עיסוי ספורטאים: לא רק לספורטאים אולימפיים!

עיסוי לספורטאים

בתוך הקהילה האתלטית, השימוש בעיסוי נפוץ ומספק את הצרכים הספציפיים של הספורטאים להתאוששות ושיפור ביצועים. אחת הדרכים הללו היא עיסוי ספורטאים, שהוא טיפול במגע שמטרתו באופן מובהק להקל על כאב – תלונה שכיחה בקרב ספורטאים המבקשים התערבות טיפולית. 

מטפלים בעיסוי רפואי או עיסוי לספורטאים, מוכשרים לטפל בכאבים שעליהם מדווחים ספורטאים לעיתים קרובות עם הגעתם למרפאה. כאבים אלו יכולים לנבוע מאימונים מפרכים, מפציעות או שימוש יתר בשרירים. 

עיסוי ספורטיבי מסייע להפחית את המתח בגוף, להגביר את זרימת הדם ולספק מרפא תוך שיפור טווחי התנועה.  בשילוב עם תוכנית כושר או אימון, טיפול זה יכול גם לעזור להפחית את זמן ההתאוששות בין אימונים. עיסוי ספורט רגיל יכול להעניק לספורטאים יתרון נוסף בשיפור הגמישות, הניידות והכוח במהלך אימונים ותחרות. 

למידע נוסף והזמנת תור

הזמינו  תור במערכת האוטומטית!

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

עיסוי ספורטאים: מתי ואיך?

 

המטפל יתאים את הטיפול לפי צורך הספורטאי ולפי סוג הפציעה וזמן החזרה לפעילות ספורטיבית. לדוג': בדקות לפני מרתון יתבצע חימום השרירים ותנועות מהירות של הזרמת דם עד דקות בודדות לפני המירוץ.  3-4 ימים לפני הפעילות יתבצע עיסוי שתפקידו לשקם את השרירים ולפתוח טווחי תנועה. תחזוקה כמובן שחיונית ומשתנה מאדם לאדם.

 

שילוב מכשור בעיסוי ספורטאים 

 

 קינזיו טייפינג: גישה חדשנית נוספת שזכתה לפופולריות בשל יעילותה היא טיפול ב-Tapping, מדבקות שמודבקות על הגוף ומקלות על כאב. המדבקות אחראיות להשגת מטרות שונות כולל הזרמת נוזלי לימפה ושיכוך כאב.  

מה הרעיון מאחורי מדבקות הטייפינג? דמיינו לכם שקיבלתם מכה, מה הדבר האינסטינקטיבי שתעשו? תשפשפו את המקום קלות. פעולה זו מרימה את העור ומגרה קלות את מערכת העצבים וגורמת להקלה כלשהי. המדבקות מחקות פעולה זו ע"י מתיחה עדינה של העור ויצירת גירוי עדין שמקל על כאב.

הדבקת טייפינג לכאבים בכפות הרגליים

 

אקדח עיסוי:  מכשיר זה מציע גירוי רקמות עמוק המכוון למתח ודלקת בשרירים, תורמים מרכזיים לאי נוחות אצל ספורטאים. על ידי שיפור זרימת הדם והקלה על הרפיית השרירים, טיפול ההקשה על ידי אקדחי עיסוי שימושי במיוחד בניהול מצבים כגון תסמונת כאב מיופציאלית, הנפוצה בספורטאים עקב מתיחה חוזרת ונשנית של השרירים. בשפה העממית אני קורא לו " פטיש שניצלים חשמלי".

 

מכשיר טנס לספורטאים: לעיתים אלווה את המכשיר למטופל ולעיתים אשתמש בו גם בטיפול בקליניקה. מטרת המכשיר להפחית כאב ולהזרים דם. לעיתים רבות מטופלים רוכשים את מכשיר הטנס לשימוש ביתי. 

אלקטרודות למכשיר טנס

 

אולטרה סאונד טיפולי: עוזר לדלקות ופציעות שונות אשר ספורטאים רבים מתמודדים איתן.

כוסות רוח לטיפול בספורטאים: משחררות את הפאשיה שהיא רקמה שנמצאת בין העור לשריר. לעיתים רקמה זו נדבקת כמו חולצה צמודה ולא נותנת לשרירים לנשום. הכוסות יוצרות ואקום מושך ומשחרר את הרקמה.

מטרת הטיפול בעיסוי ספורטאים

הגברת זרימת הדם לאזור הפצוע הינה פעולה מאוד שימושית במקרים של מתיחות שרירים או נקעים ברצועות. טכניקות עיסוי ספורט יכולות גם לעזור לשפר את טווח התנועה והגמישות של שרירים פצועים. כל זאת הופך את ההתאוששות מפציעה לקלה יותר. 

בנוסף, זה יכול לשמש לא רק כדי להאיץ את ההתאוששות אלא גם כדי למנוע פציעה מלכתחילה. על ידי עיסוי קבוע של אזורים פגועים לפני ואחרי אימון ופעילות גופנית, ספורטאים יכולים להפחית את הסבירות לפתח מחלות כרוניות או להחמיר פציעות ישנות.

אילו השפעות פיזיולוגיות יש לטיפול בעיסוי על גופו של ספורטאי?

 
 • שיכוך כאבים, הוכח שטיפול בעיסוי מעורר מספר שינויים פיזיולוגיים המועילים במיוחד לספורטאים, הן מבחינה עצבית והן מבחינת כאבי שרירים.
 • הזרמת דם, אחת ההשפעות המרכזיות היא שיפור זרימת הדם, שהיא חיונית להתאוששות השרירים.
 • הסרה של פסולת מטבולית ע"י זרימת דם משופרת שמושגת באמצעות הלחץ המכני המופעל במהלך עיסוי. 
 • אספקה יעילה של חמצן וחומרים מזינים לשרירים עייפים.
 • מסייע בהפחתת התרחשות של כאבי שרירים לאחר פעילות גופנית אינטנסיבית. 
 • יכול לעורר את מערכת הלימפה, לסייע עוד יותר בסילוק חומרי פסולת והפחתת דלקת, ובכך להאיץ את זמן ההחלמה של הספורטאי [2]. זרימת הדם והלימפה המשופרת מובילה בסופו של דבר לבריאות רקמות כללית טובה יותר וליכולת מוגברת לביצוע אופטימלי במהלך מאמצים אתלטיים.
 • לקדם הרפיה ולהפחית את רמות הלחץ, ובכך לשפר את המיקוד והבהירות המנטלית במהלך תחרויות ע"י על ידי אפנון מערכת העצבים האוטונומית.
 • טיפול בעיסוי יכול לסייע בהפחתת מתח ומתח שיכולים להפריע לשינה, מה שמוביל לשיפור באיכות השינה. זה יכול להיות מועיל במיוחד עבור ספורטאים, מכיוון שהוא יכול לעזור להם לקבל את השינה המנוחה שהם צריכים כדי לבצע במיטבם. איכות שינה משופרת יכולה גם לשפר את הבריאות והרווחה הכללית.

אילו מחקרים נערכו על השפעת הטיפול בעיסוי על עייפות השרירים?

בתחום של רפואת ספורט והתאוששות ספורטיבית, טיפול בעיסוי הופיע כהתערבות מרכזית למאבק בעייפות השרירים ולשיפור התאוששות השרירים. באופן ספציפי, מחקרים התעמקו ביתרונות הפיזיולוגיים שמעניק עיסוי, תוך ציון יעילותו בהקלה על מתח שרירים, תוצאה שכיחה של מאמץ גופני קפדני. עבור ספורטאים המעוניינים לשמור על תפקוד שרירים מיטבי ולנטר את מצב השרירים שלהם, טיפול בעיסוי משמש ככלי רב ערך.

מה שבולט בספרות הוא ההשפעה המובהקת של עיסוי שרירים בהפחתת כאב, הפחתת נוקשות, ובמיוחד הפחתת תחושת עייפות השרירים בעקבות פעילות גופנית. זה לא רק שיפור סובייקטיבי; ראיות אמפיריות עומדות בבסיס הטענות הללו, כאשר מחקר אחד מדגיש חידוש מדהים של 60% בכוח השרירים בשרירים שעברו עיסוי לאחר פעילות מאומצת, בניגוד מוחלט ל-14% ההתאוששות בלבד שנצפתה בשרירים לא מטופלים. ההבדל המהותי הזה מדגיש את הכשרון הפיזיולוגי של שילוב טיפול עיסוי בשגרת האימון, לא רק בגלל הנוחות הנתפסת שלו אלא בגלל תפקידו המוחשי בהתאוששות השרירים ושיפור הביצועים.

כיצד טיפול עיסוי תורם להתאוששות לאחר אימון גופני?

בהתבסס על ההשפעות הטיפוליות של העיסוי הרפואי-הוליסטי שנדון בעבר, טיפול בעיסוי ממלא תפקיד מכריע בתהליך ההחלמה לאחר אימון גופני אינטנסיבי. 

 1. יש לציין שאחד היתרונות המיידיים ביותר של טיפול בעיסוי הוא יכולתו למנוע הופעת כאבים מטרידים שלעתים קרובות מלווים בשגרת פעילות גופנית קפדנית. ספורטאים וחובבי כושר כאחד עלולים לחוות כאבי שרירים מאוחרים (DOMS), שהיא אי הנוחות שמתעוררת בדרך כלל 24 עד 72 שעות לאחר הפעילות האינטנסיבית. 
 2. על ידי שילוב טיפול עיסוי בפרוטוקול ההחלמה שלהם, אנשים יכולים להפחית את הכאבים הללו, ובכך לשפר את יכולתם לחזור לאימונים עם אי נוחות מופחתת ומורל משופר. 
 3. טיפול בעיסוי אינו רק על הקלת כאב; זה גם תורם באופן משמעותי לשמירה על בריאות השרירים. באמצעות טכניקות המשפרות את זרימת הדם ומקלות על פינוי הפסולת המטבולית, טיפול בעיסוי מסייע לשמור על איכות רקמת השריר, החיונית הן להתאוששות מיידית והן לבריאות גופנית לטווח ארוך. טיפולים אלו מבטיחים שהשרירים יישארו גמישים ופחות מועדים לפציעות. זהו דבר שחשוב ביותר למי שעוסק באופן קבוע בפעילות גופנית מאומצת.

מהם הממצאים לגבי משך ותדירות העיסויים לקבלת תועלת מיטבית?

בהתבסס על היתרונות הטיפוליים של עיסוי, מחקר עדכני מתעמק בפרטים של משך ותדירות כדי למקסם את ההשפעות הללו. מחקרים הבהירו שתזמון העיסוי הוא קריטי, כאשר עיסוי שרירים מתגלה כשיטה היעילה ביותר לקצר את משך הכאב ולהפחית את רמות הכאב, הנוקשות ועייפות השרירים לאחר אימון. זה מצביע על כך שעיסוי מתוזמן היטב יכול להאיץ את ההתאוששות ולשפר את המצב הגופני הכללי. יתרה מכך, לתדירות העיסוי יש גם השלכות משמעותיות על התאוששות השרירים. מחקר מסקרן הראה ששרירים שקיבלו עיסויים לאחר פעילות החזירו לעצמם 60% מהכוח שלהם, בניגוד מוחלט ל-14% ההתאוששות בלבד שנצפתה בשרירים לא מטופלים. 

מסקנות

ממצא זה מדגיש את ההשפעה העמוקה שיכולה להיות לעיסוי רגיל על שיקום השרירים ושיקום הכוח. בנוסף, עיסוי רקמות עמוק, טכניקה המתמקדת בשכבות העמוקות של רקמת השריר, מטרתה להקל ולשחרר מתחים המצטברים בשרירים וברקמות החיבור. צורת עיסוי זו מועילה במיוחד לשיפור טווחי התנועה ותפקוד הרקמות הרכות. כל זאת תורם ליכולת של ספורטאי לשמור על בריאות השרירים ולנטר מתח. לפיכך, שילוב של עיסוי רקמות עמוק כחלק קבוע ממשטר ההתאוששות של ספורטאי עשוי להניב שיפורים בולטים בביצועי השרירים ובגמישותם.

טיפים לגבי בריאות וטיפולי רפואה משלימה לספורטאים

 • כדאי להתרכז במציאת בעל המקצוע המתאים: אם נחפש עיסוי ספורטאים בתל אביב, נשתדל למצוא מטפל שלמד עיסוי רפואי ועיסוי ספורטאים במכללה מוכרת. בנוסף, יהיה זה בונוס אם הוא משלב דיקור סיני או שיטות טיפול נוספות כגון כוסות רוח ועוד.
 • כדאי לשמור על רצף טיפולי, גם אם אתה רק רץ בירקון זה לא אומר שהגוף שלך לא יכול להיפצע והמוח לא מתייחס אליך כמו ספורטאי מקצועי.
 • בצע מתיחות על בסיס יומיומי .
 •  מנוחה ותזונה מספקת.
 • בדוק אם ישנו צורך להתאמת מדרסים לספורטאים ע"י בדיקה ללא עלות.

לסיכום 

טיפול בעיסוי יכול לשפר את טווחי התנועה, להפחית כאבי שרירים ועייפות, לשפר את הבריאות הנפשית, להפחית את הסיכון לפציעה ולשפר את איכות השינה.
 

שמי יוסי אברהם ואני מטפל מעל כעשור בבעיות אורתופדיות וכאב, אני מטפל מוסמך בספורטאים חובבנים ואף ספורטאים מקצוענים ע"י שילוב של טיפולי רפואה משלימה שונים. אשמח לעזור !

מחקרים

The Effects of Massage Therapy on Sport and Exercise Performance: A Systematic Review – PubMed (nih.gov)

The mechanisms of massage and effects on performance, muscle recovery and injury prevention – PubMed (nih.gov)

Massage and Performance Recovery: A Meta-Analytical Review – PubMed (nih.gov)

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: