דלקת – דרכי טיפול ואופן השימוש בקור וחום

דלקת

דלקות – מדוע הן מופיעות? מה קורה בגוף שיש דלקת? והאם כדאי לחמם או לקרר שישנה דלקת? 

אנשים "נלחמים" בדלקת, אבל למעשה, הגוף שלנו זקוק לתהליך הדלקתי! דלקת היא התנהגות טבעית של מערכת החיסון שמטרתה לתקן ולחדש את רקמת הגוף. דלקת היא התהליך שבו תאי דם לבנים וכימיקלים אחרים של מערכת החיסון מגנים על הגוף מפני תאים פגומים (תאים סרטניים, תאים מתים), מזהמים שונים (וירוסים, חיידקים, פטריות) וכימיקלים רעילים. באמצעות תהליך זה, פצעים וזיהומים יכולים להחלים, כדי שדלקת לא תהפוך לדלקת כרונית כדאי לטפל בה ע"י בעל מקצוע וגם לנקוט אמצעים בבית.

ישנם גישות שונות לגבי טיפול בקור וחום בכל מה שקשור בדלקתיות, הדעות חלוקות.

שמי יוסי אברהם ואני מטפל ברפואה משלימה מעל עשור, בוגר מכללת רידמן ובכתבה זה אשתף במידע חשוב לגבי התנהלות במקרה של דלקת. 

מהם מאפייני דלקת?

מאפייני דלקת יהיו: חום, נפיחות או אזור מימיי, כאב נקודתי, אדמומיות.

 1. חום – טמפרטורה גבוהה גורמת להשבתת פעילות יתר והאטה של בני אדם באופן כללי.
 2. נפיחות – שליחת חיילים של הגוף לאזור הפגוע.
 3. כאב נקודתי – על מנת להגביל תנועה כדי להכניס את הגוף למצב מגננה וחתירה לשינוי והערכת מצב.
 4. אדמומיות – שליחת תאי דם לבנים להשמדת זיהומים וחיידקים 

ישנם אזורים שיהיה קשה יותר לאפיין דלקת ולא נשים לב לכל המאפיינים בצורה בולטת.

סוגי דלקות:

חריפה-אקוטית: עד שלושה שבועות מיום הפגיעה.

כרונית: דלקת מעל שלושה שבועות, עליה הגוף אינו מצליח להתגבר ויכולה להיווצר רקמה צלקתית.

כיצד מטפלים בדלקת?

בשלב המיידי שיטת ה-R.I.C.E

Rest-Ice-Compression-Elevation"

 • מנוחה
 • קרח 
 • דחיסה (חבישה בתחבושת אלסטית)
 • הרמה של האיבר במידה ומתאפשר

הפעילות הגופנית תמשיך להתקיים אך בצורה מבוקרת על מנת להזרים דם לאזור הדלקת מבלי לגרום לפגיעה נוספת- זאת אומרת בזהירות ועם הדרכה לפעילות נכונה.

קרח המונח על אזור הפגיעה מצמצם את כלי הדם באזור, מוריד חום ואדמומיות ולכן מאפשר הקלה על תסמיני דלקת לזמן מוגבל ביחד עם טיפולים נוספים.

קירור עוזר לנו להוריד כאבים, למנוע נפיחות ולהרגיע דלקות בעקבות טראומה, מכה או קרע בשרירים. חימום משמש יותר בבעיות כרוניות ממושכות כמו במקרה של דלקת פרקים והתכווצויות שרירים. במקרים של דלקת, לרוב נמליץ דווקא על קירור מאחר ופעולה זו מביאה לירידה בפעילת של החומרים מעוררי הדלקת אשר בעצם מרחיבים את כלי הדם. השפעת הקירור היא גבוהה בעיקר בשלב האקוטי (החריף) של הדלקת במרווח זמן של 72 השעות הראשונות.

טיפול בדלקת ע"י רפואה משלימה

המוקד העיקרי של טיפול אנטי דלקתי הוא הפחתת כאב ותסמינים כדי לשפר את איכות החיים. טיפולי רפואה משלימה יכולים לשפר מאוד את טווחי התנועה במפרק עצמו, לשפר את היכולת לנוע, ללכת ולעזור לאזורים מושפעים וכואבים. ברוב המקרים, ניתן לשלב מספר סוגי טיפול, כגון עיסוי רפואי, דיקור סיני, תוספי תזונה ופעילות גופנית מותאמת.

מדובר בדרך טובה לייצר מוביליזציות שמייצרות נוזלי סיכוך והזרמת דם לאזור המודלק מבלי לגרום לנזק נוסף, כל זה כדאי שיתבצע תוך כדי תרגילים ומתיחות להגמשת רקמות החיבור.

מכשור וכלי עזר לטיפול בדלקות

 מכשיר טנס לשימוש ביתי גם יעזור להקל בכאב ולטיפול בדלקת. במקרים של דלקת בכף הרגל או דורבן בכף הרגל נשתמש במדרסים לדורבן שישמשו ככלי עזר כמנוחה לרצועה הדלקתית על מנת ליצור הקלה וריפוי.

מהי השיטה הנפוצה ביותר כיום?

כלל אצבע חשוב בכל מה שקשור בדלקות הוא שחום מרחיב את כלי הדם וקור מצמצם אותם.

לפני שנעמיק אשתף בניסיון האישי שלי, במה שלימדו אותי ומה שמלמדים במכללת רידמן שנחשבת למוסד המוביל ברפואה משלימה. הגישה הטיפולית הנפוצה ביותר לטיפול בדלקת היא שחום יעיל לכאבי שרירים כשמדובר בכאבים כרוניים. חום יהיה יעיל לכאבים שנמשכים מעל שלושה שבועות אך לא לאזור שבו יש חשש לדלקת.

במקרה של דלקת או פציעה אקוטית כדאי לצמצם את כלי הדם ולא לגרום לדלקת להתפשט לאזורים אחרים ע״י חימום, שימו לב בטלוויזיה ובעולם הספורט – רק קרח.

הדעות ישתנו אצל בתי ספר שונים, במיוחד בבתי ספר לרפואה סינית שלעיתים ישתמשו בשיטת חימום עם צמח הלענה/מוקסה באזורים דלקתיים.  

מה לגבי פציעות אקוטיות?

קירור מטבעו הוא מכווץ, כשקר לנו אנחנו מתכווצים כדי להתחמם וכך גם קורה לכלי הדם, כשמקפיאים את אזור הפגיעה כלי הדם מתכווצים ונחלשת זרימת הדם לאזור. 

במקרים אקוטיים בהם קיבלתם מכה והמקום מתחיל להתנפח, בצקתי, אדום וחם למגע מומלץ לשים קרח בשעות הראשונות של הפגיעה (עד 20 דקות כל פעם) כדי למנוע מעוד דם ונוזלים להגיע אל מקום הפגיעה ולהגביר את הבצקתיות והכאב.

ישנם דעות בקרב בעלי מקצוע שבמקרים של דלקת קיימת לא כדאי להשתמש בחום כדי להרחיב את כלי הדם כי כך הדלקת תתפשט, אנו רוצים לצמצם את כלי הדם ולפיכך נשתמש בקירור. 

העובדה שאחרי מחקרים רבים השפעות החימום והקירור השטחיים עדיין אינן מובהקות, מעידה על כך, שגם אם יש לאופנים הללו השפעה, היא אינה רבה. כלומר, החימום והקירור אינם טיפול העומד בפני עצמו כתוספת לפני מתיחות, בנוסף לתרגילי גב, בנוסף לפעילות וכו לדלקות השרירים . אפשר לפעול על פי ההעדפות האישיות שלכם לגבי חום וקור, פרט למקרים שנדונו לעיל.

טיפול בקור וחום לסירוגין בטיפול בדלקת / דלקת פרקים.

דלקת פרקים פוגעת באנשים רבים, וכאשר היא חמורה וכרונית, היא יכולה למנוע מהם אפילו פעילויות בסיסיות, כמו שימוש בטלפון סלולרי. יש  שיטעמו שניתן להשתמש בשיטות קרות וחמות חלופיות לטיפול בדלקת פרקים. תחילה יש להניח את כרית החימום על האזור הכואב למשך מספר דקות, שכן החום מכרית החימום יכול לשפר את זרימת הדם לאזור ולהרפות את הגוף. לאחר מכן, מרחו קרח או מקור אחר של קירור על האזור הכואב. קרח יכול להקל על הכאב ולהפחית נפיחות באזורי מפרקים כואבים. נדרשת מעט סבלנות על מנת להשתמש בשיטה זו, אך היא בהחלט שווה את ההשקעה שכן ההקלה על הכאב יעילה ומהירה.


תזונה אנטי דלקתית

ניתן לשלב כורוכום וג'ינגר בתזונה בצורות שונות, מומלץ להפחית במאכלי חלב ולהרבות באכילת ירוקים . בנוסף ניתן להשתמש בתוסף תזונה בשם מומיו שהוא עוזר לזירוז תהליכי החלמה ודלקות, מומיו יהיה יעיל בדלקות שונות ובמיוחד בדלקות שרירים .

קטניות בכללותן נחשבות כמקררות ומייבשות, ולכן מתאימות מאוד לתזונה מקררת ומייבשת. יש הגיון באכילתן באביב כדי להפחית מצבים של חום ולחות המתבטאים לעיתים בעונה זו. עם זאת יש לזכור כי עבור מטופלים רבים האיכות הקרירה והמייבשת הופכת את הקטניות לקשות לעיכול ועל כן יש לעבד אותן היטב לפני האכילה עם תבלינים דוגמת כמון, כורכום ושומר אשר אינם פוגעים באפקט הרצוי של קירור וייבוש.


דלקת

לסיכום

למרות שהפעולה הנפוצה כיום בעולם הספורט היא קירור יש שיחלקו וישתמשו בחימום חשוב להבין שכדאי לקבל תמיכה מקצועית ולטפל בנושא ע"י טיפולי רפואה משלימה ולקבל אבחון מקצועי מגורם מוסמך.

שמי יוסי אברהם ואני מטפל מוסמך ברפואה משלימה ולכל שאלה אשמח לעזור !

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב

התחברות ללקוחות קיימים

למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: