מדרסים: כל מה שצריך לדעת לפני ואחרי הרכישה!

מדרסים גמישים - בדיקת פילוג לחצים של כף הרגל וקריסה פנימית או חיצונית.

מדרסים הם אביזר אורתופדי שנועד לייצב את מבנה כף הרגל ואת הגוף כולו, לפיכך יכול למנוע ולהקל על כאבים בכל רחבי הגוף.

בכתבה זו ניתן טיפים למי שעתיד לרכוש וגם למי שכבר רכש ומעוניין לדעת פרטים איך להתנהל איתם ואיך ליצור התאקלמות טובה יותר וניצול מיטבי שלהם לאורך זמן.

כתבה זו תמנע טעויות עבור רוכשי מדרסים ותמקסם את התועלות שישנם בשימוש באביזר אורתופדי זה.

בעמוד הזה נדבר על:

סוגי המדרסים הנפוצים

כדי לא לעשות טעויות כדאי להכיר את הסוגים השונים ולבחור בחכמה. נבין תחילה מהם הסוגים הקיימים בשוק.

מדרסים קשיחים

שוק המדרסים שקיים למעלה ממאה שנים החל את דרכו עם מדרסי ברזל קשיחים ועם הזמן החומרים השתנו. אנו כבר לא משתמשים בברזל אלא בסוגי חומרים שונים אך במהותם הם עדיין קשיחים למרות שכבות הרכות בחלק העליון. לקטגוריה זו נכניס את כל המדרסים שנלחץ עליהם ולא נקבל תנועתיות או גמישות כלשהי בחלק של קשת כף הרגל.

מדרסי ספוג

למרות התחושה של רכות של השכבה העליונה, מדרסי הספוג נבנים ממספר רב של שכבות ואינם גמישים. הם אינם מאפשרים תנועה רבה בקשת כף הרגל ולפיכך עדיין נחשבים בקטגורים המדרסים הקשיחים.

מצד אחת במדרסים הקשיחים נוצר תיקון למנח אך עדיין בגלל שהחומרים קשיחים וללא תנועה המדרסים הקשיחים לא יומלצו לכל אחד אלא למי שממש זקוק להם.

תנועה וגמישות – מדרסים אקטיביים

 התפתחות משמעותית בתחום החלה בישראל לפני בערך כעשור שפותחו מדרסים מחומרים גמישים שמאפשרים תנועה. מוצר אורתופדי זה הינו קשיח ומספק תמיכה ומצד שני גירוי לשרירים שהינו חיוני. שימו לב שללא תנועה אולי תיפתר בעיה מסוימת עקב התמיכה אך עלולה להיווצר בעיה אחרת.

חדשנות ישראלית – המדרסים המומלצים לרכישה

אקטיב8 הינה חברה ישראלית שרשמה פטנט עבור המדרסים הגמישים שלה. הם מפותחים מחומרים תרמו-פלסטיים והייחודית הינה בדרך ההכנה ואיכות חומר הגלם.

 בעל המקצוע יעצב אותם ישירות על כף הרגל באותו הרגע, אחרי שחימם אותם והפך אותם לאלסטיים. החברה עובדת גם בשיטה המסורתית של הכנה בגבס ויצירת מדרסים קשיחים.

 הכנה מסורתית תתבצע רק בעת הצורך לאנשים עם צרכים שונים מהרגיל. זה יקרה עקב משקל גבוה או מבנה מסוים אשר מצריך מדרסים קשיחים במיוחד.

מדרסים מומלצים: מדרסים אקטיביים
מדרסים מומלצים: אופן הכנת מדרסים אקטיביים

מה ההבדל בין שיטות ההכנה השונות?

מדרסים קשיחים: על מנת להכין לך מדרס ע"י איש מקצוע יש צורך ביציקת תבנית גבס של העתק של כף הרגל שלך שעליה ימתחו רצועות קשיחות. המדרסן יניח את כף הרגל של המטופל בתבנית ספוג שתקבל את הצורה של כף הרגל. לפעמים יעטוף אותה ברצועות גבס ליצירת צורה של כף רגל.

 הפעולה תתבצע בישיבה על כיסא ולא במנח טבעי של עמידה.

לשיטה זו מספר חסרונות: 

 • תהליך מסורבל יותר בעל חוסר דיוק – תהליך אשר לעיתים מצריך שיוף או הוספת תוספות  במידה ונוצר העתק של כף הרגל הבעייתית ולא תיקון מדויק. התיקון קורה מספר שבועות או ימים לאחר השימוש במוצר ולפעמים התהליך יהיה ארוך אף יותר.
 • שיטת הגבס בצורותיה השונות מיועדת אך ורק למדרסים קשיחים בלבד. לאדם הממוצע מומלץ מדרס שיספק תנועה, גמישות ותנועה לכף הרגל.

מדרסים גמישים: ההכנה תהיה מדויקת יותר בגלל אופן ההכנה שמתבצעת על כף רגל המטופל. לאחר חימום המדרס הרב שכבתי בתנור חימום, יהפוך לאלסטי וניתן לעיצוב. בשלב זה יניח אותם בעל המקצוע על כרית אורתופדית מיוחדת שתספק תמיכה לקשתות כף הרגל.

מה היתרון המרכזי במדרסים גמישים?

המדרסן ינחה את המטופל לדרוך על המדרסים ויכוונן את כפות הרגליים של המטופל למנח שיצור תיקון מדויק. באותו רגע בעל המקצוע יוכל לבדוק דברים שלא ניתן לבדוק כאשר הדברים נעשים במעבדה. המדרסן יסתכל על היציבה ויראה אם היא מדויקת.

הכתפיים צריכות להיות ישרות, האגן ישר, ברכיים ישרות וכפות רגליים ללא קריסה עם קרסוליים ישרים.

לעיתים כדי ליצור את התיקון המטופל בהנחיית בעל המקצוע ישנה את מנח גופו כדי לצור תיקון מדויק. שימו לב, זהו יתרון גדול שאינו קיים בהכנה ע"י תבנית ספוג.

איך נדע איזה מדרסים לבחור?

נבין טוב יותר לאחר בדיקה מסודרת. תתקיים שיחה מקדימה לפני הבדיקה הפיזית עם בעל המקצוע. בשיחה יתקבל מידע לגבי גובה, משקל, לגבי מצב בריאותי ופעילות ספורטיבית.

במקרה של מדרסים קשיחים תישלח למעבדה הטבעה של כף הרגל. אנו ניקח הטבעה  ע"י שימוש בתבנית ספוג והמוצר יהיה מוכן עד 14 ימי עסקים. במידה ויומלצו מדרסים גמישים, תוך כשעה תוכלו לצאת עם איתם לביתכם.

 

איך נערכת הבדיקה המקדימה?

המדרסים הגמישים שמספקים תנועתיות מומלצים לכולם בניגוד למדרסים הקשיחים. זהו אינו רק עניין של צורך אלא יתרון במניעת כאב ע"י סיפוק מנח נכון ותמיכה בכף הרגל. 

אך לפני הכל, נערוך בדיקה שתעזור לנו לדייק את ההכנה והבחירה הנכונה של חומר הגלם.

הבדיקה תכלול:

 • בדיקת פילוג לחצים של כף הרגל. על מנת לראות אם יש אזור שאנו דורכים עליו חזק יותר ושאנו דורכים נכון על כף הרגל.
 • צילום של כפות הרגליים ממבט אחורי על מנת לראות אם ישנה קריסה פנימית או חיצונית.
 • בדיקה פיזית של מישוש כף הרגל וצפייה בהליכה של המטופל כדי לזהות בעיות ביציבה.
מדרסים גמישים - בדיקת פילוג לחצים של כף הרגל וקריסה פנימית או חיצונית.
מדרסים גמישים - בדיקת פילוג לחצים של כף הרגל וקריסה פנימית או חיצונית.

תאום ציפיות ברכישת מדרסים 

חשוב מאוד להבין ולהפנים, וזו לא דעה פופולרית שתתקלו בה במכוני מדרסים שונים או בפרסומות ברחבי הרשת: המוצר לעיתים מעניק פתרון ולעיתים הוא רק חלק מהפתרון עצמו. 

כל זאת אל שימעיט בחשיבותם , הם חתיכה מהפאזל אשר נדרשת כדי להצליח לפתור את הבעיה שממנה אתם סובלים.

שינויים שנגרמים עקב שימוש באביזר אורתופדי זה הם לא הוקוס פוקוס, ברגע שהגעת לחנות מדרסים ורכשת מדרס בהתאמה אישית התחלת תהליך. כדי להצליח בתהליך ישנם הנחיות, אשר נמצאות בחלק האחרון של כתבה זו , ההנחיות הינן חלק מהתהליך שבלעדיהן לא נצליח. התהליך לוקח זמן ועיתים מורכב מניסוי וטעיה. כמו כן נדרש  שינוי אורח חיים של המטופל. 

המקרה של ש' – מטופלת עם כאבים בעצמות כף הרגל

ש' היא מטופלת עם מורטון ניורומה שחווה כאבים בין העצמות באצבעות כף הרגל וקיבלה המלצה מהרופא למדרסים.

בנוסף לרכישה, ש' היתה צריכה  לנקוט במספר פעולות, כולל החלפת כל זוגות נעליה לנעליים רחבות יותר כדי למנוע לחץ על העצב שגורם לכאב בין האצבעות.

בנוסף, ש' התבקשה לעבור לנעול בתקופה הקרובה נעליים נוחות בלבד אשר מותאמות למדרס, ולוותר על כל זוגות הנעליים שלה בהן יש שחיקה בסוליות שלהם.

לסיום, המלצתי לש' להוסיף תזונה אנטי דלקתית לתפריט כדי להילחם בדלקת הכרונית שנמצאת במקום: ירוקים, שייק שורש כורכום בתוספת פלפל שחור, תוסף מומיו אנטי דלקתי, מתיחות לרגליים באופן יום יומי ואף שימוש במכשיר טנס להקלה בכאב וזירוז ההחלמה.

בהמלצת אורתופד, במידה וכל זה לא יעזור, ש' תשקול ניתוח כירורגי.

שאלות נפוצות לקראת רכישת מדרסים

עלותם בשוק המדרסים ינוע בין 1000 ל 2500 שקלים, אתם משלמים על התהליך והליווי משך שנים שאינו זול ולא על המוצר הפיזי בלבד. לעיתים יהיה צורך בהתאמה של מדרס חדש לחלוטין. התאמות מחודשות של המדרס הקיים שלוקחות זמן עבור נותן השרות, תיקונים ועוד. כל זאת כלול במחיר המדרסים.

אני הרבה פעמים שומע משפטים כגון: "ניסיתי מדרסים ולא עזר", "קניתי את המדרסים הכי יקרים ולא הצליח", "מדרסים זה לא לכל אחד" ועוד.

לרוב אחרי שאני שואל מספר שאלות, אני מבין שהותאם סוג שאינו נכון עבורם ולא הובהרו הוראות התאקלמות. בנוסף לא ננקט שום תהליך במקביל לפתרון הבעיה. דבר נוסף שאני שם לב אליו שאצל מטופלים אלו לא בוצעו התאמות מחדש למדרסים כל מספר חודשים.

מדרסים הם אביזר מתקן יציבה חיוני ומומלץ במקביל לקבל טיפולים נוספים שיטפלו בגוף ישירות. טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור סיני לזירוז ההחלמה ופתרון הבעיה.

 

שינוי אורח חיים יכלול בתוכו ויתור על ההרגלים שגרמו לבעיה. הרגלים כגון יצירת לחץ ממוקד עם נעליים לא מתאימות במשך זמן ארוך. לדוג: נעילת נעלי עקב לעבודה והתרוצצות במשך שעות.

תשומת לב בחיי היום יום לתזונה נכונה, פעילות ספורטיבית, יציבה נכונה, ביצוע מתיחות באופן יום יומי.

הנחיות חשובות לאחר רכישת מדרסים:

 1. לא לדלג על ההנחיות של תקופת ההתאקלמות. ביום הראשון נניח אותם בנעליים כשעה בלבד ורצוי בישיבה ולא בפעילות ספורטיבית, תמיד מומלץ לשלב טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור לתמוך בתהליך ולטפל בבעיה או הכאב.
 2. כל יום עוקב נוסיף שעה נוספת עד שנגיע ליום השביעי שבו נשתמש בהם כשבע שעות. במידה וישנו כאב במהלך אותו שבוע התאקלמות, נוריד את השימוש לאותו השימוש של היום הקודם או אף יום קודם. לאחר היום השמיני ניתן להשתמש ללא הגבלה.

  במסגרת השבועות הראשונים לעיתים נחווה כאב בגלל התאקלמות למנח גוף השונה שנוצר.

 3. אפשר ורצוי להעביר את המדרסים מנעל לנעל. לא מומלץ להשתמש בהם בנעל שחוקה. כמו כן,  בנעל שלא ניתן להוציא את הרפידה בפנימית.
 4. במידה וישנה אי נוחות או הבדלים בתחושה בין שמאל לימין זהו מצב טבעי ויש לתת לגופינו להתאקלם. מצב זה יכול אף להמשך כשבועיים. תמיד כדאי לעדכן את בעל המקצוע במידה וחוסר הנוחות אינו עובר אחרי שבועיים על מנת להגיע לכוונון.
 5. כדאי ליצור קשר עם בעל המקצוע שטיפל בכם על מנת לתאם כיוונון. בערך כל חצי שנה כדאי להגיע לבדיקה כי השרירים עוברים שינויים במידה כזו שלעיתים המדרס כבר לא רלוונטי וצריך עיצוב מחדש. העיצוב ללא עלות ואורך כשעה כשמדובר במדרסים אקטיביים. במדרסים קשיחים מדובר בכיוונון של כשעה או עד כ 14 ימי עסקים במידה ונשלחים למעבדה.
 6. לא כדאי להרטיב אותם, נקו עם מטלית יבשה או לחה מעט.
 7. במידה ואתם מעוניינים לרכוש נעליים חדשות קחו את המדרסים אתכם לחנות. הוציאו את הרפידות הפנימיות והכניסו אותם במקום. לעיתים כדאי מידה גדולה יותר אך זהו אינו כלל אצבע. כלל האצבע הינו "התאימו את הנעל למדרס ולא את המדרס לנעל".

מטופלים מפרגנים על בניית המדרסים

רכישת מדרסים – כמה מילים לסיכום

במידה וכבר רכשתם ממני מדרסים בהתאמה אישית אנא עקבו אחר ההנחיות וצרו איתי קשר לכל שאלה. במידה ואתם מתעניינים מוזמנים ליצור איתי קשר ולקרוא בהרחבה בכתבה מדרסים בתל אביב. הבדיקה ללא עלות או התחייבות! 

 

מקורות

125 ביקורות מאומתות בתחתית העמוד

תגובות ושאלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: