פריצת דיסק בגב התחתון | פריצת דיסק מותנית: מידע שימושי בדרך להחלמה!

בלט דיסק

מהי פריצת דיסק בגב התחתון?

פריצת דיסק בגב התחתון הינה תופעה נפוצה וכדי להבין אותה נצטרך להבין קודם את מבנה עמוד השדרה.  מבנה של עמוד השדרה שלך מורכב מ 33 חוליות, שהן עצמות בודדות ודיסקים סופגי זעזועים בין החוליות. יש שבע חוליות בעמוד השדרה הצווארי, שתים עשרה בעמוד השדרה החזי וחמש בעמוד השדרה המותני (הלומברי). בבסיס התחתון של עמוד השדרה, יש את עצמות העצה ואת עצם הזנב. הדיסקים בגב התחתון משמשים ככריות שמגינות על עצמות אלו, הם דיסקים שסופגים השפעה מתנועות יומיומיות כמו הליכה, הרמה וסיבוב.
 
דיסק מורכב משני מרכיבים: טבעת חיצונית יציבה וחלק פנימי רך דמוי ג'ל. חולשה או פציעה עלולה לגרום לכך שהחלק הפנימי של הדיסק יבלוט דרך הטבעת החיצונית, המכונה בדרך כלל פריצת דיסק או צניחת דיסק. מצב זה מלווה בכאב ואי נוחות.

מתי נחווה כאב בזמן פריצת דיסק בגב התחתון?

הכאב ינבע מלחץ על העצב ומתיחתו, ברגע שהדיסק יפרוץ לחלוטין או יפסיק למתוח את העצב לרוב הכאב יפחת. כדי לזרז את התהליך מומלץ לקבל טיפולי רפואה משלימה.
 
שמי יוסי אברהם, מטפל מזה כ 12 שנים בבעיות אורתופדיות וכאב בקליניקה שלי בצפון תל אביב. בכתבה זו נערוך סקירה מקיפה על נושא פריצת דיסק בגב התחתון ונקבל טיפים חשובים. קריאה מהנה!

תוכן עניינים

התסמינים של פריצת דיסק מותנית:

אם פריצת הדיסק בעמוד השדרה המותני מפעילה לחץ על עצב בעמוד השדרה, אתה עלול גם להרגיש חוסר תחושה וכאב לאורך מסלול העצבים. 
 
כאבים בגב התחתון.
 בעת ישיבה הכאב עלול להחמיר.
• כאבים מוקרנים ברגל.
• בעת כיפוף, משיכה או הרמה של משקל כבד, התעטשות או שיעול נחווה החמרה באמת הכאב .
• עקצוץ או/ו חוסר ביחד עם תחושת כאב שורף לאורך החלק האחורי ו/או הקדמי של הירך.
 
במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בהתערבות כירורגית כדי לטפל בפריצת הדיסק בגב התחתון על ידי תיקון או הסרה.
 
פריצת דיסק

בדיקה גופנית לפריצת דיסק גב תחתון

לאנשים שסובלים מפריצת דיסק בגב התחתון עשויים להיות שינויים חושיים. ממצאים חמורים כוללים 
הפרעות הליכה, חוסר תפקוד, חוסר שליטה על הסוגרים, עצירות, שלשול, שיתוק, הפרעות לב וכלי דם.

תופעות חמורות שכאלו לעיתים יצריכו התערבות כירורגית בדמות ניתוח. לרוב הממצאים שישלחו אותנו לניתוח יהיו ממצאים של לחץ בינוני עד קשה על אחד העצבים בצורה שמסכנת את העצב.

החלטות לגבי ניתוח יתקבלו לאחר הדמיה של CT או MRI. ללא צילומים נוכל לשער את מידת הנזק, אך לא נדע בוודאות, לעיתים במצבים שאינם מסכני חיים וללא סימפטומים חמורים יומלץ טיפול שמרני ללא ניתוח, רפואה משלימה ופיזיותרפיה. 

הערה חשובה: ברגע שנחווה חוסר שליטה על הסוגרים, שלשול, עצירות, הקרנות חזקות לשני הרגליים יד חוסר תפקוד יש לפנות במיידי אל חדר המיון.

הבדיקה תכלול:

בדיקה נוירולוגית זהירה יכולה לסייע במיקום רמת הדחיסה. האובדן החושי, החולשה, מיקום הכאב ואובדן הרפלקס הקשורים לרמות השונות.

 

הרמת רגל ישרה: כאשר המטופל שוכב על עמוד השדרה, הבודק מרים באיטיות את רגלו של המטופל בזווית הולכת וגדלה, תוך שמירה על רגל ישרה במפרק הברך. הבדיקה חיובית אם היא משחזרת את הכאב האופייני של המטופל ונימול. 

מבחן הרמת רגל ישרה נגדית (מוצלבת): כמו בבדיקת הרמת רגל ישרה, החולה שוכב על עמוד השדרה, והבודק מרים את הרגל האסימפטומטית. הבדיקה חיובית אם התמרון משחזר את הכאב האופייני של המטופל ונימול. לבדיקה יש ספציפיות גבוהה מ -90%.

האם חייב לכאוב כשיש פריצת דיסק בחוליות הלומבריות?

 לעיתים בצילום יתגלו מספר פריצות דיסק בגב התחתון אצל נבדקים למרות שאין גילויי כאב כלשהן, לפעמים יתגלו ממצאים קטנים אך הנבדקים יתלוננו על כאב עז.

כל כאב עם הקרנה מסמל פריצת דיסק גב תחתון?

לא, לעיתים נחווה כאב חזק מאוד בגב התחתון עקב התכווצות שרירים חזקה אשר ישפיע על האזור כולו כולל שרירי הישבן שיתכווצו ויגרמו לכאבים מוקרנים. שרירי הישבן או הגב יגרמו ללחץ על העצב הסיאטי ונחווה כאב לאורך הרגל. לעיתים יהיה מדובר בבלט דיסק או מצבים אחרים המצריכים התייחסות כגון היצרות עמוד השדרה אשר גורמת ללחץ עצבי.

ממצאים אופייניים של נגע עצבי בודד עקב דחיסה על ידי פריצת דיסק בעמוד השדרה המותני

 • L1 – כאב ואובדן חושי שכיחים באזור המפשעה. חולשת כיפוף הירך היא נדירה, ולא מושפע מרפלקס מתיחה.
 • L2-L3-L4  – כאבי גב המקרינים לירך הקדמית ולרגל התחתונה המדיאלית; אובדן חושי לירך הקדמית ולעיתים לרגל התחתונה המדיאלית; כיפוף מפרק הירך וחולשת הכניסה, חולשת הארכת הברך; ירידה ברפלקס הפטלרי.
 • L5 -כאב גב, מקרין לישבן, ירך לטרלית, שוק לרוחב ורגל גבית, בוהן גדולה; אובדן חושי על השוק לרוחב, dorsum של כף הרגל, webspace בין הבוהן הראשונה והשנייה; חולשה בחטיפת מפרק הירך, כיפוף הברך, דורסיפלקסיה של כף הרגל, הארכת בוהן וכיפוף, היפוך כף רגל והיפוך; ירידה ברפלקס Semitendinosus/Semimembranosus.
 • S1 – גב, מקרין לישבן, לירך לרוחב או אחורית, שוק אחורית, רגל לרוחב או פלנטרית; אובדן חושי על השוק האחורית, לרוחב או אספקט פלנטרי של כף הרגל; חולשה על הארכת הירך, כיפוף הברך, כיפוף פלנטרי של כף הרגל; גיד אכילס; הישבן המדיאלי, הפרינאום ואזור הפריאנאלי; חולשה עשויה להיות מינימלית, עם בריחת שתן וצואה וכן הפרעות בתפקוד המיני.
 • S2-S4 עצבים – כאב עצה או ישבן המקרין לתוך האספקט האחורי של הרגל או הפרינאום; גירעון חושי על הישבן המדיאלי, פרינאום ואזור פריאנאל; נעדר bulbocavernosus, רפלקס קריצה אנאלי.

טיפול בפריצת דיסק בגב תחתון

טכניקות של רפואה משלימה, לרבות דיקור סיני ומערבי, כוסות רוח ועיסוי רפואי, יעילות בטיפול בפריצת דיסק מותני. יש לציין שדיקור סיני לכאבי גב תחתון נמצא יעיל במחקרים עדכניים.

 בשלב החריף המטרה היא להפחית את הכאב ולשפר את טווחי התנועה באמצעות טכניקות מגע מנואליות ודיקור. בשלב הפחות חריף אך עדיין אקוטי, המטרה היא להפחית כאב, להרגיע דלקת ולהקל על התנועה. מטרת העיסוי היא לטפל בשרירים המכווצים באזור הגב התחתון ולהקל על הכאב.

במהלך השלב הכרוני או המניעתי המטרה היא למנוע התפרצות חוזרת. הרפואה הסינית וטכניקות המגע מתמקדות בשיטות טבעיות שהוכחו כיעילות יותר ובעלות פחות תופעות לוואי מהרפואה המערבית. 

כמה זמן נמשך התקף פריצת דיסק בגב תחתון?

 

במידה ונקבל טיפול לרוב נזרז את תהליך ההחלמה מהכאב. במקום לחוות כאב 3 עד 4 חודשים ללא טיפול, נחווה ירידה משמעותית תוך מספר טיפולים בודדים ולפעמים עד חודש פלוס מינוס. הכאב יהיה נוכח גם במהלך הטיפולים, אך לא במידה חמורה כמו ללא קבלת טיפול. חשוב להתחיל לטפל מוקדם! 

חשוב לציין שכמובן זוהי סטטיסטיקה, אבל החיים מלמדים אותנו שיש יוצאים מן הכלל לטוב ולרע.

אם הבעיה בדיסק איך יעזור דיקור או עיסוי?

לחץ פיזי על העצב הלחוץ בגב התחתון מגיע משני כיוונים:

 1. מהכיוון של הדיסק, שנמצא בין שתי החוליות ולוחץ על העצב.
 2.  מהכיוון השני שהוא שרירי הגב התחתון, שהתכווצו והתנפחו ולוחצים מהצד השני.

כדי להבין איך עיסוי או דיקור תורם, חשוב להבין שפריצת הדיסק או השרירים לא אחראיים לכאב.

 מי שאחראי על מנגנון הכאב הוא המוח. וזה קורה ע"י מערכת העצבים אשר משתלשלת מהמוח ויורה חשמל אל האזור שהיא מחליטה לשלוח תשומת לב אליו, משמע כאב. 

ברגע שנקל על כאבי הגב תחתון ועל העומס בשריר שמתבטא בהמון חשמל שנמצא באזור, המוח יבחן את כל השינויים כולל זרימת הדם החדשה וישלח פחות חשמל לאזור בדמות של כאב. 

כמו כן, למרות הלחץ על העצב, עם הזמן המערכת תדע לווסת את הפעילות החשמלית ואת התנועה גם בעצב הלחוץ.

טיפים לניהול פריצת דיסק מותני

 • ביצוע מתיחות.
 • מכשיר טנס לכאבים ובמיוחד לפריצת דיסק בגב התחתון.
 • שימוש במכשיר מתיחה לגב.
 •  הימנעות מיציבה לקויה.
 • פעילות גופנית הכוללת הליכות ללא משקלים ומאמץ מוגבר.
 • משקל תקין ותזונה בריאה, כולל הפחתה במוצרי חלב והגברת מאכלים אנטי דלקתיים.
 • החלפת המזרן והכרית בעת הצורך במידה ועברו 8 עד 10 שנים מהרכישה.
 • טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי ודיקור בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע במהלך התהליך.
 • מדרסים גמישים למניעת כאבי גב תחתון.
 • חיזוק שרירי ליבה בעת יציאה מהשלב האקוטי.
 • תוסף מומיו אורגני אנטי דלקתי או שייק כורכום עם פלפל שחור וג'ינגר.
מכשיר טנס
מכשיר טנס

 

מתיחות לפריצת דיסק בגב התחתון

מתיחות לגב ושחרור עצב סיאטי

על הגב, ברך החוצה ומבט ויד לכיוון הנגדי

ברך אל החזה כדי למתוח את הגב ולשחרר עצב סיאטי

ברך לכיוון החזה והכנסת הברך לכיוון המרכז.

מתיחות לישבן ולגו התחתון תנוחת הנחש לכאבי גב תחתון וסכיאטיקה – שוכבים על הרצפה או המזרן. ידיים בצידי החזה, בעדינות ובאיטיות מעלים רק את החזה ומעלה כלפי מעלה, מבלי לנתק את האגן מהרצפה.

על הבטן ולהתרומם ולמתוח באיטיות אחורה

מתיחות-שכיבה על הגב ושתי ברכיים לכיוון החזה למתיחת הגב תחתון

שכיבה על הגב ושתי ברכיים לכיוון החזה

המלצות מטופלים בטיפול בפריצת דיסק בגב תחתון | כאבי גב תחתון

 
המלצות מטופלים בטיפול בפריצת דיסק בגב תחתון | כאבי גב תחתון
המלצות מטופלים בטיפול בפריצת דיסק בגב תחתון | כאבי גב תחתון
המלצות מטופלים בטיפול בפריצת דיסק בגב תחתון | כאבי גב תחתון

 

שכיחות פריצת דיסק גב תחתון

התדירות של פריצת דיסק היא בין 5 ל-20 מקרים לכל 1000 מבוגרים מדי שנה, והיא שכיחה ביותר במהלך העשור השלישי עד החמישי לחיים, עם יחס גברים-נשים של 2:1. האחוז המשוער של פריצות דיסק סימפטומטיות באזור המותני הוא בין 1-3% מהחולים. השכיחות היא הגדולה ביותר בגילאי 30-50. לחולים בין 25 ל-55 יש סבירות של 95% ללקות בפריצת דיסק ב-L4-L5 או L5-S1. מחלת דיסק היא הגורם לרוב החולים עם כאבי גב. 

רוב פריצות הדיסק בבית החזה הן א-סימפטומטיות ומתגלות אגב בבדיקת MRI. בניגוד לפריצות דיסק מותני וצווארי, לפריצות דיסק בבית החזה יש תסמינים לא טיפוסיים ולעתים קרובות אבחנה של הדרה.

לסיכום

כדי להבין טוב יותר אם מדובר בשרירים תפוסים, פריצת דיסק מותנית או בעיה אחרת כדאי לשוחח עם איש מקצוע ובעת הצורך לקבל חוות דעת רפואית. מומלץ להתחיל טיפול בהקדם במקביל לבדיקה הרפואית. 

אשמח לעזור לכם בטיפול מסור והכוונה בקליניקה שלי בצפון תל אביב.
 

מקורות

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: