מרפק טניס: הגורמים ודרכי הטיפול העדכניים | טיפול בקליניקה בתל אביב

מרפק טניס - טניס אלבו

מרפק טניס, הידוע גם כ-lateral epicondylitis, טניס אלבו, הוא מצב הגורם לכאב ורגישות בחלק החיצוני של המרפק. מצב זה מתרחש כאשר הגידים הנצמדים לאפיקונדיל הצידי, בליטה גרמית בחלק החיצוני של המרפק, עוברים שינויים ניווניים. 

הגידים נפגעים ועקב כך הגוף חווה תהליכים דלקתיים, עיקר הבעיה הוא באזור הגידים ולאו דווקא הדלקת הנלווית. חשוב לתת לגוף מנוחה מפעולות חוזרניות ולתת לגידים ולשרירים לנוח למנוע מצבים שכאלו. כמו כן, טיפולי רפואה משלימה עוזרים לזרז את תהליך ההחלמה.

אנשים רבים נוטים לשייך טניס אלבו לדלקת במרפק בלבד, אך מחקרים עדכניים מראים שמדובר בתסמונת שעיקרה שינויים בגידים.  90% יחלימו תוך כשנה והשאר ילכו לניתוח בסופו של דבר.

גיד הוא החלק שבו השריר מסתיים ומתחבר לעצם. תדמיינו לכם את הגיד כמו "כבל" וברגע שיש בלאי או שפשופים לכבל ישנה בעיה וכאב. 

מה קורה בתוך הגיד שנפצע?

בתוך הגיד נוצרת החלשה של כלי דם, עקב התנועה החוזרנית נוצרת זרימת הדם הנמוכה. כך נוצר תהליך ריפוי איטי יותר מהרגיל  הנקרא Tendinopathy. שימו לב שלא מדובר בדלקת אינפלמטורית זיהומית אלא בשינויים ניווניים. שינויים אלו שיוצרים כאב ושינויים במרקם הגיד בדמות קרעים.

איך אם כן נוצרת הדלקת במרפק?

השרירים שמפעילים את כף היד מתחברים לחלק החיצוני של המרפק, כל פעולה של הרמה או סיבוב בצורה של עומס חוזרני יכולה לגרום לתופעה. לדוג': הרמת משקולות או שקיות מהסופר, סיבוב מפתח וייצוב שורש גב כף היד קשורות לגיד המרפק החיצוני שמאגד את השרירים האחראיים. 

הגיד הוא הסיומת של השרירים אשר אחראיים על התנועות הללו. ברגע שהשרירים עובדים המון ללא מנוחה הגידים שבקצה השרירים משתפשפים אחד בשני, וכבר לא חלקים, אז נוצרת הדלקת.

שמי יוסי אברהם ואני מטפל ברפואה משלימה מזה כ 12 שנים עם התמקדות בבעיות אורתופדיות וכאב. בכתבה זו נבין מהו טניס אלבו ואיך לטפל בו? נקבל טיפים חשובים כדי להתמודד עם הכאב.
 
למידע נוסף והזמנת תור

הזמינו  תור במערכת האוטומטית!

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם:

 

התסמינים של מרפק טניס

התסמינים של מרפק טניס כוללים בדרך כלל כאב ורגישות בחלק החיצוני של המרפק. הנקודה הבעייתית עלולה להקרין כאב במורד האמה. הכאב מתגבר לעיתים קרובות על ידי אחיזה או הרמת חפצים. כמו גם פעילויות הכרוכות בפיתול או כיפוף של פרק כף היד. במקרים מסוימים, אנשים עשויים לחוות גם חולשה באחיזה שלהם. לעיתים יהיה בביצוע משימות פשוטות כמו פתיחת צנצנת או סיבוב ידית דלת.

 חשוב לציין כי לא כל כאב במרפק מעיד על מרפק טניס, ויש צורך באבחון נכון של איש מקצוע רפואי לטיפול יעיל. חשוב לדייק באבחנה, אנשים לעיתים ישייכו כאבים ביד לפתולוגיות כגון: 

למה התסמונת נקראת מרפק טניס?

בעוד שהמצב מקושר לרוב לשחקני טניס, שכ 90 אחוזים מהם יקבלו מרפק טניס מתישהו. התסמונת יכולנ להשפיע גם על אנשים שמבצעים תנועות חוזרות ונשנות עם זרועותיהם. אנשים כגון ציירים, שרברבים ועובדי משרד. 

הנפה לא נכונה במשחק טניס תגרום באופן גורף לפציעה שכזו ומפה השם.

למרות שמו, מרפק טניס אינו מוגבל לשחקני טניס והוא יכול להופיע אצל כל מי שמשתמש שוב ושוב בשרירי האמה שלו. המצב נגרם לרוב משימוש יתר בשרירי האמה ובגידים, מה שמוביל לקרעים קטנים ברקמת הגיד ולדלקות שלאחר מכן. 

סיבות ל TENNIS ELBOW  

 •  פעולות חוזרניות ללא מנוחה לגידים.
 • יותר מידי ומהר מידי – קחו לדוגמא אדם שלא התאמן שנים ותאום חזר להרים משקולות ובעילות עצימה בחדר הכושר.
 • העמסה על הגיד במרפק יותר ממה שהוא היה רגיל. לדוג' צבעת את הבית בסופ"ש ואתה חווה כאב רב – זה הזמן למנוחה.
 
מרפק טניס - שינויים ניווניים בגידים עקב פעולות חוזרניות

 דלקת במרפק האמנם? כמה זמן נמשכת ההחלמה ממרפק טניס?

לרוב תהליך שיקומי בפיזיותרפיה יגיע החל משבועות וחודשים בודדים ועד כשנה של כתרגול . במידה וישולבו טיפולי רפואה ביחד עם הפיזיו, טיפולי הרפואה המשלימה יטפלו באזור בצורה של מגע ממוקד ויזרזו את ההחלמה. 

הפיזיו יכלול תרגילים לחיזוק שרירי האמה ושיפור הגמישות, כגון הארכות וכיפופים של פרק כף היד. פיזיותרפיה עשויה לכלול טכניקות לשיפור כוח האחיזה והפחתת הכאב. 

 

מה הגישה הקונבנציונאלית ל TENNIS ELBOW?

כל עוד הכאב אינו משפיע לרעה על יכולת התפקוד, אצל חלק מהרופאים מתאימה גישת "ראה מה קורה" לגבי הטיפול במרפק טניס. מרפק טניס בדרך כלל נפתר מעצמו בתקופה של שישה חודשים עד שנה.

במקרים בהם הכאב חמור או משפיע על יכולת התפקוד, הטיפול הראשוני של הרופא המטפל הממוצע במרפק טניס, כולל בדרך כלל שיטות טיפול עצמי.
הטיפול כולל מנוחה, קירור האזור, שימוש באקמול (אקמול ואחרים) או תרופות נפוצות ללא מרשם רופא. תרופות, כגון איבופרופן (אדוויל, מוטרין ואחרות), או נפרוקסן (אלווה ואחרות). תרופות אלו אינן מומלצות לשימוש ארוך טווח, מכיוון שהן עלולות להוביל לבעיות חמורות במערכת העיכול.
 
אם השלבים הקודמים אינם מועילים, הכאב נמשך והתנועה מוגבלת, הרופא עשוי להציע גישות אחרות לטיפול בבעיה, כולל:
 
 • חקירה וניתוח אופן הפעלת הזרוע.
 • התעמלות.
 • ·אורתוטיקה.
 • ·קורטיקוסטרואידים.
 • הדמיות
 •  ניתוח.

לא חייבים לסבול ולהשתמש בכדורים, ניתן ורצוי לזרז את התהליך!

טיפולים למרפק טניס – החלמה מזורזת ע"י שילוב רפואה משלימה

מומלץ לשלב טיפולי רפואה משלימה כגון עיסוי רפואי ודיקור סיני ומערבי למרפק טניס אלבו לזרז משמעותית את זמן ההחלמה. 

מהניסיון שלי בקליניקה מרבית המטופלים נפתרו מהכאב האקוטי תוך 5-10 טיפולים ולאחר מכן המטופלים הגיעו לטיפולי תחזוקה תקופה נוספת בלבד.

 

מרפק טניס הוא מצב כואב המשפיע על החלק החיצוני של המרפק, וגורם לרגישות ואי נוחות. הצעד הראשון בטיפול בטניס אלבו הוא להניח את הזרוע הפגועה ולהימנע מכל פעילות שעלולה להחמיר את המצב. 

ניתן להשתמש בחוסר תנועה ובטיפול בקרח כדי להפחית דלקת ולהקל על כאבים. בנוסף, ניתן ליישם תוכנית אימונים רפואית לשיפור הגמישות והכוח בזרוע הפגועה, מה שיכול לסייע במניעת פציעה נוספת ולקדם ריפוי הוא מכשיר טנס לכאבים שניתן לרכוש דרך האתר, המכשיר יטפל בכאב האקוטי ויזרז את תהליך ההחלמה.

בנוסף למנוחה ופעילות גופנית, ניתן להשתמש בתרופות שונות כדי להקל על כאבים ודלקות הקשורות למרפק טניס כשהמצב מצריך – למי שבוחר בשילוב מסלול זה.

טניס אלבו זריקה

האם כדאי לי לקבל זריקת קורטיזון לטניס אלבו? כדורים? כדורים אנטי דלקתיים יכולים לעזור בעיקר לכאב ועל הדרך קצת לדלקת שנלווית. זה לא רע למי שאין לו התנגדות לכדורים, הם בעיקר מכסים את הכאב. במידה ותרצו תחליף טבעי כדאי לקרוא על המומיו האורגני אנטי דלקתי ומזרז החלמה של גידים וכלי דם.

שימו לב שלא הזריקה עצמה פותרת את הבעיה אלא היכולת של הגוף ביחד עם הזמן לרפא את עצמו. זריקה תשמש לעיתים עזרה ראשונה ולרוב נרגיש טוב תוך כשבוע אך לא ישנה את התוצאה הסופית.

חשוב לציין שהבעיה של הכאב לרוב חוזרת – הדלקת תחזור כי הבעיה לא נפתרה. ישנו מחקר אורתופדי מפורסם שפורסם בלנסט NEW ENGLAND JOURNAL OF MEDICANE שהראה שסיכויי ההחלמה גבוהים יותר אצל מטופלים שלא קיבלו זריקה. קישור בתחתית העמוד.

תופעות לוואי לזריקת קורטיזון למרפק: יש היבטים שליליים לזריקה. יש יאמרו שהזריקה פוגעת עוד יותר, מחלישה את הגיד ולא תעזור חוץ מלהקל על הכאב.

ומניסיון אישי שלי, מזריקה שאני קיבלתי ברגל, אציין שלעיתים בקבלת זריקות קורטיזון יכולים להיות תופעות לוואי נדירות יותר בלתי הפיכות כגון הבהרה של צבע העור. ולא, אי אפשר לעשות על זה קעקוע כי זה יזדהם .

מה עם זריקת P.R.P לטניס אלבו? 

הזרקת PRP למרפק היא הזרקה של פלזמה עשירה בטסיות דם.

התהליך הוא הליך חודרני מינימלי ומנצל את הדם של המטופל עצמו כדי להקל על ריפוי של פציעות ומצבים המשפיעים על הגידים, הרצועה, השריר והמפרק.

PRP מושג על ידי נטילת מנה קטנה של דם וסיבובו בצנטריפוגה שתפריד את טסיות הדם משארית הדם. טסיות דם משתתפות בקרישה של דם וריפוי פצעים. הם מכילים גם גורמי גדילה, שהם חלבונים המעודדים גדילה וריפוי תאים. נשמע טוב נכון? התהליך טבעי וזה אטרקטיבי, הבעיה היא שהתוצאות אינן חזקות. יש הטבה אך היא איטית, יקח 6 שבועות עד כחודשיים. 50 אחוז אחוזי הצלחה וזריקה יקרה. זה קו אחרון למי שאיננו רוצה ניתוח.

 

טניס אלבו - קרע ושינויים בגיד המרפק החיצוני
טניס אלבו - קרע ושינויים בגיד המרפק החיצוני

מרפק טניס פיזיותרפיה 

 חשוב לפנות לטיפול מוקדם ע"י פיזיותרפיה ורפואה משלימה כדי למנוע החמרה של המצב וכדי להקל על החלמה מלאה. על ידי ביצוע תוכנית טיפול מקיפה, אנשים עם מרפק טניס יכולים לנהל ביעילות את הסימפטומים שלהם ולהחזיר את התפקוד המלא של המרפק והאמה שלהם.

פיזיותרפיה ותרגילים הם גם שיטות טיפול לא ניתוחיות יעילות למרפק טניס. פיזיותרפיסט יכול לעצב תוכנית אימונים אישית המכוונת לצרכים הספציפיים של הפרט, תוך התמקדות במתיחות וחיזוק השרירים והגידים בזרוע הפגועה. תרגילים אלו עשויים לכלול תלתלי שורש כף היד, פרונציה וספינציה של האמה, ותרגילי חיזוק אחיזה. הגדלת העוצמה ומשך התרגילים הללו בהדרגה יכולה לעזור לשפר את טווחי התנועה ולהפחית את הכאב.

ניתוח מרפק טניס

במקרים חמורים יותר, ייתכן שיהיה צורך בהזרקת קורטיקוסטרואידים או ניתוח.  טיפול בכאב עשוי לכלול רפואה משלימה ולעיתים שימוש בתרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) או משככי כאבים אחרים. ברגע שלא הייתה הצלחה לאחר שנה של טיפול שמרני יש לשקול ניתוח.

 
ההליך יכול להתבצע במשרד רפואי מחוץ לבית החולים, והמטופל יכול לחזור לביתו ביום ההליך עצמו. כחלק מההליך מנתקים את הגיד המודלק, או שהגיד משתחרר בניתוח ואז מחברים אותו מחדש, הדבר נעשה על מנת להקל על הכאב.
 
מחקרים העריכו גישות אחרות לטיפול במרפק טניס. בין הטיפולים הנלמדים ניתן למצוא טיפולים המנצלים ריכוזי טסיות דם בודדות של פלזמה, דיקור סיני, בוטולינום טוקסין ושיטות טיפול מקומיות בפחמן דו חמצני.
 

לאחר הניתוח

 תהליך הריפוי והשיקום לאחר הניתוח כולל מספר שלבים, כולל: – מנוחה ואימוביליזציה של הזרוע הפגועה – פיזיותרפיה לשיפור טווחי תנועה וכוח – חזרה הדרגתית לפעילות רגילה. חיוני לעקוב אחר תוכנית הטיפול המומלצת לאחר הניתוח כדי להבטיח ריפוי תקין ולמנוע פציעה עתידית.

אבחנה רפואית של אורטופד מומחה מרפק טניס

כדי לאבחן מרפק טניס, רופא אורתופד בדרך כלל יתחיל בבדיקה גופנית של אזור המרפק. בדיקה זו עשויה לכלול בדיקות להערכת טווחי התנועה, הכוח והרגישות במרפק, כמו גם לזהות כל נפיחות או חריגות אחרות. הרופא יקיים בדיקה גופנית ויבדוק אם ההסטוריה הרפואית והתסמינים שהמטופל מתאר תואמים למאפייני TENNIS ELBOW. לרוב שאין ממצאים שמעידים על שבר, פריקה או אי יציבות במפרק האורתופד יסתפק בבדיקה גופנית ללא הדמיות.

לעיתים, רופא עשוי להשתמש גם בבדיקות אבחון נוספות כדי לאשר אבחנה של מרפק טניס ובמיוחד לשלול בעיות נוספות. בדיקות אלו עשויות לכלול בדיקת אלקטרומיוגרפיה (EMG), המודדת את הפעילות החשמלית של השרירים והעצבים באמה, או מחקר הולכה עצבית (NCS), המודד את מהירות האותות העצביים באמה. 

בדיקות אלו יכולות לעזור לזהות כל נזק עצבי או מצבים בסיסיים אחרים שעלולים לתרום לכאב ולאי הנוחות הקשורים למרפק טניס. ברגע שהבעיה לא נפתרה בדרך שמרנית לפני ניתוח או שקילה של הנושא עקב מצב חמור מאוד יתבצע MRI.

הסבר ותרגילים לטניס אלבו בסרטון וידאו 

 
תרגילים מופיעים החל מהדקה 11:49 

טיפים לכאבים במרפק טניס

 • שימוש במכשיר טנס להקלה בכאב והזרמת דם להחלמה.
 • שימוש במדבקות טייפינג קינזיולוגי בעת קבלת טיפול רפואה משלימה ופיזיו.
 • בחדר הכושר השתמש ברצועות אחיזה במקום שימוש בכפות הידיים. זאת כדי להוריד מהעומסים. בנוסף כדאי להוריד מנפח האימונים והמשקלים.
 • הימנעות מתנועות חוזרות ונשנות הגורמות לעומס יתר על מפרק המרפק. זה יכול לכלול פעולות כמו אחיזה, הרמת חפצים כבדים ושימוש בכלים הדורשים תנועות חוזרות ונשנות. כדי להפחית את הסיכון לפתח מרפק טניס, מומלץ להשתמש במגוון אחיזות וטכניקות בעת ביצוע משימות, ולעשות הפסקות תכופות למנוחה ומתיחה של השרירים והגידים הפגועים.
 •  לבישת סד מרפק, לבישת כפפה עם קיבוע מתכת, המותאמת כהלכה יכולה לסייע בתמיכה במפרק ולהפחית את הסיכון לפציעה במהלך פעילות גופנית. 
 • תרגילי חיזוק – מטפלים יכולים לספק תרגילים ממוקדים לחיזוק השרירים והגידים המקיפים את המרפק, שיפור הגמישות והפחתת העומס. תרגילים אקסצנטריים, כגון תרגילי הארכת שורש כף היד עם רצועת התנגדות, מומלצים בדרך כלל כדי לסייע בשיקום.
 • ניתן למרוח קרמים וג'לים מקומיים המכילים תרופות נוגדות דלקת לא סטרואידיות (NSAIDs) ישירות על האזור הפגוע להקלה מקומית.

שינויים באורח החיים למניעת טניס אלבו 

 • כדי למנוע התפתחות או החמרה של מרפק טניס, אנשים צריכים לשקול לבצע שינויים באורח החיים ובהרגלי העבודה שלהם. שיטה יעילה אחת היא התמקדות בארגונומיה ושמירה על יציבה ויציבות נאותים. זה יכול לכלול התאמת גובה משטחי העבודה, שימוש בכיסאות ומקלדות ארגונומיים ולקחת הפסקות תכופות כדי למתוח ולזוז.
 • זיהוי מוקדם ומנוחה – אם אתה חושד שיש לך מרפק טניס, חשוב לזהות את התסמינים מוקדם ולקחת הפסקה מפעילויות שמחמירות את המצב. מנוחה חיונית כדי למנוע נזק נוסף ולאפשר לגידים הפגועים להחלים. הימנעות מפעילויות הכוללות אחיזה או תנועות חוזרות על שורש כף היד יכולה לעזור להקל על הסימפטומים.
 • שימוש בקרח ובדחיסה לדלקות שמתלוות – מריחת קרח על האזור הפגוע יכולה לסייע בהפחתת כאב ודלקת שמתלווה לבעיה. שימוש בקומפרס קר במשך 15-20 דקות מספר פעמים ביום יכול לסייע בניהול אי הנוחות הקשורה למרפק טניס. שרוולים או רצועות דחיסה עשויים גם לספק תמיכה ולהקל על תסמינים במהלך פעילויות.
 • שמרו על שעות שינה ואיכות שינה על מזרן נוח וכרית נוחה.
 • שמרו על אורח חיים בריא כדי לטפל במחלה כרונית הכוללת את מרפק הטניס וזה כולל פעילות ספורטיבית ותזונה נכונה.

סרטון אנטומיה מעמיק והסבר למטיבי לכת

לסיכום

על ידי עבודה צמודה עם איש מקצוע בתחום הבריאות ומעקב אחר תוכנית טיפול מותאמת אישית, אנשים עם מרפק טניס יכולים בדרך כלל למצוא הקלה מהתסמינים שלהם ולחזור לפעילותם הרגילה. עם זאת, חשוב לציין כי יש להשתמש בתרופות אלו רק בהנחיית איש מקצוע רפואי ואין להסתמך עליהן כשיטת הטיפול היחידה במרפק טניס.

אשמח לעזור ולטפל בכם, צרו איתי קשר ונשלב טיפולי רפואה משלימה הכוללים עיסוי ואף דיקור אם תהיו מעוניינים!

יוסי אברהם
הגיע הזמן להתמודד עם הכאב!
חשוב לדעת!

בהגעה רגלית / אוטובוס / אופניים: נמיר 112 קומה 6, תל אביב .
בהגעה ברכב: יש לכתוב בווייז – הזוהר 19, תל אביב

הקליניקה נמצאת בדרך נמיר 112 קומה 6 מימין.

יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

 • ברחוב הזוהר – מצד שמאל המדרכה אפורה והחניה בצד זה חינם גם למי שלא תושב תל אביב. 
 • בסוף הרחוב משמאל יש עליה לחניון חצץ חינמי.
 • במידה ולא מצאתם חניה תוכלו להחנות מתחת לבניין שלי על בסיס מקום פנוי, נא לשים פתק על הרכב "דירה 12" ולהחנות מתחת לעמודי הבניין בלבד.

החניתי, איך להגיע לקליניקה? יש להיכנס במעבר שבין הבניינים הזוהר 19 והזוהר 21 ולהמשיך עם השביל עד הסוף, נמיר 112 הוא הבניין בסוף השביל מצד שמאל – קומה 6 מימין, יוסי אברהם באינטרקום.

ניתן לקבל החזר כספי מחברות הביטוח הפרטיות – למי שיש ברשותו נספח רפואה משלימה בביטוח (לרוב 50% החזר).

כדאי לברר עם חברות הביטוח או הסוכן הפרטי שלך את הפרטים המדויקים בביטוח שלך (כמה טיפולים? מה תקרת ההחזר הכספי לטיפול? איזה טיפולים? מה מבקשים? מגיע להחזרים של אלפי שקלים בשנה).


טיפול משולב – מגוון הטכניקות כולל עיסוי רפואי (60 דקות):

 • טיפול בודד – 350 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –300 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

דיקור סיני משולב מכשור/כוסות רוח (אורך הטיפול 20-45 דקות ):

 • טיפול בודד – עלות הטיפול 250 ש"ח.
 • מבצע סדרת טיפולים –220 ש"ח לטיפול בתשלום מראש על 5 טיפולים.
 • כדאי לבדוק החזרים מחברות הביטוח הפרטיות.

לכל המחירים והמבצעים»

 • ההגעה בזמן לכל טיפול היא חיונית, הטיפול יקוצר במקרה של איחור.
 • לא יתקבל החזר בגין איחור של מעל חצי שעה, הטיפול יחשב כביטול.
 • ביטול של פחות מ 24 שעות לפני הטיפול, יחייב את המטופל בתשלום המלא עבור הטיפול שנקבע במידה ולא ימצא מחליף עבורו בהתראה קצרה שכזו.
 • סדרת הטיפולים תקפה ל 12 חודשים מיום הרכישה, לא יינתן החזר לטיפולים שלא נוצלו במשך תקופה זו.

לאחר תיאום תור מראש ישמר למטופל מקום חניה בחניית הבניין, בנוסף יש רמפה בלובי,מעלית בבניין. מיטת הטיפולים בקליניקה חשמלית ומתכווננת.

הקליניקה של יוסי אברהם
קליניקה לטיפולי רפואה משלימה בתל אביב
למידע נוסף והזמנת תור

להזמנת תור במערכת האוטומטית:

או השאירו פרטים ואחזור אליכם בהקדם: