ערוצי אנרגיה או מרידיאניים: האם המדע מצא את מיקומם המדויק?

מה אומר המדע על ערוצי אנרגיה ברפואה הסינית

מרידיאניים או ערוצי אנרגיה: הרפואה הסינית

ערוצי אנרגיה או מרידיאניים אלו מושגים מעולם הרפואה סינית, רפואה זו באה לידי ביטוי בגישה הוליסטית לבריאות. הרפואה הסינית רואה בגוף האדם מערכת של איברים כאשר לכל איבר תפקיד ייעודי המשפיע על בריאות גוף האדם כאשר בין כל האיברים זורמת אנרגיית החיים, אנרגיית הצי.

גישת הרפואה הסינית לבריאות מבוססת על הרעיון שיש שני סוגי אנרגיה בגופנו, יין ויאנג. אנרגיית היין קשורה לקרירות וחושך ואילו אנרגיית היאנג קשורה לחום ואור. כששתי האנרגיות הללו מאוזנות, אנחנו בריאים. כאשר הם אינם מאוזנים, אנו יכולים לחלות או לחוות תסמינים כמו עייפות או כאב.

המרידיאנים הם מסלולים בהם זורמת אנרגיית החיים בגוף. הם אבן יסוד ברפואה הסינית. ישנם ארבעה עשר מרידיאנים בסך הכל.

הסינים מאמינים שמרידיאנים יכולים להיות מופרעים על ידי דברים כמו מתח, רגשות ופציעות. זה יכול לגרום לכאב ומחלות בגוף. דיקור סיני הוא טכניקה המשמשת לביטול חסימת מסלולים אלו ולהחזרת זרימת אנרגיית החיים בגוף, ובכך לרפא מחלות וכאבים.

המרידיאניים הם ערוצי אנרגיה שחופפים למערכת העצבים

העם הסיני הקדום האמין שצ'י הוא האנרגיה החיונית בכל היצורים החיים וזו צורה של חומר שאי אפשר לראות אבל אפשר להרגיש אותו. לכן ניסו למצוא דרך למפות את הערוצים האלה ולהבין אותם טוב יותר. בעת המודרנית ניתן למצוא חפיפה בין מסלולי המרידיאניים למסלולי מערכת העצבים, היום אנו מבינים שהמחט היא מוליך חשמלי שמושך אליו חשמל ממערכת העצבים ומזרים חשמל בצורה טובה יותר ועוזר לסירקולציה החשמלית שבגוף ולתיעול ערוצי האנרגיה .

המרידיאניים בראי המדע

ד"ר קים בונג-האן היה האדם הראשון שחקר את המערכת המסתורית של תעלות האנרגיה ב 1960 והוכיח שיש מבנים צינוריים בתוך ומחוץ לכלי הדם. ד"ר קים האמין שאותם מבנים צינוריים הם ערוצי האנרגיה הנקראים מרידיאניים ברפואה הסינית.

 

ערוצי אנרגיה ברופאה סינית
ערוצי אנרגיה ברופאה סינית

צוות המחקר מאוניברסיטת סיאול בדרום קוריאה הצליח לאשר את קיומם של ערוצי אנרגיה בגוף, אותם כינו "המערכת הפרימווסקולרית". הצוות טוען שהערוצים האלה הם יותר מסתם כלי דם, והם יכולים לשמש כדי לזהות מחלות מוקדם יותר.

המערכת הפרימוסקולרית היא תגלית חדשה שיכולה לשנות את הדרך בה אנו חושבים על הגוף שלנו.

מחקר זה פורסם ב-Nature's Scientific Reports והוא עשוי להוביל להתקדמות במדע הרפואה.

מחקרים נוספים 

מחקר נוסף נערך על ידי צוות של מדענים מאוניברסיטת קליפורניה, ברקלי. המחקר, שפורסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences, מצא שגוף האדם מכיל רשת של ערוצים הנושאים זרם חשמלי. גילוי זה הוא שלב חשוב בהבנת האופן שבו האנרגיה זורמת בגופנו.

המחקר התקיים בארה"ב ובסין, כאשר מדענים ערכו ניסויים על לבבות ושרירי שלד אנושיים. הם גילו שכשהם הפעילו זרם חשמלי על רקמות, הם יכולים לצפות בזרימת הזרם הזה דרך ערוץ מסוים. ערוץ זה לא נראה במבט ראשון, אך ניתן היה לראות אותו אם נעשה שימוש בלייזר.

מדענים עקבו אחר זרם זה כדי לגלות את הערוצים הנסתרים הללו. ערוצי אנרגיה אלה הופיעו בכל תאי הגוף הנורמליים ובדרך כלל היו בערך רוחב חצי מילימטר. המחקר, שפורסם בכתב העת Proceedings of the National Academy of Sciences, מצא שגוף האדם מכיל רשת של ערוצים הנושאים זרם חשמלי. גילוי זה הוא שלב חשוב בהבנה כיצד האנרגיה זורמת בגופנו.

מוזמנים להעמיק בנושא עם הכתבה הבאה: דיקור סיני בתל אביב: דברים שחשוב לדעת לפני שקובעים טיפול באקופונקטורה.

ובנוסף בכתבה על דיקור סיני לכאבי גב תחתון- מה אומרים המחקרים?


 

מקורות:

50 Years of Bong-Han Theory and 10 Years of Primo Vascular System

Primo Vascular System: A Unique Biological System Shifting a Medical Paradigm (degruyter.com)

תגובות ושאלות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: