מחקרים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים: האם חיוביים? מידע חשוב לפני רכישה

כאבי ברכיים

מחקרים רבים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים הוכיחו יעילות להקלה בכאב, ואפילו עוד יותר כשהשימוש משולב עם טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור סיני.

מחקרים על מכשיר טנס הוכיחו את יעילותו אצל אנשים עם בעיות שונות. בעיות כגון כאב, תפקוד, יכולת הליכה ונוקשות אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך. בניסוי טנס על אוסטאופרוזיס בברך נראה שיפור יכולת של כח שרירים תומכים בברך ויכולת עלייה במדרגות. כתבה זו תספק מקורות לניסויים השונים והסבר על כל מחקר.

שמי יוסי אברהם ואני מטפל ברפואה משלימה אשר מטפל בבעיות אורתופדיות וכאבי ברכיים מעל כעשור. כתבה זו מספקת הצצה משמעותית לחלק מהמחקרים העדכניים בנושא מכשיר טנס לכאבי ברכיים. זהו מכשיר שבו אני משתמש בקליניקה שלי ואף משאיל או מוכר למטופליי. אם מכשיר זה מעניין אותך, חשוב לציין שניתן לרכוש אותו דרך אתר זה.

במידה ותהיו מעוניינים, אני אף ממליץ לכם להרחיב בנושא המחקרים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים. תוכלו לעשות זאת באתר הפופולארי והידוע ביותר כיום שמאגד מחקרים כתבות ומאמרים רפואיים, ששמו PUBMED.

במידה ותרצו להבין יותר על המכשיר עצמו ואף לרכוש אותו אני ממליץ להיכנס לכתבה "מכשיר טנס מומלץ: המדריך המלא למכשיר TENS! | מוצר מומלץ לכאב (holistlv.co.il)"

בעמוד הזה נדבר על:

מה אומרים המחקרים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים?

מחקרים רבים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים הוכחו כיעילים בהקלה על כאבים. ועל אחת כמה וכמה כאשר השימוש משולב בטיפולי רפואה משלימה כמו עיסוי רפואי ודיקור.

מחקרים הוכיחו יעילות באנשים עם בעיות שונות:

  • כאבים
  • תפקוד
  • יכולת הליכה ונוקשות אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך
  • אוסטיאופורוזיס בברך ושיפור בחוזק השרירים התומכים בברך וביכולת הטיפוס במדרגות

מדדי תוצאה עיקריים: מדדי התוצאה העיקריים כללו מבחן טיפוס מדרגות, מבחן זמן קצוב והליכה (TUG). מבחן הליכה של 6 דקות (6MWT) וכאבי ברכיים שהוערכו באמצעות סקאלה אנלוגית חזותית (VAS) עבור מבחן טיפוס מדרגות. מבחן TUG ו-6MWT.

מחקרים על טנס לברכיים
שימוש במכשיר טנס לכאבי ברכיים

מחקר מקיף: דלקת מפרקים ניוונית בשימוש בטנס לכאבי ברכיים

סקירה שיטתית ומטה-אנליזה אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך אחרי שימוש בטנס.

המטרה
להעריך את ההשפעות של מכשיר טנס על כאב, תפקוד, יכולת הליכה ונוקשות אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך (KOA).

היקף המחקר המקיף:
בוצעה סקירה שיטתית ומטה-אנליזה של ניסויים מבוקרים אקראיים. נמצאו 29 מחקרים על מכשיר טנס לברכיים. שבהם השתתפו 1398 אנשים, טווח הגילאים היה 54-85, מתוכם 74 אחוז נשים.

תוצאות:
נבדקה השפעה מיידית, לטווח בינוני של עד 4 שבועות ולטווח ארוך של 4 שבועות ומעלה. טנס נמצא יעיל מול טנס דמה והמחקר הראה שישנה יעילות לטווח הקצר ואף לטווח הארוך,. ברגע שמוסיפים טיפולים משלימים ביחד עם טנס הנתונים לטווח הבינוני והארוך משתפרים.

TENS יכול להקל באופן משמעותי על הכאב. להפחית תפקוד לקוי ולשפר את יכולת ההליכה אצל אנשים עם KOA, אך הוא פחות יעיל לנוקשות.

טנס לברכיים משפר את יכולת טיפוס המדרגות אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך

המטרה:
מחקר זה נועד לבחון את ההשפעה של מכשיר טנס לברכיים על יכולת הטיפוס במדרגות אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית טרום רדיוגרפית עד קלה.

המשתתפים חולקו באופן אקראי ל2 קבוצות, טנס טיפולי וטנס דמה שאינו טיפולי.

תוצאות:
המבחנים הוכיחו שיפור במדדי מבחן טיפוס המדרגות בטנס הטיפולי ושיפור הכח בשריר הארבע ראשי במהלך המבדק.  מחקרים על טנס לברכיים מראים תוצאות חיוביות.

השפעות מיידיות על כאב וביצועים פיזיים אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך

המטרה:
לחקור את ההשפעה של גירוי עצבי חשמלי טרנסעורי (TENS) על כאבי ברכיים ותפקוד גופני מקיף בדלקת מפרקים ניוונית פרה-רדיוגרפית.

עיצוב:
ניסוי יחיד, עיוור משתתפים, אקראי ומבוקר (RCT) עם תכנון לפני הפוסט.

הגדרה:
מעבדת מחקר אוניברסיטאית.

המשתתפים:
חולים עם כאבי ברכיים השייכים לכיתה 0 או 1 של קלגרן-לורנס (N=50; בגילאי 50-69y) חולקו באופן אקראי לקבוצות TENS (n = 25) ו- sham-TENS (n = 25).

התערבויות:
כל המשתתפים לבשו את מכשיר ה-TENS מתחת לפטלה של הברך הסימפטומטית. לאחר המדידה, התקני TENS בקבוצת TENS הופעלו, ואלה בקבוצת sham-TENS לא היו מחוברים.

מדדי תוצאה עיקריים:
מדדי התוצאה העיקריים כללו מבחן טיפוס מדרגות, מבחן מתוזמן למעלה וללכת (TUG). מבחן הליכה של 6 דקות (6MWT) וכאבי ברכיים שהוערכו באמצעות סולם אנלוגי חזותי (VAS) למבחן טיפוס מדרגות, מבחן TUG ו- 6MWT. התוצאות המשניות כללו עוצמות מרחיבות ברך ומבחן 2 שלבים ומבחן עמידה ממבחן הסיכון לתסמונת הקטר.

תוצאות:
ניתוח רגרסיה מרובה גילה כי התערבות TENS שיפרה באופן משמעותי את מרחק ההליכה ואת ציון VAS של 6MWT, לאחר התאמה לנתוני מדידה מוקדמת (מרחק; P=.015, VAS; P=.030).

מסקנות:
השימוש ב-TENS שיפר את ציון ה-VAS לכאב ואת מרחק ההליכה ב-6MWT עבור אנשים עם קלגרן-לורנס בדרגה 0 או 1 של הברך. לפיכך, TENS עשוי להיות יעיל להליכה למרחקים ארוכים בחולים עם דלקת מפרקים ניוונית ברך טרום רדיוגרפית.

מחקרים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים – לסיכום

מחקרים על טנס לברכיים מראים תוצאות חיוביות. מחקרים רבים מוכיחים שמכשיר טנס הוא כלי יעיל ואפקטיבי אשר תומך בהתמודדות עם כאבי ברכיים. בתור מטפל ברפואה משלימה אני ממליץ לכם לא להקל ראש בכל נושא הברכיים ולרכוש מכשיר כתומך טיפול.  כמו כן, אני ממליץ לשלב טיפולים שונים כגון עיסוי רפואי ודיקור סיני אשר יעבדו לא רק על הברך עצמה אלא על הגוף כולו ובדגש על תומכי הברך ( השרירים שמעל ומתחת לברך) .

מקורות

  • השפעות גירוי עצבי חשמלי טרנסעורי (TENS) אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך: סקירה שיטתית ומטה-אנליזה – PubMed (nih.gov)
  • גירוי עצבי חשמלי טרנסעורי משפר את יכולת טיפוס המדרגות אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך – PubMed (nih.gov)
  • השפעות מיידיות של גירוי עצבי חשמלי טרנסעורי על כאב וביצועים פיזיים אצל אנשים עם דלקת מפרקים ניוונית בברך טרום רדיוגרפית: ניסוי אקראי מבוקר – PubMed (nih.gov)
תגובות ושאלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: