כאבי ברכיים : חקר הגורמים השונים לכאבים בברך ושיטות טיפול יעילות

כאבי ברכיים

 כאבי ברכיים הם בעיה שכיחה המשפיעה על אנשים בכל הגילאים ורמות הפעילות. זה יכול להיגרם ממגוון גורמים, כולל פעילות ספורטיבית, בעיות אנטומיות ופיזיולוגיות וגורמי סיכון אחרים. מאמר מחקר זה נועד לחקור את הגורמים השונים לכאבי ברכיים ושיטות טיפול יעילות, לרבות שימוש במדרסים ובמכשיר טנס לכאבי ברכיים.

 החלק הראשון יבחן את גורמי הסיכון השכיחים לכאבי ברכיים, כיצד פעילות ספורטיבית תורמת לכאבי ברכיים, והגורמים האנטומיים והפיזיולוגיים לכאבי ברכיים. החלק השני יתמקד בשיטות טיפול יעילות, לרבות תפקידם של מדרסים ומכשירי טנס בניהול כאבי ברכיים, כמו גם אפשרויות טיפול לא פולשניות אחרות. על ידי בחינת הסיבות והטיפולים הללו, מאמר זה שואף לספק הבנה מקיפה של כאבי ברכיים ולהציע תובנות שימושיות עבור אלו הסובלים ממצב זה.

מהן הסיבות השכיחות לכאבי ברכיים?

כאבי ברכיים הם נושא רב-צדדי עם קשת של סיבות, החל מפציעות חריפות ועד למצבים רפואיים כרוניים. 

סימן אזהרה לשינוי כיוון

לא כל כאב בברך מסמן לנו על בעיה אמיתית, לעיתים המוח ישלח כאב באזור זה כסימן אזהרה עקב פעילות יתר או חשש מפעילות לא נכונה, עומסים וכדומה. לעיתים המצב יהיה דלקת שחולפת וטיפולי רפואה משלימה יאותתו למוח שהנושא בטיפול. בעת קבלת טיפול לברכיים המוח יקבל סיגנל חיובי ולרוב נחווה הקלה מהירה בכאב.

פציעות ברכיים

פציעות כמו נקעים ברצועה, קרעים במניסקוס או שברים הם גם גורמים נפוצים, וכל אחד מהם דורש גישה ייחודית לטיפול. בנוסף, מצבים דלקתיים כמו בורסיטיס או דלקת מפרקים ניוונית תורמים לכאבים בברך, כאשר האחרון הוא לעתים קרובות תהליך ניווני המתואם עם בלאי טבעי.

פציעות כמו רצועות קרועות או סחוס פגום הן אשמים משמעותיים, לעתים קרובות כתוצאה מתנועות פתאומיות המלחיצות יתר על המידה את מפרק הברך. לדוגמה, ספורטאי עלול לחוות קרע ברצועה הצולבת הקדמית (ACL) במהלך ספורט, מה שמוביל לכאבי ברכיים מיידיים ואשר עלולים להיות חמורים. 

מחלות ניווניות בברכיים

כאבים בברך יכולים להתבטא ממחלות ניווניות כמו דלקת מפרקים ניוונית, שבה הבלאי ההדרגתי של הסחוס מפחית את הריפוד הטבעי של המפרק, ומחמיר את הכאב בזמן תנועה. ניוון זה יכול להחמיר על ידי המבנה המורכב של הברך, המאפשר תנועה בכמה כיוונים ומישורים, ובכך מגדיל את פוטנציאל הפציעה והבלאי.

מצבים רפואיים שגורמים לכאבי ברכיים

 מצבים רפואיים כגון גאוט, הכוללת התגבשות של חומצת שתן בתוך המפרק, עלולים לגרום לכאבי ברכיים עזים עקב הדלקת הנובעת מכך. ברור שהמשותף בין הסיבות הללו הוא יכולתם לשבש את האיזון והתפקוד המורכב של מפרק הברך. איזון זה הינו חיוני לפעילויות יומיומיות החל מהליכה ועד לביצועים אתלטיים ברמה גבוהה.

ניוון הסחוס אינו התרחשות פתאומית אלא תוצאה של תהליך הדרגתי. תהליך שעלול להחמיר על ידי גורמים כגון השמנת יתר או שינוי דרסטי במשקל. מצב זה מפעיל עומס נוסף על מפרק הברך. השינויים הפיזיולוגיים הללו בתוך מבנה הברך מסובכים עוד יותר על ידי אובדן שליטה שרירית סביב המפרק. 

זהו מצב שעלול להוביל לכיווץ חזק של השרירים ולתרום לאי הנוחות הכללית שחווים . לפיכך, כאשר בוחנים את השורשים האנטומיים והפיזיולוגיים של כאבים בברך, ניכר כי הן פציעות חריפות והן מצבים כרוניים ממלאים תפקידים משמעותיים. ההשפעה מגיעה ממגוון גורמים, החל מהלחץ המכני של פעילויות יומיומיות ועד לנטייה גנטית.

כאבי ברכיים: פציעות נפוצות
כאבי ברכיים: פציעות נפוצות

 

ניהול וטיפול בכאבי ברכיים

מהן אסטרטגיות הטיפול הראשוניות בכאבי ברכיים?

 • לא להזניח – לאחר שחווים אי נוחות בברך, הכרחי לאנשים לאמץ אסטרטגיות טיפול ראשוניות כדי להקל על הכאב ולמנוע פציעה נוספת. מצאו לכם מטפל לכאבי ברכיים מומלץ באזורכם. ההמלצה שלי היא למצוא מטפל שישלב עיסוי רפואי ביחד עם דיקור סיני לכאבי ברכיים
 • מנוחה מומלצת לעתים קרובות כצעד בסיסי, המאפשר למפרק להתאושש ומפחית את הסיכון להחמרת המצב.
 • מומיו כתוסף אורגני לזירוז תהליכי החלמה, אנטי דלקתי, ידוע כמאחה שברים ועוד.
 •   פרוטוקול RICE –  מנוחה, קרח, דחיסה והגבהה – המשמש כגישת עזרה ראשונה מהותית להפחתת נפיחות ואי נוחות. 
 • שימוש במכשיר טנס לכאבי ברכיים כמכשיר שתפקידו להקל על הכאב ולזרז תהליכי החלמה ונתמך מחקרית, תוכלו לקרוא בהרחבה על המחקרים בכתבה מחקרים על מכשיר טנס לכאבי ברכיים: האם חיוביים? .
 
מכשיר טנס לכאבים בברכיים לשימוש ביתי
מכשיר טנס לכאבי ברכיים לשימוש ביתי - לכתבה המלאה לחץ כאן

 

 • עבור אלה המחפשים הקלה מיידית, משככי כאבים ללא מרשם כגון NSAIDs יכולים להיות אפשרות מעשית להקלה על כאב ודלקת. עם זאת, חיוני להדגיש כי אמצעים ראשוניים אלו אינם תחליף לייעוץ רפואי מקצועי.
 •  קבלת אבחנה רפואית היא חיונית כדי להבטיח שהכאב אינו מעיד על בעיה בסיסית חמורה יותר. 
 • מדרסים בהתאמה אישית לברכיים, יכולים למלא תפקיד מונע בניהול הכאבים ולתרום לבריאות המפרקים. 
 • עיסוק בתרגילים עדינים ובטכניקות לניהול כאב עשוי להיות מועיל וניתן להתאים אותם למצבו של האדם.
 • תרגילי חיזוק לברכיים.
 • מתיחות לשרירים שמעל ומתחת לברך.

תרופות סבתא לכאבי ברכיים

 • במקרה של נוזלים בברכיים כדאי לבדוק מה המקור, האם מדובר בטראומה, דלקת, עומס מתמשך. יש תרופת סבתא ידועה לברכיים שהינה כרוב על הברך להורדת נפיחות ונוזלים. כמו כן ללכת לבדיקה רפואית.
 • הנחת רפידות עם שמן קיק ושמנים אתריים – רפידות של שמן קיק.  מוסיפים שמנים מכווצים כמו ברוש, גרניום , מטהר- ג'וניפר ואשכוליות ונוגדי דלקת קמומיל ולבונה. אפשר להכין בלנד שלהם ביחד ולטפטף על הרפידות.

 חשוב לציין 

בעוד שהאסטרטגיות הללו מועילות בדרך כלל, לא כל המקרים ידרשו התערבויות כאלה. במיוחד אם אי הנוחות נובעת מדלקת קלה וחולפת. עם זאת, כאשר כאבי ברכיים מרמזים על בעיה משמעותית, יש לעקוב אחר טיפולים ראשוניים אלו באופן מידי ולפנות לבדיקה רפואית.

מדרסים בהתאמה אישית תורמים למיקום נכון של הברכיים ועוזרים להקלה על כאבי הברכיים
מדרסים בהתאמה אישית תורמים למיקום נכון של הברכיים ועוזרים להקלה על כאבי הברכיים

 

כיצד ניתן להשתמש בטיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור סיני להקלה על כאבי ברכיים?

בהתחשב באופי הרב-גוני של כאבי ברכיים, המודגש בשכיחותם על פני קבוצות גיל שונות והקשר שלו עם פעילויות מגוונות, ברור שגישה אחת מתאימה לכולם אינה מספקת. בעוד שהתערבויות מסורתיות מדגישות לרוב מנוחה, הנעלה מתאימה ואבחון רפואי כדי לברר את הסיבה הספציפית לאי נוחות, טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור מציגים אסטרטגיה חלופית או משלימה. 

עיסוי רפואי יכול לעזור על ידי שיפור זרימת הדם, הפחתת מתח, עבודה על השרירים מעל ומתחת לברך וקידום הריפוי של רקמות רכות. 

דיקור סיני לכאבי ברכיים נודע כמשפיע על הכימיקלים המווסתים כאבים בגוף ומפחית דלקת. הדיקור לברכיים אף מוכח מחקרית. מומלץ לקרוא את הכתבה " דיקור סיני לכאבי ברכיים: טיפול מפחית כאב ואף מונע ניתוח ".

מה אומרים המחקרים על שילוב עיסוי ודיקור סיני לכאבי ברכיים?

כדי לברר מה אומרים המחקרים אני תמיד בודק באתר PUBMED שהוא האתר הפופולארי ביותר בקרב אנשי הרפואה שכן הוא מאגד את כל המחקרים הרפואיים. להלן תרגום בעברית של המחקר בשם "סקירה שיטתית ומטה-אנליזה רשתית של דיקור סיני בשילוב עיסוי בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך": 
 

רקע

דלקת מפרקים ניוונית בברך היא מחלה קלינית נפוצה עם שכיחות גבוהה. יותר ויותר מחקרים הראו כי טיפולים חיצוניים כגון דיקור ועיסוי מועילים לטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך.

המטרה
מטרת סקירה שיטתית זו ומטה-אנליזה של ניסויים מבוקרים אקראיים (RCTS) הייתה להעריך את היעילות והבטיחות של דיקור ועיסוי בשילוב עם טיפול ב- KOA (בדלקת מפרקים ניוונית) ולספק התייחסות מסוימת לטיפול קליני ב- KOA.
 
שיטות
מטא-אנליזה של הרשת שימשה להערכת היעילות של דיקור סיני בשילוב עם עיסוי בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך. PubMed, Cochrane Library, Web of Science, Embase, תשתית הידע הסינית (CNKI), מאגר הספרות הביו-רפואית הסינית (CBM), VIP ו-Wanfang חיפשו במחשב ניסויים מבוקרים אקראיים על דיקור בשילוב עם עיסוי בטיפול בדלקת מפרקים ניוונית בברך. כל החוקרים סקרו באופן עצמאי את הספרות, חילצו נתונים והעריכו איכות, ומחקרים שעמדו בקריטריוני האיכות נותחו באמצעות תוכנת Stata16.0.
 

תוצאות המחקרים על כאבי ברכיים

בסך הכל נלקחו 3076 מאמרים, ולבסוף, נכללו 49 מחקרים הכוללים 10 דיקור בשילוב שיטות עיסוי. גודל המדגם הכולל היה 4458, כולל 2182 בקבוצת הניסוי ו-2276 בקבוצת הביקורת. תוצאות מטא-אנליזה של הרשת הראו את תוצאות חיוביות והקלה בכאב: 
 
במונחים של שיעור אפקטיבי: שלוש ההתערבויות הראשונות האופטימליות היו מחט צפה + עיסוי, סכין מחט + עיסוי ומחט כסף + עיסוי.
הפחתת ציון VAS: שלוש ההתערבויות הראשונות האופטימליות היו דיקור משותף + עיסוי, סכין מחט + עיסוי ומחט חמה + עיסוי.
שיפור הציון הכולל של מדד ליסהולם:  שלוש ההתערבויות הראשונות האופטימליות היו מחט כסף + עיסוי, אלקטרואקופונקטורה + עיסוי וסכין מחט + עיסוי.
במונחים של הפחתת ציון WOMAC הכולל, שלוש ההתערבויות הראשונות האופטימליות היו מחט כסף + עיסוי, מחט אלקטרותרמית + עיסוי, ודיקור משותף + עיסוי.
הפחתת ציון הנוקשות של WOMAC: שלוש ההתערבויות הראשונות האופטימליות היו מחט חמה + עיסוי, מחט כסף + עיסוי ודיקור משותף + עיסוי.
ובמונחים של הפחתת ציון תפקוד המפרקים של WOMAC, שלוש ההתערבויות הראשונות האופטימליות היו מחט כסף + עיסוי, מחט חמה + עיסוי ודיקור משותף + עיסוי.
 

מסקנות 

התוצאות הראו כי דיקור סיני בשילוב עם עיסוי יכול לשפר את ההשפעה הטיפולית הקלינית של חולים עם אוסטיאוארתריטיס בברך.
 

תרגילים לכאבי ברכיים

 
כדי להקל על כאבי הברכיים נדרש חיזוק של השרירים מעל ומתחת לברך. השרירים העיקריים יהיו הארבע ראשי, המסטרינג ושרירי התאומים. אצרף לינק וידאו לתרגול חיזוק השרירים אך שימו לב להתייעץ עם איש מקצוע להתאמה אישית על מנת להימנע מפציעות.
 

 

שאלות ותשובות

זה משתנה מאדם לאדם ותלוי בעיה. נדרשים פרטים נוספים לענות על שאלה זו אך לעיתים ע"י טיפול עיסוי רפואי ודיקור סיני ניתן לראות הקלה כבר מה 3 טיפולים הראשונים ולעיתים אף בטיפול הראשון! 

מעבר למצבים רפואיים, פציעות הן תורם משמעותי לכאבי ברכיים, לרוב באמצעות הסיבוכים המכניים שהן מכניסות לתפקוד המפרק. כאשר הברך סובלת מפציעה, היא עלולה להוביל לשיבוש האיזון המורכב בין עצמות, סחוס, רצועות ושרירים החיוניים לתנועה חלקה וללא כאבים . 

 

לדוגמה, קרע ברצועה צולבת קדמית (ACL), שכיח בספורטאים, יכול לערער את יציבות הברך, מה שמוביל לדפוסי תנועה חריגים שמחמירים את הבלאי מעבר למה שנחשב נורמלי לרמת הפעילות של הפרט. הידרדרות מואצת זו של המפרק, בתורה, מגבירה את הסבירות לחוות כאבי ברכיים מתמשכים. לפיכך, הקשר בין פציעות לכאבי ברכיים הוא לא רק מיידי עקב הטראומה אלא גם לטווח ארוך שכן הפציעה יכולה לזרז את ההידרדרות הטבעית של מפרק הברך.

בנוסף לסיבות מכניות, למחלות יש תפקיד משמעותי בהופעת כאבי ברכיים. דלקת פרקים, למשל, היא מצב רפואי שכיח המשפיע לעתים קרובות על מפרק הברך, המוביל לדלקת, כאב ולעיתים עיוות. כציר התומך בחלק ניכר ממשקל הגוף, הברך רגישה להשפעות הניווניות של דלקת מפרקים ניוונית, שבה הסחוס המרפד את המפרק נשחק עם הזמן. הידרדרות זו תורמת לכאב ולנוקשות שחווים אנשים רבים, שכן התנועה החלקה של המפרק הופכת לפגיעה. יתרה מכך, תגובת הגוף לאי יציבות המפרק עלולה להוביל לאי נוחות נוספת ולנכות אפשרית. במקרים חמורים, מחלות כאלה עלולות לפגוע באופן דרסטי ביכולתו של האדם לבצע פעולות יומיומיות ולשמור על אורח חיים פעיל, מה שמדגיש את החשיבות של גילוי מוקדם וניהול של מצבים אלו. לכן, הבנת תפקידן של מחלות בכאבי ברכיים היא חיונית לפיתוח אסטרטגיות טיפול יעילות ולשיפור תוצאות המטופל.

 

 מהן האינדיקציות להתערבות כירורגית?

התערבות כירורגית בכאבי ברכיים נחשבת כאשר טיפולים שמרניים, כמתואר בפסקה הקודמת, לא הצליחו לספק הקלה או כאשר המצב הבסיסי של הברך הוא מעבר לטווח הטיפול הלא פולשני. במקרים של מחלות ניווניות כגון דלקת מפרקים ניוונית, כאשר מפרק הברך נפגע באופן משמעותי, מה שמוביל לנוקשות וכאבים כרוניים, ניתוח עשוי להפוך להכרח כדי לשקם את התפקוד ולהקל על אי הנוחות. זה נפוץ במיוחד באוכלוסיית הקשישים, שבה כאבי ברכיים הם לעתים קרובות תוצאה של מצבי מפרקים ניווניים כאלה .

 בנוסף, אצל אנשים צעירים יותר, לרבות ספורטאים, הסובלים מתסמונת כאב פטלופמורלית עקב ספורט בעל השפעה רבה, ניתוח עשוי להיות הכרחי אם יש נזק מבני שאינו מגיב למנוחה, הנעלה מתאימה או טיפולים רפואיים. למרות קיומן של דרכים טבעיות לטיפול בכאבי ברכיים, ייתכן ששיטות אלו לא יספיקו כאשר השלמות המבנית של הברך נפגעת, מה שמחייב גישה אגרסיבית יותר למניעת הידרדרות נוספת ולשיפור איכות החיים. לכן, חיוני להעריך את מידת שחיקת הסחוס או שיבושים מכניים אחרים במפרק הברך כדי לקבוע את ההתאמה של התערבות כירורגית.

 

לסיכום 

בעיות ברכיים היא בעיה נפוצה וישנם מספר שיטות מועילות לטיפול בכאבי ברכיים, עיסוי רפואי בשילוב דיקור סיני ביחד עם שימוש ביתי במכשיר טנס לכאבי ברכיים מועילים מאוד. 

בקליניקה נשלב עיסוי רפואי עם דיקור סיני, כמו כן נעבוד עם מכשור שונה כולל מכשיר טנס ואולטרסאונד טיפולי. הטיפול יכלול הפניה למתיחות לביצוע בבית ובנוסף לעיתים נבצע חבישה של טייפינג להקלה על הברך .

אשמח לעזור לכם בטיפול כאבי ברכיים בתל אביב. הקליניקה שלי מטפלת בבעיות אורתופדיות וכאב ולכל שאלה אני כאן!

 

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: