, המטופל יגיע לטיפול תחזוקתי אחת לתקופה.

הדיקור הסיני נחשב לטיפול בטוח והוא אינו מלווה בתופעות לוואי.

מחקרים שבדקו את השפעת הדיקור הסיני על מחלת הפיברומיאלגיה מדווחים על הפחתה וויסות של הכאבים בעקבות הדיקור ועל הפחתת הדלקת.

מחקר שבדק את יעילות הדיקור הסיני בטיפול במחלת הפיברומיאלגיה בדק קבוצה של עשרים חולים שעברה טיפולי דיקור במשך שניים עשר שבועות. בסיום הטיפול שלושה נבדקים הצהירו על שיפור קל בתסמינים, עשרה חולים הצהירו על שיפור מתון ושבעה החולים הצהירו על שיפור משמעותי.

במחקר נוסף חולקו החולים לשתי קבוצות, הקבוצה הראשונה קיבלה טיפולי דיקור אמיתיים והקבוצה השנייה קיבלה דיקור פלאסבו. בסיום הניסוי הוכח כי החולים שקיבלו דיקור אמיתי הרגישו הקלה ניכרת בהשוואה לחולים שקיבלו דיקור פלאסבו.

טיפול בפיברו 

 המטרה הינה לטפל במוקדים השונים וליצור סינרגיה בין האיברים השונים בגוף כדי ליצור איזון ולשפר את אורח החיים. להגביר את חיוניות הגוף ולהניע את זרימת הדם באזורים שבהם חש המטופל כאבים.

נשלב כלים נוספים בטיפול בנוסף לדיקור הסיני

 :מוקסה – שיטת חימום לאזורים הכואבים אשר מקלה על הכאבים.

טכניקות מגע – כגון עיסוי רפואי, שיאצו, מניפולציות עמוד שדרה, רפלקסולוגיה ועוד.

טכניקות מגע ועיסוי שנועדה להרפות את השרירים, להניע את האנרגיה והדם, ליצור תנועה במקומות הכואבים ולהפחית את הכאב.

תרגילי מתיחות שהמטופל יבצע בביתו – באופן יומיומי.

חשוב מאוד לציין שישנם היבטים באורח החיים של המטופל שחייבים לעבור שינוי. ספורט, הרגעת הנפש, עבודה על הנפש בצורות שונות ע"י טיפול במשקעים ולחצים, תזונה בריאה וטיפולי רפואה משלימה באופן תדיר. 

 

פיברומיאלגיה- שאלות ותשובות!

כאשר המחלה היא מחלה כרונית יש תקופות טובות יותר ויש תקופות פחות טובות שבהם המחלה מחמירה. יש התקפים העלולים להימשך מספר שבועות ולגרום לתסמינים קשים ויש תקופות שבהם כמעט ואין תסמינים והחולה מנהל אורח חיים שגרתי.
באמצעות טיפולים ואורח חיים נכון אפשר להקל על התסמינים בזמן ההתקף ולמנוע, עד כמה שאפשר, התקפים של המחלה.

אם אתם יושבים שעות רבות בעבודה, חשוב לקום מדי חצי שעה למתוח את הגב והצוואר, להשתדל ללכת יותר ועוד.

כמעט ולא. מחלת הפיברומיאלגיה אינה מחלה שהולכת ומדרדרת והיא גם לא מקצרת את תוחלת החיים. אך ללא טיפולים ומעקב החולים במחלה עלולים לסבול מהגבלות בתפקוד היום יומי, מכאבים ומסבל נפשי.

כן. מומלץ להימנע ממזונות בצקתיים, שמנים ומתוקים וגם ממוצרי חלב ובשר מאחר והגוף נדרש לאנרגיה רבה כדי לפרק אותם. כדאי להרבות באכילת ירקות מבושלים, בקטניות ובמזונות עתירי סיבים. באופן עקרוני מומלץ לאכול מאכלים מזינים, בריאים וקלים לעיכול.

בהחלט. פעילות גופנית עשויה לחולל פלאות במחלה כשאחת הפעילויות המומלצות היא שחייה. אם אתם מותשים ואין לכם כוח לבצע פעילות גופנית, זכרו שהזרמת הדם היא צורך חיוני של הגוף. לכן חשוב להתאמץ ולהתחיל בפעילות של מספר דקות ביום ובהדרגה להוסיף. מומלץ להתייעץ עם מטפל מומחה בפיברומיאלגיה כדי שימליץ על סוג הפעילות הגופנית המתאימה.

לא. המחלה אינה פרוגרסיבית והיא לא מחמירה עם השנים.

משך הטיפול ומספר הטיפולים שונה מאחד לשני. לאחר שהמטפל יאבחן את מצבו האינדיבידואלי של המטופל הוא יבנה עבורו תכנית טיפול מותאמת באופן אישי.

 

מתיחות לפיברומיאלגיה

מהקליניקה של מטפל ברפואה משלימה

אופירה הייתה בת שלושים כשאימא נפטרה ממחלת הסרטן וחודשיים אחרי פטירת האם נפצע בעלה של אופירה קשה בתאונת דרכים והיה בשיקום ארוך שנמשך למעלה משנה. בכל אותה תקופה המשיכה אופירה לעבוד וגידלה לבד שלושה ילדים. במהלך התקופה היא חלתה פעמיים בדלקת גרון וטופלה באנטיביוטיקה חזקה. ככל הנראה, הטיפול האנטיביוטי גרם לבעיות עיכול שהתבטאו במעי רגיז ובקנדידה. בעיות העיכול, התרופות, הצער, המתח והמאמצים הפיזיים היו ככל הנראה, הטריגר להופעת מחלת הפיברומיאלגיה.

בשלב הראשון טופלה אופירה בטיפול מגע עדין, ולאט לאט עוצמת המגע התגברה תוך כדי שמירת קשב עם אופירה על מנת לאבחן ולטפל בשרירים הדואבים. במטרה לחזק את מערכת החיסון ולשקם את הכבד והכליות היה שימוש בדיקור סיני.

בשלב השני אופירה נשאלה איך הרגישה בימים לאחר הטיפול ומה הפידבק שלה לגבי הטיפול. לאחר קבלת פידבק חיובי מאופירה ובאישורה, התווספו לטיפול השני שימוש בכוסות רוח וטכניקות נוספות. השילוב בין הדיקור הסיני, לכוסות הרוח וכלים טיפוליים נוספים התגלו כיעילים ולאחר מספר טיפולים הסבל שחוותה במשך מספר חודשים ירד בעוצמתו ואופירה למדה שיש מקום שבו היא יכולה לקבל תמיכה ולחזור לחיים תקינים עם עצמת כאב חלשה יותר ובתכיפות נמוכה יותר.

עדות מצולמת של המטופלת רקפת על התהליך

 
 לכל מטופל יותאם טיפול אישי המתאים לו, כמובן עם קשב רב ותקשורת הדדית. רקפת מתארת בסרטון זה את החוויה האישית שלה.

 

לסיכום, מחלת הפיברומיאלגיה עלולה להיות בעיה רצינית לאנשים שאינם מקבלים פתרון מתאים לבעיה. הרפואה המערבית מציעה הקלה זמנית באמצעות תרופות משככות כאבים שאותן יש ליטול באופן קבוע והמלצה לפעילות אירובית. בעוד שהרפואה הסינית בשילוב טיפולי רפואה משלימה נוספים נותנים מענה מידי בדמות הקלה בכאב באותו רגע וגם לעיתים הקלה בתדירות הכאב באופן טבעי וללא תרופות.

במהלך השנים טיפלתי באינספור אנשים ולרובם הטיפול בטכניקות ובשיטות של הרפואה הסינית הפחית את הכאבים ושיפר את איכות החיים. אם גם אתם סובלים מפיברומיאלגיה צרו אתי קשר, אני אשמח לעזור לכם.

צרו קשר, שיחת ייעוץ ללא התחייבות!

125 ביקורות מאומתות לבית העסק בתחתית העמוד

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: