פריצת דיסק צווארית | פריצת דיסק בצוואר | אבחון וטיפול בבעיה

פריצת דיסק צווארית

לפני שנדבר על פריצת דיסק צווארית, נרצה להבין מהו דיסק? דיסק זה למעשה סוג של מפרק שנמצא בין 2 חוליות, המטרות שלו הם מגוונות. 2 מטרות העיקריות זה לאפשר תנועה מצד אחד ולשכך זעזועים למיניהם מצד שני.

דיסקים נמצאים לכל אורך עמוד השדרה ולאחרונה אנו רואים התרבות של בעיות דיסקליות הרבה יותר מבעבר. בעיות אלו נזקפות לאורח החיים שקצת השתנה, היום גם אנשים צעירים וגם מבוגרים מבלים הרבה יותר שעות מול מסכים וסמארטפונים שאינם בגובה העיניים, פקקים ועבודה במנחי גוף שאינם נכונים לנו. 

מהי פריצת דיסק צווארית?

הדיסק עצמו מורכב משני חלקים, החלק החיצוני נקרא אנולוס, טבעת סחוסית קשה שתפקידה להחזיק את כל התוכן במקום. החלק הפנימי נקרא הגרעין "נוקלאוס" שהוא יותר רך שכל מה שהוא מנסה לעשות זה למצוא את הדרך החוצה.

בעיית פריצת דיסק צווארית יכולה להיות גם בעיית איכות חיים וגם בעיה מסכנת חיים אם הדיסק לוחץ על החוט וגורם לחוט השדרה להיפגע ולהיקרע. 

מה ההבדל בין צוואר תפוס לפריצת דיסק?

חשוב להבדיל בין פריצת דיסק לצוואר תפוס. ההבדל הוא באופי הכאב, הקרנות, סוג הכאב, משך הכאב. בפריצת דיסק, המקור יהיה מלחץ על העצב. בצוואר תפוס, הכאב יהיה לטווח קצר יותר עקב כאבי שרירים בלבד, לרוב ללא תופעות נוספות כגון הקרנות ועוד.

פריצת דיסק צווארית

שמי יוסי אברהם, אני מנהל מזה 12 שנים קליניקה המתמקדת בטיפול בבעיות אורטופדיות וכאבים בצפון תל אביב. במאמר זה נדון בכל התהליך של פריצת דיסק צווארית, נקבל מידע חשוב ושימושי, קריאה מהנה ומועילה!

תסמיני פריצת דיסק בצוואר 

 עם הזמן הגוף שלנו עובר ניוון וגם בצוואר, זו לא רק מחלה של זקנים. השכיחות העיקרית היא בין העשור הרביעי לשישי לחיים שלנו. הסימפטומים הם בעיקר כאבי צוואר או הקרנה לכיוון הידיים, יד אחת או שתיים. סימפטומים נוספים יכולים להיות תחושה של שריפה, עקצוץ ודקירות, חולשה ביד ובכף היד, כאבי שרירים לכל אורך היד, זרמי חשמל בידיים ותופעות נוספות בהתאם למיקום הפריצה.
 
חשוב לקבל אבחנה מסודרת כדי לא להתבלבל בין כאב מוקרן מהצוואר לבין תופעה נקודתית. יכול להיות שיהיו כאבים במרפק או בכפות הידיים לאו דווקא בגלל פריצת דיסק צווארית אלא יהיו עקב התופעות הבאות:

מפת עצבי הצוואר - השפעות פריצת דיסק צווארי
השפעות פריצת דיסק מחוליית האטלס העליונה עד C7

האבחון לפריצת דיסק צווארית

המטופל מגיע אל הרופא, מספר לו את הסיפור ועובר בדיקה גופנית. בדרך כלל התסמינים השכיחים בפריצת דיסק צווארית יופיעו. אופי הכאב, הקרנות, סוג הכאב, משך הכאב ועוד ובעת הצורך ישלח להדמייה.

בדיקת הדמייה לשם אבחנה 

הבדיקה המומלצת היא אם אר איי לצוואר או סי.טי שתתן תמונה קצת פחות ברורה. כך נדע איך לטפל ואצל מי.

 ניתוח פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארית לא תמיד מצריכה ניתוח. במקרים שאין סימנים שאורח החיים נפגע משמעותית במשך זמן וטיפול שמרני הכולל רפואה משלימה ופיזיותרפיה השיגו שיפור – לא יהיה צורך. 

בניתוח רגיל בצוואר: ניתן לכרות את הדיסק ולקבע אותו עם מתכות או להחליף את הדיסק. בהחלפת הדיסק משתמרת התנועה בצורה טובה יותר ויש פחות שחיקה שקיבוע גורם. יוסרו החוליות.

ניתוח עם אלקטרודה או מחט דקה לתוך הדיסק ללא חתך: תחת בקרה של רנטגן, שיקוף, עושים פעולה בתוך הדיסק שגורמת לדיסק להתכווץ ולחלק מהתוכן להיכנס חזרה פנימה ולשחרר את מערכת העצבים.

בניתוח אנדוסקופי בצוואר: ניתוח זעיר פולשני יתבצע בצוואר דרך חתך קטן. מוחדר סיב אופטי בשם אנדוסקופ שהוא דמוי צינור קטן בעל מצלמה בקצה שאיתו מבצעים את העבודה. הגישה קדמית וצדדית בעמוד השדרה הצווארי. בניתוח זה המנתח יוציא את שאריות הדיסק שפרצו ולוחצים על העצב מהגוף בצורה מדוייקת. 

גורמים לפריצת דיסק בצוואר

שינויים ניווניים במבנה של הדיסק בצוואר יכולים להיות קשורים לגיל, מין, פציעות, מחלות, עומס ממושך, הרמת משאות כבדים, מנח הראש (סמטרפונים אמרנו?), השמנת יתר וחוסר בפעילות גופנית.

טיפול לפריצת דיסק בצוואר

פריצת דיסק הינה כאב שכיח אך בהחלט יכולה להתלוות עם כאב חמור.

פריצת דיסק הגורמת לכאב עצבי תחייב הליך טיפולי ולא טיפולים בודדים כמו הצורה הסטנדרטית של כאבי שרירים. ההליך יתמקד בשרירים הסמוכים לעמוד השדרה על מנת למנוע מתח נוסף על העצב. טיפולי מגע, דיקור וכלים שונים יסייעו להזרמת דם לאזור הכואב ויגרמו לזרימת חשמל טובה יותר ובכך להקל על הכאב.

הכאב של פריצת דיסק יכול להתגבר ללא טיפול, אסור לנו להתעלם מהגוף שלנו. 

האם כל כאב בצוואר יכול להיות פריצת דיסק צווארית?

לא, לעיתים נחווה סתם " צוואר תפוס", כאבים עזים בגלל כיווץ חזק בשרירי הצוואר או העורף שיגרמו לעצב להילחץ וללא קשר אל הדיסקים. במקרה שכזה טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי ודיקור יועילו בדרך כלל תוך מספר טיפולים בודדים. 

לעיתים, נחווה בלט דיסק בצוואר שעדיין לא הפך לפריצת דיסק, הדיסק רק בולט אך לא פרץ מהמעטפת ונזדקק לטיפולי רפואה משלימה. 

לעיתים מדובר בבעיות עמוד שדרה אחרות כגון זיזים שלוחצים על העצב, מה שנקראה אוסטאופיטים.
כמו כן, יכולה להיות היצרות העמוד השדרה שגורמת לחץ על עצב עמוד השדרה, דמיינו צינור שעם הזמן הופך לצר יותר ולוחץ על העצב שהולך מלמעלה למטה בכל עמוד השדרה. 

בפענוח אם אר איי לעיתים יהיה הצרות בפורימינות בעמוד השדרה הצווארי שמסמנות היצרות של החורים שמהם יוצאים הסתעפויות העצבים בצינור עמוד השדרה. כך נוצר לחץ על העצב שיוצא
 מהחור ( בפורימינה).

טיפים לפריצת דיסק בצוואר

 

 • יש להימנע מסידורי ישיבה שגויים.
 • למדו את עצמכם וקבלו עזרה בנושא יציבה לקויה – דאגו לבדוק האם יש צורך במדרסים בהתאמה אישית כדי לזרז את תהליך ההחלמה ולמנוע כאבים עתידיים.
 • מכשיר לכאבים הנקרא טנס, ומשמש בעיקר לכאב ולפריצת דיסק בצוואר.
 • תוסף מומיו אורגני.
 • דיאטה: להוריד קילוגרמים מיותרים של מסת גוף.
 • שלבו פעילות גופנית במשטר היומי שלך לאורך זמן.
 • שפר את החוזק של אזורי הגב והשכמות.
 • למתוח ולחזק את הצוואר, ולאפשר לאזור הפגוע לנוע, זה לא יוביל לניוון של האזור.
 • אם אתם מבלים זמן רב בישיבה בעבודה, חשוב לקום כל חצי שעה כדי למתוח את הגב והצוואר, כתבה על מתיחות כלולה במגזין.
 • נסה/י ללכת יותר.
 • לישון על מזרון שהוא גם נוח וגם לא עבר את גיל 8-10 שנים.
 • כרית שינה נוחה שהיא בין הגילאים 3-5. ההמלצה האישית שלי לבחור מזרון וכרית מחומר  Tempor, צרו איתי קשר לקבלת איש קשר להטבות או לרכישה ישירה של כרית בקליניקה שלי בצפון תל אביב.

כמה זמן נמשכת פריצת דיסק שתוקפת את הצוואר?

אם אנחנו מטופלים, תהליך ההחלמה שלנו בדרך כלל יואץ. במקום כאב במשך 3 עד 4 חודשים ללא טיפול, נראה ירידה משמעותית בעוצמה תוך מספר טיפולים בודדים ולעיתים חודש, פחות או יותר. הכאב יופיע גם במהלך ההליכים הטיפוליים, אך כאב זה לא יהיה חמור כפי שהיה ללא ההליך. חשוב להתחיל לטפל מוקדם!
חשוב להכיר בכך, כמובן, מדובר בסטטיסטיקה ומספרים, אבל החיים מוכיחים שיש יוצאים מן הכלל לטוב ולרע.
 

אם הבעיה היא בדיסק, איך דיקור או עיסויים יעזרו?

שני הכיוונים השונים של הלחץ הפיזי על העצב הצבוט בצוואר גורמים לכאב:
מכיוון הדיסק, שנמצא בין שתי החוליות ונצמד לעצב.
מהכיוון השני, שהוא שרירי העורף, שרירים אלו התכווצו והתנפחו וכך לוחצים על עמוד השדרה הצווארי והעצבים שיוצאים ממנו.
 
כדי להבין את התרומה של עיסוי או דיקור, חשוב להבין שפריצת הדיסק או השריר אינם הגורם לכאב.
מי שמרגיש את הכאב הוא המוח. זה מושג על ידי מערכת העצבים המגיעה מהמוח ויורה חשמל לאזור שבו היא בוחרת להתמקד, מה שמכונה כאב.
ברגע שהטיפול יקל על כאבי פריצת הדיסק בצוואר והעומס ברקמת השריר המתבטאת בהרבה חשמל באזור, המוח יחקור את כל השינויים, כולל זרימת הדם החדשה, וישלח פחות חשמל לאזור בצורה של כאב.
בנוסף, למרות הלחץ על העצב, עם הזמן המערכת תלמד כיצד לווסת את הפעילות החשמלית והתנועה של העצב במצב לחץ.
 

מתיחות לפריצת דיסק בעמוד שדרה צווארי

 
מתיחות לצוואר- מתיחת הצוואר כלפי מטה עם צוואר וידיים רפויות

תרגיל מתיחה לשרירי הצוואר

הרפו את כל השרירים כולל את הידיים, לא למתוח אלא לתת למשקל הגוף והידיים לעשות העבודה. כפות ידיים מאחורי הראש ולהרפות עד שמרגישים מתיחה קלה.

מתיחות לצוואר -מתיחה צידית לצוואר - גם במקרה של פריצת דיסק צווארית

מתיחה צידית לצוואר

הרפו את כל השרירים כולל את הידיים, לא למתוח אלא לתת למשקל הגוף והידיים לעשות העבודה. להטות ראש הצידה וכף היד אוחזת מאחורי הראש ולהרפות הצידה עד שמרגישים זאת בצורה קלה.

מתיחה הצידה ואחורה של הצוואר

מתיחה הצידה ואחורה של הצוואר

כדאי להרפות את כל השרירים כולל את הידיים, לא למתוח אלא לתת למשקל הגוף והידיים לעשות העבודה. להטות ראש הצידה ואז אחורנית וכף היד אוחזת במצח ולהרפות הצידה עד שמרגישים מתיחונת קלה.

לצוואר אוזן לכתף -פריצת דיסק צווארית

תרגיל מתיחה לצוואר אוזן לכתף

הרפו את כל השרירים כולל את הידיים, לא למתוח אלא לתת למשקל הגוף והידיים לעשות העבודה. להטות ראש הצידה אל האוזן ואז כף היד אוחזת באוזן ולהרפות הצידה עד שמרגישים זאת בצורה קלה.

המלצות מטופלים צוואר תפוס | פריצת דיסק צווארית

המלצות על טיפול בפריצת דיסק בצוואר
המלצות על טיפול בפריצת דיסק בצוואר
המלצות על טיפול בפריצת דיסק בצוואר

מקורות

 
 

לסיכום


במידה ואתם מעוניינים להתחיל לטפל בכאב ולזרז את תהליך ההחלמה באופן משמעותי צרו איתי קשר ואשמח לעזור בטיפול בפריצת הדיסק הצווארית ובכאב. שיחה ללא עלות או התחייבות!
יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: