צוואר תפוס: טיפול בצוואר תפוס בשיטות טבעיות

צוואר תפוס

צוואר תפוס זו אחת התלונות השכיחות ביותר שאני שומע בקליניקה שלי, נתוני הסטטיסטיקה מלמדים שאחד מכל שלושה אנשים בעולם המערבי סובל מצוואר תפוס. כאבי צוואר אלו כאבים המתחילים להופיע באזור הצוואר בד"כ נשארים באזור הצוואר והשכמות אך לעיתים יכולים להשפיע בצורה נוספת.

צוואר תפוס לעיתים יכול להקרין בדמות של כאבי שרירים לזרוע, או לשתי הזרועות, ואף לגרום לכאבי ראש חזקים ולסחרחורות. במקרים רבים מדובר בבעיה זמנית שחולפת ברגע שמקבלים טיפול נכון, אך לעתים הכאבים מופיעים זמן ממושך ומשפיעים על התפקוד באופן חמור. במקרים שכאלו כדאי לפנות לבירור רפואי ואורתופד בהקדם המיידי כדי לשלול בעיה חמורה יותר או פריצת דיסק צווארית.

שמי יוסי אברהם ואני מטפל מוסמך ברפואה משלימה. במסגרת עבודתי אני משתמש בכלים שמציעה לנו הרפואה הסינית ובשיטות מגע שונות כגון עיסוי רפואי, שיאצו, לחיצות על נקודות טריגר פוינט המעוררות כאב שמשחרר כאבי שרירים. אני משתמש במגוון תנועות שלמדתי ובנוסף בשיטות ייחודיות שפיתחתי בעצמי על בסיס המבנה האנטומי שזהה אצל כולנו.

דרך הטיפול שלי  לרוב משלבת בין עולם הרפואה הסינית לבין הרפואה המערבית על מנת להאיץ את שלבי הריפוי ולהביא להחלמה מלאה.

אם גם אתם סובלים מכאבי צוואר, אשמח לעזור ואני אעשה את המקסימום כדי לעזור גם לכם!

צוואר תפוס – בואו להכיר את מבנה הצוואר

מבנה הצוואר מורכב משרירים, חוליות, מפרקים, כלי דם, גידים, רצועות ותעלת עמוד השדרה. הוא יוצר את הקצה העליון של עמוד השדרה, המורכב משבע חוליות צוואר הרחם.

מבנה החוליות העליונות מאפשר תנועה סיבובית של הראש, בעוד שמבנה החוליות התחתונות מאפשר תנועות כיפוף ויישור קדימה. החוליות מופרדות על ידי דיסקים בין-חולייתיים, סוג של סחוס שתפקידו לספוג זעזועים ולמנוע חיכוך בין חוליה לחוליה.

חוט השדרה עובר דרך הצינור שנוצר על ידי רצף החוליות של עמוד השדרה. זוהי קבוצה של עצבים המחוברים למוח ותפקידם להעביר משדרים מהמוח לגוף ולהיפך. עצבים נוספים מסתעפים מעמוד השדרה ועוברים לחלקים ושרירים שונים בגוף.

איך אפשר למנוע צוואר תפוס? 

 • חשוב להקפיד על יציבה נכונה של מנח הגוף לאורך כל היום.
 • להימנע מישיבה ממושכת ולעשות הפסקות. אם אתם נדרשים לשבת שעות ארוכות מומלץ לעשות הפסקה כל שעה, ללכת ולעשות מתיחות.
 • יש להקפיד על שינה טובה, להימנע משינה על הבטן, להתאים כרית טובה ובמידת האפשר להימנע משינה עם מזגן או מאוורר.
 • לבצע פעילות גופנית כדי לשמור או לשפר את התפקוד של עמוד השדרה הצווארי.
 • לנהל אורח חיים רגוע ומאוזן, להפחית מתחים ולעשות תרגילי הרפיה.
 • לכוון את מושב הרכב לתנוחה זקופה כדי להעניק תמיכה טובה לצוואר.
 • לבצע תרגילים מחזקים לאזור הרלוונטיים.
 • כאשר אתם סובלים מכאבים, לא מומלץ להשתתף בפעילות גופנית מאומצת, אלא פעילות גופנית מבוקרת ורגועה.
 • לעשות מתיחות לשרירי הצוואר, לחזה ולשכמות.
 • לאכול מאכלים אנטי דלקתיים כמו שורש כרכום בשייק או בכל צורה אחרת.
 • להיחשף עד למינימום לקור.
 • לתת לגוף להבריא ולא להפסיק לטפל בו בדרכים שונות עד להחלמה מהרה ולחזרה של טווח תנועה בריא.

מהם הגורמים לצוואר תפוס?

שרירים מכווצים התופעה הנפוצה ביותר הגורמת לכאבי צוואר. השרירים המכווצים עלולים להופיע כתוצאה מסטרס, מטראומה שנגרמה לשרירים, מתנועה לא נכונה או מחוסר תנועה. גם זרימת דם חלשה עלולה לגרום להתכווצות שרירים.
בעיות גרמיות ושינויים ניווניים בעמוד השדרה כמו בלט דיסק, פריצת דיסק, דיסק מדולל, דיסק מנוון, היצרות בתעלת עמוד השדרה, דיסק עם היווצרות אוסטאופיטים ועוד.
מחלת פיברומיאלגיה, מחלה אוטונומית הבאה לידי ביטוי בכאבים מפושטים בגוף, ביניהם גם כאבים בצוואר.
פציעות שונות וטראומה חזקה כמו לדוגמה, צליפת שוט. צליפת שוט היא פציעה שכיחה המתרחשת לעתים קרובות בתאונות דרכים או גם בפציעות אחרות, פציעה שבה הראש והצוואר מוזזים בפתאומיות ובכוח קדימה. פציעה זו גורמת לצוואר תפוס, לכאבים עזים, לאיבוד טווח התנועה ולכאבי ראש. אצל חלק מהאנשים התסמינים מופיעים תקופה קצרה וחלק מהם יסבול מהתסמינים תקופה ממושכת.
עבודה מול מחשב – ישיבה ממושכת מול מסך המחשב, רכינה מעל שולחן או כל פעילות אחרת שבה מאמצים את שרירי הצוואר לזמן ממושך.
שינה לא נכונה – שימוש בכרית לא מתאימה או שינה על הבטן עלולים לגרום לצוואר תפוס.
חשיפה לקור ולחום – בקיץ נקבוביות העור פתוחות, וכניסה של רוח קרה, מהמזגן, או חום הנכנסים גורמים לתפיסת שרירים ולנוקשות.

צוואר תפוס


מהם התסמינים לצוואר תפוס?

כאבים בצוואר הם התסמין העיקרי והם מתחלקים לשני סוגים של כאבים, כאב מכני וכאב במנוחה.

 • כאב מכני קשור בהזזה או בהפעלה של הצוואר והכאבים מופיעים לאחר הנעה של הצוואר.
 • כאב במנוחה אינו מופיעה לאחר פעולה מקדימה, אבל כאב שמופיע במנוחה או כאב המעיר משינה מחייב בירור אצל הרופא.
 • תסמינים נוספים הם כאב חד והגבלה של התנועה, עקצוצים ונימול בידיים, כאבי ראש וסחרחורות, כאבי גב.

אבחון וטיפול בצוואר תפוס

הרפואה המערבית מטפלת בכאבי צוואר באמצעות תרופות, זריקות מקומיות, קיבוע ולעתים בעזרת ניתוח. כל הטיפולים הללו הם טיפולים נקודתיים ולעתים לא תמיד יעילים. כמובן כל ניתוח מגיע עם סיכוניו.

כיום, הרפואה הקונבנציונאלית משכילה להמליץ על רפואה משלימה בתור עזרה ראשונה ומיידית. הרפואה המשלימה שכוללת בתוכה את הרפואה הסינית, הינה רפואה לא פולשנית ואף נותנת למטופל יחס אישי וחם, בתוך טכניקות המגע השונות שכוללות שיאצו, עיסוי רפואי, אקופרסורה ועוד נקבל מגע אנושי ופתרון בעיות, בשימוש בכלי הדיקור הסיני נקל על הכאב ולעיתים נשאיר אותו מאחורינו ללא התערבות כירורגית .

בפתיחת הטיפול אני אשאל את המטופל על אודות ההיסטוריה הרפואית שלו, אבקש לדעת האם הוא היה אצל רופא, האם ביצע בדיקות וצילומי רנטגן, ואם כן, אבקש לעיין בהם.

המטופל ימלא טופס תשאול רפואי.

בהמשך אני אאבחן את השרירים, את המסלולים העצביים ואת רמת טווח התנועה ואטפל בהם בראיה הוליסטית ולא רק בטיפול ממוקד איבר ספציפי.

אני אבדוק האם המטופל סובל מבעיות הקשורות לאיכות השינה ובמקרים מסוימים אמליץ על רכישה במקום של כריות איכותיות מתוצרת חברת אירופלקס והולנדיה שאיתם המטופל כבר ילך לביתו, בנוסף אקשר את המטופל עם גורמים מתאימים מאותם חברות ואדאג שהוא יקבל יחס ושירות מיוחד ברכישת מזרון איכותי לשיפור השינה.

במקרה הצורך אבדוק את הצורך בהתאמת מדרסים ייחודיים בבניה אישית שלי שיגרמו ליציבות בעמידה ובהליכה.

טכניקות טיפול בצוואר תפוס


 • במהלך הטיפולים אני אשתמש באחת מהטכניקות הבאות בהתאם למצבו של המטופל, לבריאותו ולחומרת התסמינים.
  דיקור סיני  לצוואר תפוס– ברפואה הסינית יש מערכת של ערוצי אנרגיה הנקראים מרידיאניים. כאשר אנרגיית הצ'י זורמת בחופשיות במרידיאניים הגוף מאוזן וכאשר הצ'י נתקע, מופיעים הכאבים.
  מסלולי המרידיאניים הלקוחים מעולם הרפואה הסינית תואמים למסלולים של מערכת העצבים. ולכן בכל מקום כואב שאותו אאבחן כצומת ראשית רלוונטית לטיפול בבעיה, אני אניח עליו מוליך חשמלי בדמות מחט דקה. ההנחה של המחטים הדקות תגרום לתקשורת גופנית נכונה בין המוח לבין השרירים ולאיברים נוספים בגוף ויזרזו את הטיפול בכאבים.
 • טיפול בכוסות רוח לצוואר תפוס זוהי דרך יעילה להזרמה של הדם אל אזורי הכאב ושחרור של הרקמה הפאשיאלית אשר יושבת על השרירים. הדם המוזרם יביא אתו חמצן אשר יפרק את חומצות החלב הגורמות לנוקשות בשרירים.
 • שימוש במכשיר טנס  לצוואר תפוס– מכשיר טנס הוא מכשיר חשמלי שמשמש לשיכוך הכאבים, מכשיר שבו אני משתמש למעלה מעשור.
  באמצעות העברת דחפים חשמליים דרך אלקטרודות בעלות רפידות המוצמדות אל האזור הכואב, הפולסים העדינים שמייצר המכשיר גורמים להתכווצות השרירים ולשחרור שלה. מכשיר הטנס מפחית את הכאבים באמצעות שחרור אנדורפינים וחסימת אותות הכאב המועברים אל המוח.
  במכשיר הטנס אני משתמש בקליניקה ואפשר לרכוש אותו בעלות סמלית לשימוש בבית.
 • מניפולציות עמוד השדרה מעולם האוסטאופתיה – שחרור השרירים והמפרקים באמצעות שינוע הנוזלים הבין מפרקתיים והקלה על יד מניפולציה בטוחה ומדויקת לצוואר התפוס.

כלים נוספים שבהם אני משתמש הם שיאצו, עיסוי רפואי, רפלקסולוגיה, נקודות לחיצה, אולטרסאונד טיפולי, קינזייו טייפינג, מדבקה להקלת הכאב, דיקור יבש/מערבי, טריגר פוינטס ועוד.
בסיום הטיפול יקבלו המטופלים תרגילים שאותם הם יבצעו בבית, תרגילי מתיחות והנעות מפרקים.

 שאלות ותשובות!

אמנם, טיפולי הרפואה המשלימה יהיו אפקטיביים יותר כאשר המטפל ידע בדיוק מהי הבעיה, בהתאם לאבחנת האורתופד, אך אם אתה סובל מכאבים, כדאי להתחיל בטיפולים ולא לדחות אותם. טיפולי הרפואה המשלימה לא יזיקו למצב, אלא להפך יתרמו להחלמה.

אם הכאבים נמשכים כבר תקופה ממושכת ללא הקלה, אם הם מלווים בסימפטומים כמו הפרעה בתפקוד הידיים, הקרנת הכאב לידיים, כאבים בלילה או ירידה במשקל, רצוי לפנות בהקדם לבירור רפואי.

התקף של צוואר תפוס יכול להימשך בין מספר ימים למספר חודשים.

כן, המיקום של הכאב מסייע למטפל באבחון הבעיה. כאבים באזור האחורי של הצוואר הם בדרך כלל ביטוי של בעיות הקשורות לעמוד השדרה הצווארי או לשרירים המייצבים ומפעילים את עמוד השדרה. כאבים באזור הקדמי של הצוואר קשורים לבעיות בוושט, בקנה או בבלוטת התריס ומחייבים בירור רפואי.

ברוב המקרים הסיכויים לסיבוכים נמוכים, אך ישנם מקרים העלולים לגרום לסיבוכים, בין השאר במקרים של שחיקה שבהם לחץ עצבי עלול לגרום לסיבוכים, במצבים של זיהומים, גידולים, במצב של לחץ עצבי קשה על התעלה או השק שלעיתים אף יצריך ניתוח ועוד.

סיפור מהקליניקה

אלה הגיעה לקליניקה שלי עם תלונות על צוואר תפוס ועל קשיים בהזזת הצוואר ימינה ושמאלה ובעיקר כלפי מטה. "כבר מספר חודשים שאני סובלת מכאבים בצוואר, סיפרה לי אלה, ובנוסף גם מכאבי ראש ומיגרנות".

אלה שעובדת כרואת חשבון יושבת שעות ארוכות ביום מול המחשב ולטענתה היא מרגישה שהצוואר שלה התקשה, היא חווה כאבים המוקרנים גם לידיים לשכמות ולעתים עד לכף היד.

לאחר שיחת תשאול ערכתי לאלה בדיקה. מיששתי את האזור והבנתי את טונוס השרירים והיכן יכולים להיות כיווצים בשרירים או מתח אגור מערכת שגורמים לכאבים.

בשלב הראשון של הטיפול חיממתי את השרירים ובאמצעות טיפולי מגע יצרתי תנועה חדשה אל האזורים שאליהם לא הגיעה זרימת דם וכתוצאה מכך הם הפכו להיות נוקשים. בהמשך שחררתי את המתח האגור באמצעות טיפול במחטים.

בסיום הטיפול הראשון רמת הכאב פחתה וטווח התנועה השתפר.

הטיפול הבא נערך לאחר שלושה ימים, טיפול שאליו הגיעה אלה משוחררת יותר בטווח התנועה וסיפרה שהיא חשה הקלה בכאב וגם במיגרנות.

בטיפול השני השתמשתי בכוסות רוח במטרה לשחרר את הרקמות הדבוקות בגב ובשכבות באמצעות ואקום שיוצרות הכוסות. בנוסף השתמשתי במכשיר אלקטרו תרפיה, טנס, שהזרים דם לשרירים והפחית את עוצמת הכאבים.

בסיום הטיפול השאלתי לאלה את מכשיר הטנס ונתתי לה הנחיות איך להשתמש בו בבית.

הטיפול השלישי התבצע לאחר שבוע והוא התמקד בעיסוי רפואי ובשילוב קל של דיקור. תוצאות הטיפולים היו מצוינות, רמת הכאב ירדה באופן משמעותי, טווח התנועה השתפר באופן ניכר ואורטל דיווחה שהיא מרגישה נהדר.

אלה רכשה את מכשיר הטנס כדי להשתמש בו בבית וקבעה אתי טיפולי תחזוקה אחת לשבוע לתקופה הקרובה עם אופציה לרווח או לצמצם את מועדי הטיפול בעתיד בהתאם למצב.

מחקרים

 
 

Advances in the diagnosis and management of neck pain – PubMed (nih.gov)

 

סובלים מצוואר תפוס, זה הזמן להשאיר מאחור את משככי הכאבים ולנסות לטפל בכאבים בשיטה טבעית – צרו קשר, שיחת ייעוץ ללא התחייבות!

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • ביטול של פחות מ 36 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום של 50 אחוז מעלות הטיפול עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא ינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: